نووارا الیا شهری در ییلاقات استان مرکزی سریلانکا می‌باشد. نام این شهر به معنای «شهری روی دشت» یا «شهر نور» است. این شهر پایتخت اداری منطقه‌ی نووارا الیا بوده و مناظر زیبا و دمای متعادل جز ویژگی‌های آن به شمار می‌رود. نووارا الیا در ارتفاع 1868 متری واقع شده و مهم‌ترین محل تولید چای در سری لانکا می‌باشد. لازم به ذکر است که بلندترین کوه سری لانکا یعنی پیدوروتالاگالا بر این شهر اشراف دارد. در حقیقت نووارا الیا را به خاطر آب و هوای معتدل و خنک آن (خنک‌ترین منطقه در سریلانکا) می‌شناسند. اقتصاد این شهر بر پایه‌ی چای، سبزیجات مختص آب و هوای خنک و گردشگری می‌باشد.
نووارا الیا توسط ساموئل بیکر در سال 1846 پایه‌گذاری شده و آب و هوای خوب این شهر آن را به پناهگاهی برای مقامات مدنی و کشاورزان بریتانیایی در سیلان تبدیل کرده است. نووارا الیا که با نام انگلستان کوچک نیز شناخته می‌شود، در حقیقت مکانی ییلاقی بود که در آن استعمارگران انگلیسی می‌توانستند خود را در سرگرمی‌های متعددی همچون شکار روباه، شکار آهو، شکار فیل، چوگان، گلف و کریکت غوطه‌ور کنند. درست است که این شهر در قرن نوزدهم و توسط شخصی بریتانیایی پایه گذاری شده، اما امروز مسافران بومی مخصوصا در ماه آوریل (فصل گلها، مسابقات اسب سواری و رالی ماشین و ...) از این منطقه بازدید می‌کنند.
بسیاری از ساختمان‌ها در نووارا الیا دارای ویژگی‌های دوران استعماری هستند که از آن جمله می‌توان به کلبه‌ی ملکه، خانه‌ی ژنرال، گراند هتل، هتل سنت اندرو و اداره‌ی پست شهر اشاره نمود. هتل‌های جدید نیز معمولا به سبک و سیاق دوران استعماری ساخته و تزئین می‌گردند بدین ترتیب افراد به هنگام بازدید می‌توانند در نوستالژی روزهای گذشته غرق شوند. بسیاری از خانه‌های خصوصی همچنان سبک‌های انگلیسی چمن‌ها و باغ‌های خود را حفظ نموده‌اند. با توجه به موقعیت کوهستانی این منطقه، نووارا الیا دارای آب و هوای کوهستانی نیمه گرمسیری با میانگین درجه حرارت سالانه 16 درجه سانتیگراد می‌باشد. از ماه نوامبر تا فوریه بارندگی زیاد است و آب و هوای کوهستانی مه آلودی بر سراسر شهر سایه می‌اندازد. در ماه‌های زمستان، شب‌ها امکان یخ زدگی وجود دارد اما روزها به دلیل زاویه‌ی بالای خورشید، همه چیز به سرعت گرم می‌شود.

نووارا الیا جاذبه‌های متعددی دارد که در ادامه به تعدادی از آنها اشاره می‌کنیم:

1- املاک چای پدرو Pedro Tea Estate
برای آنکه بدانید فنجان چای صبح شما ممکن است از کجا بیاید سری به املاک چای پدرو بزنید که در 3.5 کیلومتری شرق نووارا الیا و در مسیر کانداپولا Kandapola واقع شده است. شما می‌توانید برای بازدید از کارخانه به مدت نیم ساعت راهنما همراه شوید، کارخانه‌ای که در اصل در سال 1885 ساخته شده و همچنان با ابزارآلات مهندسی قرن نوزدهم انباشته شده است.
هرچند، به خاطر نوع چایی که در این مکان تولید می‌شود (چایی بسیار سبک) فرایند تولید در طول شب که هوای خنک‌تری دارد اتفاق می‌افتد بنابراین احتمالا شما نمی‌توانید چیز زیادی از این فرایند را مشاهده کنید.
لازم به ذکر است که عکاسی از داخل کارخانه ممنوع می‌باشد. چنانچه از نووارا الیا با یک ماشین سه چرخ به این کارخانه‌ی چای بیایید با در نظر گرفتن زمان انتظار هزینه‌ی آن 350 روپیه می‌شود، اما شما همچنین می‌توانید از ایستگاه اتوبوس اصلی در نووارا الیا سوار یک اتوبوس راگالا شوید و تنها 13 روپیه بپردازید.
هزینه پذیرش: 200 روپیه (واحد پول سریلانکا، هر روپیه سریلانکا 215.33 ریال ایران)
ساعات بازدید: 8 صبح تا 5 بعدازظهر

