باغ دولت‌آباد یزد یکی از باغ‎های ایرانی به شمار می‎رود که به واسطه بادگیر بلندش زبانزد است. این باغ که در چهار منار یزد قرار گرفته است، نه تنها در فهرست آثار ملی ایران جای دارد، بلکه به عنوان یکی از باغ‎های برجشته ایرانی در فهرست میراث جهانی یونسکو نیز جای دارد.

بادگیر عمارت بادگیر آن با ارتفاع ۳۳/۸ متر بلندترین بادگیر خشتی شناخته شده در جهان است.

این باغ در اواخر دوره افشاریه، یعنی سال ۱۱۶۰ هجری قمری، توسط بنیان‎گذار سلسله خوانین یزد، محمد تقی خان بافقی معروف به خان بزرگ ساخته شد. محمدتقی خان کار ساخت باغ را با ایجاد قناتی به طول ۶۵ کیلومتر آغاز کرد و آب را از مهریز به یزد و محل کنونی باغ دولت‌آباد انتقال داد.

درنهایت این باغ با مساحتی درحدود هفتاد هزار مترمربع با مجموعه‎ای از ساختمان‌ها، حوض‌ها و آبنماها در میان باغی باگل‌ها و درختان گوناگون ساخته شد.

قنات دولت‌آباد با قدمتی دویست ساله از پنج رشته قنات تشکیل شده است. کوشک دولت‎آباد از مهم‌ترین بخش‌های مجموعه به‌شمار می‌رود که بادگیر بلند دولت‎آباد بر روی آن قرار گرفته است. ورود هوا به داخل بنا و گذر آن از روی حوض‎های آب، هوای گرم کویر را برای ساکنان کوشک خنک و دلپذیر می‎کرد. هوای خنک از زیر بادگیر به قسمت شاه‌نشین و تالارها انتقال پیدا می‌کند. به همین دلیل به این بنا، ساختمان تابستانه نیز گفته می‌شود.

این بنا از سه شاه نشین با درهای مشبک٫ اتاقک بادگیر٫ هشتی و دو اتاق پستو تشکیل شده و شکل کلی بنا شبیه به یک هشت ضلعی است، همچنین بادگیر قرار گرفته بر آن نیز از نوع هشت تنبوشه است.

«بهشت آیین» اقامتگاه زمستانی خانواده در باغ بوده و رو به تابش آفتاب قرار دارد. این ساختمان دقیقاً روبه روی هشتی قرار دارد و مرز بین بیرونی و اندرونی نیز به شمار می‎رود. یعنی یک سوی آن در اندرونی و سوی دیگر ساختمان در بیرونی مجموعه قرار دارد. در دو طرف این محدوده درختان گیلاس و انار به چشم می‎خورند.