شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

خوزستان- اهواز-تالاب بامدژ

خوزستان- اهواز-تالاب بامدژ

تالاب بامدژ يکي از تالاب‌هاي استان خوزستان است که در ۴۰ كيلومتري شمال غربي اهواز در مجاورت روستاهاي مزرعه، بامدژ، سادات طواهر، سيد جاسم و همچنين سد شاوور  و خط آهن اهواز- انديمشک قرار دارد.
اين تالاب ۴۰۰۰ هكتار وسعت دارد و آب آن توسط رودخانه شاوور تأمين‌ مي‌شود. همچنين بالا بودن سطح آب‌هاي زيرزميني، سنگيني بافت خاک، فرو‌افتادگي منطقه، بارندگي و جريان‌هاي سيلابي زمستانه و آب‌هاي برگشتي از زمين‌هاي كشاورزي، از عوامل مهم پايداري اين تالاب محسوب مي‌شوند كه در نهايت آب خروجي تالاب از شاخه‌اي به نام خارور عبور كرده و پس از گذر از كانال توانا، به رودخانه دز مي‌ريزد. اين تالاب از اوايل فروردين تا نيمه آبان ‌ماه كم آب مي‌شود چرا كه به دليل بستن دريچه‌ها و آبگيري سد شاوور، آب ورودي تالاب كاهش پيدا كرده و پساب‌هاي كشاورزي ورودي به تالاب نيز توسط زهكش خارور از آن خارج شده و بخش‌هاي حاشيه آن خشک مي‌گردد.


پوشش گياهي منطقه داراي دو سيماي مشخص بهاره و پاييزه است. گياهان يکساله و بيشتر گياهان چندساله، در بهار رشد مي‌کنند از اين رو از ماه‌ اسفند تا ارديبهشت، اين تالاب داراي سيماي مرتعي و سرسبز مي‌باشند. گياهان شورپسند تالاب نيز بيشتر در پاييز مي‌رويند. در تالاب بامدژ ۱۳۴ گونه گياهي مي‌رويند که از جمله آن‌ها مي‌توان به خارشتر خزري، خارشتر ايراني، ترنجبين، شيرين بيان، خارپنبه، شاه تره، گل گاوزبان، پونه، كُنار، تاج خروس، ني و گاگله اشاره نمود.
زيستگاه‌هاي جانوري تالاب بامدژ به دو زيستگاه اصلي آب و خشکي تقسيم مي‌شود. پوشش گياهي زيستگاه آبي که بخش اصلي تالاب را تشکيل مي‌دهد، گياهان نِي و لويي است که محيطي امن و مناسب براي استتار جانوران منطقه به خصوص پرندگان بومي، پرندگان جوجه‌آور و همچنين گراز محسوب مي‌شود. بخش‌هاي مياني تالاب فاقد پوشش گياهي است و بيشتر گياهان شناور را در خود جاي داده و محل مناسبي براي تغذيه و استراحت جانوران آبزي به ويژه پرندگان مهاجر به شمار مي‌رود. از انواع پرندگان آبزي و کنار آبزي اين منطقه مي‌توان به انواع مرغابي‌سانان، آبچليک، حواصيل، اردک سرسبز، اردک مرمري (از گونه‌هاي در معرض خطر تالاب)، عروس غاز، قو، باکلان و آنقوت اشاره کرد. در اين تالاب جانوران ديگري همچون روباه، شغال، گرگ، كفتار، سمور، خفاش، خارپشت، شَنگ (يا سگ آبي؛ تنها پستاندار آبزي تالاب)، قورباغه، وزغ، لاک‌پشت خزري، لاک‌پشت لاک نرم، جَكوي، مار و انواع ماهي‌هاي آب شيرين مانند كپور، شيربت،، بني، حمري و بياح زندگي مي‌کنند.


تالاب بامدژ به صورت يک مخزن طبيعي است که سيلاب‌هاي زمستاني دز و شاوور را ذخيره و به تدريج به رودخانه دز تخليه مي‌کند به همين دليل نقش مهمي در کنترل وضعيت سيلابي و طغياني رودخانه‌هاي دز و شاوور دارد.
دسترسي به تالاب بامدژ از طريق جاده اهواز- انديمشک امکان‌پذير است. در هنگام بازديد از اين منطقه حفظ محيط زيست و احترام به حريم زندگي حيوانات اهميت بسياري دارد زيرا متأسفانه اين تالاب در سال‌هاي اخير به دليل کاهش آب ورودي به تالاب، برداشت بي‌رويه و اضافه بر ظرفيت از منابع موجود در تالاب، ورود آلاينده‌هاي پساب‌هاي شهري و کشاورزي، تخريب، تصرف اراضي و زير کشت بردن، در معرض تهديد و نابودي قرار گرفته است.

آدرس: ۴۰ كيلومتري شمال غربي اهواز در مجاورت روستاهاي مزرعه، بامدژ، سادات طواهر، سيد جاسم و همچنين سد شاوور و خط آهن اهواز- انديمشک قرار دارد.

 

منبع: دولان

دسته ها: ایرانگردی

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.