خانه‌های تاریخی کاشان از معروف‌ترین بناهای گردشگری ایران است که در بافت قدیم این شهر واقع شده است. بناهایی که میزبان گردشگران با سلیقه‌های مختلف هستند و در ماه‌های مختلف سال به خصوص در بهار که همزمان با فصل گلاب‌گیری در ییلاقات کاشان است، رونق بیشتری می‌یابد.
خانه طباطبایی های کاشان در کوی «سلطان امیر احمد» و در کنار آرامگاهی به همین نام واقع است. این خانه در بازه سال‎های 1250 تا 1255 قمری به سفارش حاج سيد جعفر طباطبايی نطنزی که یک بازرگان فرش بود، به دست استاد «علی مريم» ساخته شده است. علی مریم همچنین معمار خانه بروجردی‌ها و سرای امین‌الدوله نیز بوده است. گچبری های این خانه نیز به یکی از شاگردان «میرزا ابوالحسن صنیع‌الملک غفاری کاشانی» سپرده شد. استاد صنیع‌الملک، نقاش دربار ناصر الدین شاه قاجار بود.
خانه طباطبایی ها  حدود 4730 متر مربع وسعت دارد. این خانه دارای 5 درگاه، ۴ میانسرا، 40 اتاق اندرونی و بیرونی تابستانه و زمستانه، ۴ زیرزمین، آخور، 2 سرداب، ۳ بادگیر و چندین باغچه با درختان انار و انجیر است. آب موردنیاز خانه از ۲ قنات دولت‌آبادی و نصرآبادی فراهم می شده است. پس از درگاه محور و هشتی، میانسرای اصلی به شکل یک چهارگوش کشیده از سنگ مرمر ساخته شده است، که در آن یک آب سنگ بزرگ با 6 باغچه و درختان بلند جا دارد. پیرامون این میانسرا، سازه های دیگری هم‌چون شاه نشین، اتاق های بیرونی تابستانه و زمستانه، ایوان اندرونی و پشت آن نیز خود اندرونی قرار گرفته است.
اندرونی خانه طباطبایی ها ایوانی بزرگ است که 2 ایوانچه ستوندار و 2 هشتی در کنار دارد. در محور این بخش یک اندرونی پنج دری جا دارد.
شاه نشین خانه طباطبایی ها اتاقی است با یک ایوان بزرگ، تالار آینه، چند اتاق گوشواره، هفت در و یک آسمانه بلند که آذین بندی هایی همچون آینه کاری، گچ بری، نورگیر، نگارگری، مقرنس کاری، و همچنین پنجره هایی کنگره دار و شیشه رنگی و دو شیشه ای دارد. در دو سوی شاه نشین دو میانسرای کوچک و همانند به ریخت هشتی و نیم هشتی، دارای آب سنگ هشت پهلو، با نگارگری و کارکرد نوردهی بیشتر به تالار آینه ساخته شده است. سراهای پیرامون این هر دو بخش دو اشکوبه هستند. میانسرای کوچک خاوری پلکانی برای دسترسی به بهارخواب در اشکوب دوم و همچنین راهی به آخور دارد.
جانمایی خانه طباطبایی ها 15 درجه در راستای شمالی جنوبی است. این جانمایی کارکرد درخوری برای آفتاب گیری و سایه داری در زمستان و تابستان به بخش های تابستانه و زمستانه سازه فراهم آورده است.
اگر مسافر کاشان هستید علاوه بر خانه طباطبایی ها، بازدید از خانه بروجردی‌ها، خانه عامری‌ها، خانه منوچهری، خانه تاریخی احسان و خانه راهب را به شما پیشنهاد می‌کنیم. البته برخی از این خانه‌ها مانند خانه عامری‌ها و خانه راهب تبدیل به هتل شده است و شما امکان اقامت در آن‌ها را هم خواهید داشت.