2- باغ‌های هاکگالا Hakgala Gardens
باغ‌های زیبای هاکگالا در 10 کیلومتری جنوب شرقی نووارا الیا قرار گرفته‌اند.(حدود 200 متر پایین‌تر) و مکانی بسیار آرامش بخش هستند. افسانه‌ها اینگونه می‌گویند که هانومن Hanuman خدای میمون توسط راما به هیمالیا فرستاده شد تا یک گیاه دارویی را پیدا کند. او فراموش کرد دنبال چه گیاهی می‌گشته و به همین دلیل تصمیم گرفت تکه‌ای از هیمالیا را همراه خود بیاورد به این امید که آن گیاه در آن رشد کند. از آنجا که فصل کاشت بین ژانویه و اواخر مارچ است، در این ایام ظاهر باغ‌ها در بهترین حالت خود قرار ندارد. باغ‌های هاکگالا در فاصله‌ی کوتاهی تا نووارا الیا قرار دارند و می‌توانید با اتوبوس (خط ولیمادا) به آنها دسترسی پیدا کنید.
هزینه پذیرش: 1100 روپیه بزرگسال و 550 روپیه کودک
ساعات بازدید: 7.30 صبح تا 5.30 بعدازظهر

3- آبشار lovers Leap
از املاک چای پدرو تا آبشار Lovers Leap 5 کیلومتر پیاده فاصله وجود دارد. از سمت کارخانه‌ی چای، از خیابان اصلی عبور کرده و علامت‌ها را تا خانه ییلاقی مدیر در امتداد جاده‌ی خاکی دنبال کنید. در اولین تقاطع به سمت چپ بپیچید و در سه راهی مسیر میانه را برگزینید، بعد از سپری کردن 15 دقیقه به یک فضای پارکینگ خاکی می‌رسید. در سمت چپ مسیری پیاده از میان باغ‌های چای و به سمت جنگل وجود دارد. این مسیر را دنبال کنید و درست بیرون زیارتگاه کوچک شیوا، با آبشارهای زیبا مواجه خواهید شد.

4- پارک ویکتوریا Victoria Park
پارک دوست داشتنی ویکتوریا در مرکز شهر نووارا الیا یکی از زیباترین پارک‌های جنوب آسیاست که به بهترین شکل نیز از آن نگهداری شده و چرخی در اطراف چمن‌های تزئین شده‌ی آن لذتی غیر قابل وصف برای شما به همراه می‌آورد. این پارک حوالی مارچ تا می و آگوست تا سپتامبر با گل‌هایش دوباره زنده می‌شود. این منطقه همچنین زادگاه تعدادی از گونه‌های پرندگان مختص نواحی کوهستانی است که از آن جمله می‌توان به مرغ مگس خوار کشمیری، پیتای هندی و تیت خاکستری اشاره نمود. در بخش انتهایی پارک، زمین بازی کودکان و قطاری مینیاتوری نیز واقع شده‌اند.
هزینه پذیرش: 300 روپیه
ساعات بازدید: 7 صبح تا 6 بعدازظهر

5- معبد سیتا امان Seetha Amman Temple
در مسیر به سمت باغ‌های هاکگالا، معبد رنگارنگ هندوی سیتا امان در سیتا الیا قرار گرفته است. گفته می‌شود که این معبد برای نشان دادن مکانی است که سیتا در آن توسط پادشاه شیطان راوانا اسیر شده بود و شبانه روز دعا می‌کرد تا راما بیاید و او را نجات دهد. در جبهه‌ی سنگی آن طرف رودخانه فرورفتگی های دایره‌ای شکلی است که باور می‌رود جای پای فیل راوانا باشد. جشن‌های عروسی تامیلی در این معبد برای عبادت «پوجا» (در ساعات 8 صبح، 1، 2 و 6 بعدازظهر) توقف می‌کنند.

6- پارک ملی سرزمین گالوی Galway’s Land National Park
یکی از جدیدترین (2006) و کوچکترین (29 هکتار مربع) پارک‌های ملی، سرزمین گالوی است که بخشی از جنگل‌های مرتفع می‌باشد که در فاصله‌ی چند کیلومتری در شرق شهر قرار گرفته‌اند. این پارک را به خاطر پرندگانش، گراز وحشی، آهوی کوهی و سایر پستانداران می‌شناسند. لازم به ذکر است که مسیر پیاده روی به طول 2 کیلومتر نیز از این جا آغاز می‌شود.
هزینه پذیرش: 10 دلار آمریکا به علاوه ی 12% مالیات
ساعات بازدید: 6 صبح تا 5 بعدازظهر

7- دریاچه ی گرگوری Gregory Lake
لذت بردن از مسیرهای پیاده‌روی سنگفرش شده، قایق‌های پدالی به شکل قو یا هلیکوپتر و اسب سواری و یورتمه رفتن در زمین‌های اطراف همه دلایل خوبی برای اختصاص یک الی دو ساعت به دریاچه‌ی گرگوری در انتهای قسمت جنوبی شهر می‌باشد. در محوطه‌ی این دریاچه همچنین میزهای پیک‌نیک، رستورانی کوچک و یک کافه برای تهیه‌ی میان وعده وجود دارند. برای اجاره‌ی قایق باید به دریاچه‌ی کوچک تر مجاور در آن سوی جاده و دریاچه‌ی اصلی مراجعه کنید.
هزینه پذیرش: 200 روپیه بزرگسال و 20 روپیه کودک، قایق پدالی 500 روپیه برای نیم ساعت، قایق موتوری 1500 روپیه برای نیم ساعت، اسب 300 روپیه برای 15 دقیقه
ساعات بازدید: 8 صبح تا 6 بعدازظهر