شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

۱۴ گونه پرنده ماهیخوار در تالاب هامون زیست می‌كنند

۱۴ گونه پرنده ماهیخوار در تالاب هامون زیست می‌كنند

زیبائی چشم‌اندازهای تالاب به اندازه حیات وحش کویر آن باعث توجه مردم به آن می‌شود. در حال حاضر مقداری آب در دهانه آبریز در دهنه شمالی و جنوبی دریاچه هامون که از طریق فراح رود به این دریاچه می‌ریزد در قسمت‌های «بش دلبر و قندک» مانده که آن هم به محض توفان، حدود ۲ تا ۳ کیلومتر این آب را پراكنده می‌کند.
باد و توفان موجب کمی حجم و حتی پایین آوردن کیفیت این آب باقی مانده می‌شود. درحال حاضر ۱۴ گونه از پرندگان ماهیخوار شامل كاکائی، پلیکان، باکلان، هواصیل، اگرت، چوپا، خروس،کولی، فالاروپ، سلیم کوچک و بزرگ گیلانشاه دم سیاه، آبچلیک و فلامینگودرتالاب هامون زیست می‌كنند.
تالاب هامون نظر جوامع بین‌المللی را به خود جلب کرده و حساسیت‌ها را بیشتر كرده است که در این خصوص سازمان حفاظت محیط زیست کشور و وزارت امورخارجه ایران درحال پیگیری و رایزنی با کشور افغانستان هستند.


گفتنی است منطقه حفاظت شده هامون بامساحتی بالغ بر۱۹۳ هزارو ۵۰۰ هکتار از دو قسمت دریائی و خشکی درشمال غرب وغرب شهرستان زابل قرار دارد. وسعت این تالاب حدود ۴ هزارکیلومتر مربع و عمق متوسط آن بین ۵ تا ۶ متردرفصول پرآبی است. این تالاب پهناورترین سطح آب شیرین در فلات ایران است که از یک سیستم بسته آبی از سه آبگیرنسبتا عمیق به نام‌های هامون صابری، هامون پوزک و هامون هیرمند تشکیل شده که در زمان ورود آب و سیلاب‌های زمستانه و بهاره به هم می‌پیوندند.

نام انگلیسی :  hamoon wetland    

نام فارسی :  تالاب هامون

 

منبع: irandeserts 

دسته ها: ایرانگردی

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.