میل اژدها یا آتشگاه یا دیمه‌ میل یا میل آزاد مربوط به دوره اشکانیان در درّه‌ای در کنار کوه تنگ کله، در دامنه کوهی سنگلاخ و نسبتاً سرسبز در کنار یکی از راه‌ های مهم باستانی قرار دارد. در این منطقه هیچ آبادی ‌ای وجود ندارد. این برجِ مربع سنگی که ظاهراً یک پرستشگاه یا آتشکده بوده از لحاظ شکل و ظاهر مانند کعبه زردشت و برج زندان پاسارگاد چهارگوش است. بلندای برج بیش از هفت متر و پهنای هر ضلع آن در پایین چهار متر و در بالا ۴۰/۳ متر است و از سنگ رگه سفید به طول‌های مختلف بسیار دقیق، منظم و با مهارت ساخته شده‌است.

در داخل قسمت بالایی برج، پلکانی به بلندای ۱۰/۵ و پهنای ۵۹ سانتی متر وجود دارد. این قسمت در سمت جنوب و در ارتفاع سه متری واقع شده و به این ترتیب برای رسیدن به ابتدای پلکان عملاً یک نردبان مورد نیاز است. بنای مذکور شامل 15 ردیف سنگ لاشه سفید مکعبی شکل است. آتشدانی نیز بر فراز برج وجود داشت.
میل‌ها در زمان اشکانیان و ساسانیان کاربرد فراوان داشته و بعدها در دوران اسلامی این میل‌ها را در مناره‌ها نیز می‌توان مشاهده کرد. در این برج آتش مقدس نگهداری می ‌شد و از آنجا آتش را به سایر نقاط می ‌بردند. از کاربردهای میل اژدها می‌توان راهنمایی کاروانان و اطلاع‌ رسانی و دید‌بانی را نام برد.