مجموعه نارنجستان قوام از باغهای مشهور شهر شیراز می باشد. شیراز همواره به باغ‌های زیبا و باصفایش معروف بوده است به خصوص در فصل بهار و ماه اردیبهشت که عطر بهارنارنج فضای شهر را پر می‌کند. اگر در بهار به شیراز سفر کردید بازدید از مجموعه باغ نارنجستان قوام را حتما در برنامه‌های خود قرار دهید تا از عطر بهارنارنج مدهوش شوید. باغ و عمارت نارنجستان قوام متعلق به خاندان قوام، یکی از خانواده‌های بانفوذ در دربار قاجار بوده است. این خاندان مسئول ساخت و بازسازی برخی از دیگر ساختمان‌های شهر شیراز نیز بوده‌اند که اکنون به جاذبه‌های گردشگری شهر تبدیل شده است.

مجموعه نارنجستان قوام از بخش‌های مختلفی تشکیل شده است. عمارت اصلی که در شمال باغ واقع شده با تزئینات تماشایی‌اش جزء زیباترین بخش‌های مجموعه نارنجستان قوام است. ایوان بزرگی که در مقابل این عمارت جای گرفته، جذابیت آن را دو چندان کرده است. عمارت اصلی مجموعه نارنجستان قوام با هنرمندی تزئین شده و در آن می‌توان تزئیناتی مثل نقاشی، گچ بری، حجاری، کاشیکاری و آیینه‌کاری را مشاهده کرد.

فضای باغ و حوض بزرگی که در آن قرار دارد، از دیگر بخش‌های جذاب مجموعه نارنجستان قوام است. عطر درخت‌های نارنج در بهار و شکوه نخل‌های کهنسال، این باغ را به یکی از زیباترین باغ‌های شیراز تبدیل کرده است.

موزه‌ای نیز در مجموعه نارنجستان قوام وجود دارد. در این موزه آثار باستانی مختلفی مانند ظروف، تابلو و سکه‌های قدیمی قابل مشاهده هستند. آرتور آبراهام پوپ، ایران‌شناس آمریکایی، در شکل‌گیری این موزه نقش مهمی داشته و بسیاری از اشياء قرار گرفته در موزه نارنجستان قوام از طرف او به موزه اهدا شده است.

مجموعه نارنجستان قوام گستره‌ی بزرگی را در بر می‌گیرد و بناهای مختلفی را در خود جای داده است. حمام گچینه، حسینیه قوام، مکتب‌خانه قوام، دیوان‌خانه قوام یا همان نارنجستان، اندرونی قوام یا خانه زینت‌الملوک و حمام اختصاصی قوام از دیگر بناهای این مجموعه هستند. خانه قوام و خانه زینت‌الملوک (که منزل زینت‌الملوک، دختر قوام‌الملک چهارم بوده است)، تنها یک کوچه با یکدیگر فاصله دارند و با یک راه زیر زمینی به هم مربوط هستند که قابل استفاده نیست و دسترسی به خانه زینت‌الملوک از طریق درب داخل کوچه امکان‌پذیر است.

این مجموعه در خیابان لطفعلی‌خان زند قرار دارد و مسجد نصیرالملک یا به قول خارجی‌ها مسجد صورتی نیز در نزدیکی این مجموعه از دیدنی‌های شیراز است که حتما باید برایش وقت بگذارید.