شهر زیرزمینی کاریز کیش با توجه به عمق کم این جزیره در عمق 12 متری زیر زمین قرار دارد و ارتفاع آن به 8 متر می‌رسد. این شهر زیرزمینی شامل سه رشته قنات و 274 حلقه چاه و مكانی تفريحی است و امكان بازديد قنات‌های باستانی جزيره زيبای كيش در آن فراهم است.

بعضی از این چاه‌ها به طور کاملاً دست نخورده باقی مانده و بعضی از آنها را جهت تهویه بهتر هوا و نوردهی بیشتر به صورت مخروطی درآورده‌اند. قنات موجود در شهر زیرزمینی کاریز کیش که بیش از 2500 سال قدمت دارد آب شیرین قابل شرب ساکنان جزیره کیش را تأمین می کرده است. عظمت این قنات با حداکثر ارتفاع چهل و پنج متری در جزیره کیش منحصربه‌فرد است.

شهر زيرزميني کيش با توجه به ويژگی‌ های  منحصر به‌ فرد آن از جمله مرجانی بودن جزيره، شيرينی آب قنات، هوای خنک در زير زمين، سقف مملو از سنگواره، صدف و فسيل‌های با قدمت بسيار بالا در فهرست مهم‌ترين ابنيه جهانی قرار می ‌گيرد. این قنات علاوه بر تأمین آب مورد نیاز اهالی جزیره مال‌التجاره مردم این منطقه نیز بود به این ترتیب كه كشتی‌ های عبوری خلیج فارس از مردم كیش آب می ‌خریدند و پوشاك و ادویه به آنان می ‌فروختند.

امروزه مجموعه قنات با تغيير كاربري به يک شهر زير‌زميني شگفت‌انگيز بدل شده که بيش از ۱۰۰۰۰ متر مربع وسعت، کاربری ‌های جدیدی از جمله غرفه ‌های صنایع دستی ایرانی و جهان، رستوران سنتی و جدید، سالن آمفی ‌تئاتر کنفرانس و گالری هنری دارد.