خانه حاج آقا علی یکی از بزرگ‌ ترین و زیبا ترین خانه ‌های خشتی و سنتی جهان در شهر رفسنجان است که حاج آقا علی معروف به زعیم الله رفسنجانی (بزرگ‌ترین تاجر ایرانی آن دوره) در سال 1136 هجری شمسی آن را بنا کرده است. این خانه در گذشته به خانه وقفی شهرت داشته که در ساخت آن، هماهنگی با اقلیم منطقه، قرینه‌ سازی و حفظ تقارن از اصول مد نظر معمار ساختمان بوده است. خانه حاج آقا علی با دیوار چینه ای نسبتاً بلندی محصور گردیده و حالتی درونگرا داشته و از خانه های چهارفصل به شمار می رود.

داخل خانه از قسمت‌ های مختلفی از جمله 86 اتاق هفت دری، پنج دری، سه دری و پَستو و همچنین بخش‌ های حوض ‌خانه، شاه ‌نشین، پاییزی و زمستانی تشکیل شده است. سقف‌ های بلند گنبدی، طاق ‌نماهای باشکوه، گچ‌ بری‌ های زیبا، درختان کاج سر به فلک کشیده و معماری سنتی این خانه توجّه هر بیننده‌ای را به خود جلب می ‌نماید.

این مجموعه مشتمل بر هشت قسمت خانه، بازار، آب انبار (دارای تزییناتی با آجر و کاشیکاری‌های زیبا)، مسجد، کاروانسرا، حمام، حسینیه، یخدان (در2 کیلومتری قاسم آباد) است که هر یک بر اساس نیاز وکاربری خاصی ساخته شده‌اند و در حال حاضر کاربری‌های مختلفی دارد و عمده‌ترین بخش آن در حال تبدیل به یکی از زیباترین مراکز اقامتی و پذیرایی است.