باغ شوکت‌آباد یک نمونه از باغ‌های ایرانی است که در اطراف بیرجند، مرکز استان خراسان جنوبی و توسط اسماعیل‌خان شوکت الملک از خاندان علم احداث شده است. باغ ایرانی یکی از شاخصه‎های شهرهای کویری ایران است. جنگلی در میانه بیابان، و این همان چیزی است که شکوه علوم و فناوری‎های تاریخ ایران را در کنار هنری چشم‎نواز به تصویر می‎کشد.

شوکت‌آباد باغی است وسیع با درختان میوه بر اساس شیوه باغ‎ سازی ایرانی، کوشکی در میانه آن جلوه‎ گری می‎کند که قدمت آن به دوره قاجار می‎رسد. این کوشک با نمای سفیدرنگ، دارای ایوانی است که دو ستون و طاق‎های قوسدار در مقابل آن قرار گرفته‎اند. در تزئینات ساختمان آن، طرح‎های گلدانی به چشم می‎خورند. در قسمت پشتی و اطراف این ایوان نیز اتاق‎های متعددی تعبیه شده است.

باغ شوکت‌آباد از منظر ساختار و معماری قابل توجه است. کما اینکه فضاسازی در باغ بر اساس اصول منطقی و نقشه از پیش تعیین شده بوده است. حوضخانه مجموعه بیشترین میزان تزئینات و ریزه‎کاری‎ها را در خود جای داده است. بر روی حوضخانه، گنبد بزرگی قرار دارد که به وسیله یک سازه کلاه فرنگی مسقف شده است. روزنه‎هایی که بر روی سازه تعبیه شده‎اند، نور حوضخانه را تأمین می‎کنند.

سبک معماری کوشک باغ به صورت طاق و تویزه است و طاق گهواره‎ای موجود در برخی اتاق‎ها با اقلیم گرم و خشک خراسان جنوبی سازگار است. گفتنی است برخی از فضاهایی که شاید به نظر جدیدتر بیایند، الحاقی هستند و بعدها به فراخور نیاز ساکنین اضافه شده است.

محل سکونت صاحب باغ یا اندرونی که در بخش جنوبی مجموعه قرار دارد، بسیار شبیه خانه‎های قدیمی بیرجند است که دارای قاب‎های گچی و طاق‎نماهایی در اطراف حوض هستند. درختان میوه هم از جمله ویژگی‎های خاص باغ شوکت‌آباد بیرجند است که علاوه بر میوه‎دهی، جنبه تزئینی هم دارند.

باغ شوکت‌آباد در ۵ کیلومتری شرق بیرجند، در روستای شوکت‌آباد و در مسیر جاده بیرجند به زاهدان قرار دارد. برای دسترسی راحت‎تر به باغ می‎توانید سراغ دانشگاه بیرجند را بگیرید چرا که درست در مقابل باغ شوکت‎آباد قرار گرفته است. باغ شوکت‎آباد در تاریخ ۲۳ مرداد ۱۳۷۸ با شماره ثبت ۲۳۶۳ در فهرست میراث تاریخی ایران، به ثبت ملی رسید.