تاریکه بازار، جای تاریکی نیست؛ اما احتمالا 200 سال پیش که بازار ساخته شده است، نور اندکی آن را روشن می‏ کرده و پیش از اختراع نشدن برق این بازار پر پیچ و خم که بلند‎ترین بازار سرپوشیده خاورمیانه بوده و تنها منبع نورش دریچه‌های مربعی شکل بر گنبد بلند سقف است، تاریک بوده و تاریکه بازار نامش نهاده‌اند؛ اما حالا این بازار غرق نور است و رنگ و نور در این بازار حرف اصلی را می‌زنند و باید این بازار قاجاری و سقف بلند و گنبدهای زیبایش را ببینید تا شیفته راسته‎ها، دالان‎ها، سراها و حجره‎هایش بشوید.

برای ورود به «تاریکه بازار» پله های ورودی‎ اصلی بازار بالا بیایید. در دوسو مغازه ‏های فروش شیرینی‎های سنتی کرمانشاه قرار گرفته است، کافی است از گذر عبور کنید و از مقابل شیرینی فروشی‎ها بگذرید تا سینی‎های شیرینی به شما تعارف شود و مست بوی زعفران و روغن کرمانشاهی شوید با میهمان‎نوازی و گشاده دستی مردم این شهر آشنا شوید. با ورود به بازار، وارد یکی از زنده‎ترین و پویاترین بازارهای سنتی ایران می‎شوید، یکی از معدود بازارهایی که اجناس چینی حجره‌هایش را فتح نکرده‎اند و هنوز می توان کالاهای سنتی و بومی شهر را در آن یافت و از گشت و گذار میان حجره‎هایش و هم کلامی با دکان‏داران قدیمی بازار لذت برد.

تاریکه بازار بخش‎های مختلفی دارد، چندین سرا و دالان آن به فروش طلا و جواهرات اختصاص دارد که «بازار زرگرها» می‎خوانندش. با آنکه در مراکز خرید مدرن شهر هم طلا و جواهرات به فروش می‏ رسد، هنوز این بازار مهمترین مرکز فروش طلاست و عروس‎ها و دامادهای زیادی را می‏ بینید که از شهر و روستاهای اطراف برای خرید به این بازار پر زرق و برق آمده‏اند و لبخند بر لب و شادی در چهره دارند.

بخش بزرگی از بازار هم به فروش لباس‎های محلی اختصاص دارد. روسری‎های پولک دوزی شده، کلاه‎ها، جلیقه‎ها و پیراهن‎ها همه زردوز و پولک دوزی شده‎اند. اینجا بازار حال و هوایی عجیب دارد، پر از رنگ و شادی است. اینجا با مفهوم دیگری از رنگ آشنا می ‏شوید، رنگ‌ها پایان ندارد، از هر رنگ طیفی وسیع شما را احاطه می‌کند و چشم‎های شما را جلا می‏ دهد. در این بخش از بازار، کلاش و گیوه سنتی، گلیم، فرش و ظروف مسین و قدیمی هم پیدا می‎شود.

این بازار در واقع مهمترین بازار سنتی در غرب کشور هم هست و 200 سال پیش و در زمان محمدعلی میرزای دولتشاه حاکم کرمانشاه ساخته شده است، این بازار 18 راسته دارد و مجموعه بسیار وسیع و تودرتویی است که با گذشت خیابان از میان آن، به چندین بازار تبدیل شده است، اما بخش اصلی همان «تاریکه بازار» است. برای دیدن بازار باید، به راسته‎های اصلی کفایت نکنید و خود را در میان دالان‎ها و سراها گم کنید تا چهره پنهان بازار را ببینید و او رازهای پنهانش را بر شما عیان کند. اگر دالان‏ های بازار را پی بگیرید به سراهای مختلف بازار می‏ رسید که حالا رونق گذشته را ندارند، اما همچنان دیدنی و زیبا هستند. «سرای وکیل‌الدوله» یکی از این سراهای زیباست که شامل سه حیاط می‎شود که دورتا دور آن حجره‏ هایی است با تزئینات و کاشی‏ کاری‎های بسیار که حالا بخش زیادی از آنها خالی و رو به ویرانی هستند. در واقع این حجره‏ ها در گذشته محل کسب و کار حرفه ‏هایی چون مسگری، سفيدگری، سراجی، صندوق‌سازی، گيو‌ه‌كشی، نعل‌سازی، رنگرزی و غیره بوده که حالا همه از رونق افتاده و رو به فراموشی‏ اند.  

«مسجد عمادالدوله» هم یکی از بناهای مذهبی و بسیار زیبای بازار کرمانشاه است که حیاطی بزرگ و دو مناره بلند و زیبا و برجی بسیار شکوهمند معروف به برج ساعت دارد و حجره ‏هایش محل زندگی طلاب حوزه علمیه بازار است. وردی اصلی مسجد دو لنگه در بزرگ و زیبا دارد که قدمت آنها از خود مسجد هم بیشتر است. در واقع این در زیبای صفوی در واقع یک از درهای مسجد حضرت علی(ع) است که سازنده مسجد آنها را از نجف آورده و به جای آنها دو در دیگر وقف مسجد حضرت علی کرده است. این درگاه حالا «قاپی شاه نجف» خوانده می‏ شود و بسیار مورد احترام و توسل مردم است و بر کوبه و دسته در دخیل‎های سبزرنگی بر آن بسته شده  و بسیاری از نمازگزاران برای تبرک بر این در ستبر دست می‏ سایند. در آتشدان سرای کوچک پشت در شمع‏ های نذری روشن می‎کنند تا به واسطه حضرت علی حاجت بگیرند.

از سوغاتی‎های بازار علاوه بر گیوه، کلاش، گلیم، فرش، پارچه و لباس‌های محلی می ‏توان به شیرینی‎های خوش عطر بوی این شهر اشاره کرد. «کاک»، «نان برنجی»، «خرمایی»، «شکری» و «بژی» از شیرینی‎هایی است که در این بازار پیدا می ‏شود که هر یک عطر و بویی بهشتی دارند. 

تاریکه بازار در مرکز شهر کرمانشاه و در خیابان مدرس و کنار سبزه میدان یا میدان 15 خرداد قرار دارد.