شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

اطلاعات مفید در مورد تبت

اطلاعات مفید در مورد تبت
منطقه خودمختار تبت سالانه مردم زیادی با عقاید دینی مختلف را از درون و خارج تبت به خود جلب می‌کند. بازدیدکنندگان این منطقه با تجربیات فراموش نشدنی از سرزمین، مردم و تصوف آنجا را ترک می‌کنند.

 

 اطلاعات مختصر

نام انگلیسی: Tibet

نام چینی: شی زانگ (xī zàng)

مخفف: زانگ (Zang)

نوع حکومت: منطقه خودمختار

پایتخت: لهاسا

موقعیت: 26 درجه و 50 دقیقه تا 36 درجه و 53 دقیقه عرض شمالی، 78 درجه و 25 دقیقه تا 99 درجه و 6 دقیقه طول شرقی

مساحت: 1228400 کیلومترمربع (474288 مایل مربع)

جمعیت: 3180000 نفر (سال 2014)

منطقه خودمختار تبت

منطقه خودمختار تبت (که به اختصار TAR نامیده می‌شود) سالانه مردم زیادی با عقاید دینی مختلف را از درون و خارج تبت به خود جلب می‌کند. بازدیدکنندگان این منطقه با تجربیات فراموش نشدنی از سرزمین، مردم و تصوف آنجا را ترک می‌کنند.

تبت دروازه جنوب شرقی چین است. این سرزمین حدود یک هشتم قلمرو کشور را به خود اختصاص داده است. تاریخ تبت حدود 4 هزار سال پیش، زمانی که زندگی ساده‌تر بود آغاز شد. لهاسا مرکز سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و مذهبی با آثار فرهنگی فراوان، نظیر مرتفع‌ترین مجتمع کاخی به نام کاخ پوتالا است که بیش از 1300 سال قبل بناشده است.

جغرافیا

تبت به «بام جهان» شهرت دارد و «سومین قطب جهان» محسوب می‌شود. ارتفاع پنج تا از کوه‌های آن بالغ بر 8 هزار متر است و ارتفاع بیشتر کوه‌ها نیز از 7 هزار متر تجاوز می‌کند و همین امر کوهنوردی را به چالشی برای کوهنوردان تبدیل کرده است. بزرگ‌ترین قله جهان، کوه اورست در این منطقه واقع شده است.

تاریخ تبت

انسان‌ها حداقل 21 هزار سال قبل در فلات تبت ساکن شدند. بیشتر این جمعیت حدود سال 3 هزار سال پیش جای خود را به مهاجران نوسنگی از شمال چین دادند. البته «شباهت‌های ژنتیکی بین ساکنان عصر پارینه سنگی و جمعیت کنونی تبت وجود دارد». برخی اطلاعات باستان شناسی حاکی از آن است که انسان‌ها ممکن است، نیم میلیون سال قبل، زمانی که هند برای اولین بار در آنجا ساکن شد از تبت گذشته باشند.

فرهنگ

پوشاک محلی مردم تبت معمولاً ضخیم، گرم و گشاد با کمر پهن و آستین‌های بلند و دامن است. هادا (Hada)، روسری مخصوص جشن‌ها و آئین‌‌ها، بسیار موردتوجه است. مردم در اینجا زمانی که به مراسم جشن، استقبال، بازدید از بزرگ‌ترها و یا دیدن شخصی از خارج می‌روند، هادا را به نشانه‌ی احترام پیشکش می‌کنند. این سرزمین به «دریای رقص‌ها و آواز» که مردم از آن‌ها لذت می‌برند، شهرت دارد.

دین

دین و مذهب در تبت به خاطر تاریخ طولانی آن داستان‌های متفاوتی دارد؛ اما به طورکلی مذهب تبت به سه دسته اصلی آنیمیسم (روح/جان باوری)، بون و بودا تقسیم می‌شود. آنیمیسم تحت کنترل نیروهای همزاد گرایی توسط شاعران باستانی و داستان سرایان است.

طبیعت

تبت در همسایگی رشته کوه‌های هیمالیا با میانگین ارتفاع بین 4000 تا 5000 متر قرار دارد. بسیاری از مرتفع‌ترین قله‌های جهان ازجمله اورست در مرز تبت واقع شده اند، چنان که اصطلاح «بام جهان» یا «سومین قطب جهان» برازنده آن است.

آب و هوا

شرایط زمینی آلپ، آب وهوای قاره‌ای، خشک و طاقت فرسای تبت، بادهای شدید، رطوبت اندک، شرایط جوی رقیق و نوسان زیاد درجه حرارت روزهای تابستان و سالانه ازجمله ویژگی‌های این سرزمین هستند. فلات تبت از سمت شمال در معرض هوای سرد و غیرقابل کنترل قطبی قرار دارد. این در حالی است که توده‌ی هوای گرمسیری و استوایی جنوب آشکارا از سد هیمالیا رد شده و به آسیای مرکزی می‌رسد. گرمای شدید سطح زمین در طول ماه‌های تابستان و یخ زدگی در زمستان موجب اختلاف آشکار آب وهوای فصلی در گردش اتمسفر می‌شود و نقش مراکز محلی فعالیت‌های جوی را افزایش می‌دهد.

اقتصاد

عمده محصولات کشاورزی تبت شامل جو، گندم، گندم سیاه، چاودار، سیب زمینی، جو دوسر، کلزا، پنبه و سبزیجات و میوه‌های متنوع است. اقتصاد این سرزمین در سال‌های اخیر چندساختاری شده است و صنایع ثالث و کشاورزی در کنار هم پیشرفت کرده‌اند.

سیاست

تبت شدیداً تحت حکومت حزب کمونیسم چین و حمایت فعال ارتش قرار دارد. این حزب از طریق شعبه‌های اداری در هر استان، منطقه‌ی خودمختار و استان خودمختار حکومت می‌کند. دولت مطیع این حزب است و سیاست‌های طراحی شده توسط این حزب را اجرا می‌کند.

زبان و ارتباطات

مهم‌ترین زبان تبت تبتی است که گویش‌های بسیار متفاوتی دارد اما بسیاری از تبتی‌ها به جز اعضای قبیله‌ی چادرنشین در شرق دور تبت، هم به زبان ماندارین صحبت می‌کنند و هم آن را متوجه می‌شوند. زبان تبتی شباهت زیادی به برمه‌‌ای و زونگخا (زبان کشور بوتان) دارد و با زبان چینی بیگانه است. بسته به گویش استفاده شده در زبان تبت، این زبان ممکن است آهنگین یا غیر آهنگین باشد.

 

برای ورود به لینک منبع این مقاله کلیک کنید.

 

 

 

 

 

 
دسته ها: چین و تبّت

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.