قلعه خرانق، سازه‎ ای مربوط به دوران‌های تاریخی پس از اسلام است و در شهرستان اردکان، بخش خرانق، روستای خرانق قرار گرفته است.

قلعه خرانق به همراه برج و باروی آن، قدمتی تا دوره ساسانیان دارد. وسعت محوطه این قلعه بیش از 1 هکتار است و یکی از بزرگ‎ ترین قلعه‎های مسکونی در استان یزد به شمار می‎رود. از جمله نکات قابل توجه در معماری این قلعه، وجود کوچه‎های پر پیچ و خم در آن است که عبور از آن را برای راهزنان و سارقان دشوار می‎کرده است.

قلعه از ۸۰ خانه تشکیل شده است که بیشتر آن‎ها از دو یا سه طبقه تشکیل شده‎اند و متناسب با توانایی اقتصادی و موقعیت اجتماعی قلعه نشینان طراحی و ساخته شده ‌اند. دیواره‌های قلعه از خشت و گل است و سقف آن را تیرهایی از جنس چوب و پوشال پوشانده‎ اند.

خانه‎های موجود در قلعه سقف‎های گنبدی دارند و شش برج نگهبانی مسئولیت حفاظت از آن‎ها را برعهده دارند. علاوه بر برجهای نگهبانی، چهار دروازه به نام‌های «دروازه بالا»، «دروازه پایین»، «رضا خان سرداری» و «خالو» است و اطراف قلعه کوچه‌های باریکی است که معروف‎ترین آن‎ها «گرگ» نام دارد. این نام از این جهت مورد استفاده قرار گرفته است که در گذشته موقع ورود غارتگردان به قلعه، مردم این روستا آن‌ها را به دنبال خود به این کوچه می‌کشاندند و بعد به آن‌ها حمله می‌کردند.