شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

گنبد نمكی بستانه، بندرلنگه

گنبد نمكی بستانه، بندرلنگه

گنبد نمكی بستانه در موقعیت جغرافیایی N2633 E5441 در استان هرمزگان واقع است. اين گنبد در فاصله 20 كيلومتري غرب بندر لنگه واقع شده است . مانند ديگر گنبدها با حركات قائم خود تغييراتي را در وضعيت لايه بندي اوليه واحدهاي ترشير كه در مجاورت بلافصل اين گنبد قرار دارند موجب شده است و بعضا آن را برگردانده است . از نظر چينه شناسي از واحد H1 با تشكيلات نمكي اثري ديده نمي شود . واحد H2 منحصر به رخنمون محدودي از مارن هاي قرمز رنگ همراه با ميان لايه هاي از آهك سياهرنگ بدبوست . واحد H3 بر روي واحد پيشين خود قرار گرفته و گسترش نسبتا زيادي دارد . اين واحد با سنگ هاي كربناتي سياهرنگ بدبو آغاز مي گردد . اين واحد با ضخامت لايه هايي گاهي تا حدود 5/1 متر در بخش فوقاني تبديل به ژيپس مي گردد . از طرفي درون واحد ژيپسي كاني سازي گوگرد به ميزان قابل ملاحظه اي انجام مي شود . گوگرد اين گنبددر گذشته اي نه چندان دور استخراج مي شده است . عامل تشكيل ضخامت زيادي از ژيپس و گوگرد همراه با آن را مي توان به وجود عناصر لازم در آهك هاي آلگي سياهرنگ بد بو نسبت داد . بر روي واحد هاي ژيپسي واحد ديگري با ضخامت متوسط تا زياد قرار دارد كه آهكي است .


واحد H4 نيز از گسترش قابل ملاحظه اي برخوردار است . اين واحد عبارت از توف هاي ماسه اي است كه به رنگ هاي مختلف سفيد ، خاكستري و قرمز ظاهر شده اند . لايه هاي توفي-ماسه اي با رنگ هاي متنوع در اين واحد معمولا به صورت متناوب با يكديگر قرار گرفته اند . به نظر مي رسد اين لايه ها داراي ژنزي يكسان بوده و تفاوت حاصله نتيجه شرايط Eh, Ph متفاوت و حاكم در زمان تشكيل لايه هاي فوق الذكر مي باشد .


از سنگ هاي نفوذي اين گنبد مي توان به توده هاي گابرويي اشاره كرد كه اغلب از آلتراسيون نسبتا شديدي تاثير پذيرفته اند . اين توده ها اغلب به هنگام بالا آمدن و تحت تاثير حركات كلي گنبد شديدا خرد شده اند .
گنبد نمكي كوه نمك ( بندر مغويه ) اين گنبد در غرب بندر مغويه واقع شده است و تماما از تناوب مارن ، ماسه سنگ ، طبقات نازك آهكي و انيدريت با ميان لايه هاي چند متري از نمك تشكيل شده است . واحدهاي چهارگانه هرمز در اين گنبد به طور مشخص قابل تفكيك نيستند . نفوذ ماگماي بازالتي در ميان اين رديف چشمگير است و باعث تبلوور دانه هاي نمك به صورت توده هاي بلورين شده است .
توده هاي ديابازي كه در جنوب گنبد و در 1 كيلومتري دريا رخنمون پيدا كرده اند تقريبا دگرسان نشده و داراي اندازه هاي ريز و متوسط هستند .

نام انگلیسی:  Bostaneh Salt Dome   

نام فارسی :  گنبد نمکی بستانه 

 

منبع: irandeserts 

دسته ها: ایرانگردی

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.