طبق اسناد برجای‌مانده از کتب تاریخی و نقل‌قول‌های پیشینیان یزد، به نظر می‌رسد که این اثر تاریخی خانه لاری ها متعلق به یکی از تجار برجسته‌ی شهر یزد حاج محمدابراهیم لاری است که حدود ۱۵۰ سال پیش و در اواسط حکومت قاجاریه احداث شده است.

 در گذشته از این عمارت به عنوان خانقاه نعمت‌اللهی استفاده می‌شد و تا اواخر دوران حکومت رضا شاه یکی از خانه‌های اعیان و اشراف دوران خود ، به شمار می‌آمد. اما پس از گذشت سال‌های متمادی و به علت موروثی شدن به عمارتی متروکه تبدیل شد و متاسفانه آسیب‌ها و خسارات جدی و فراوانی را به خود دید. در سال ۱۳۶۳ با تلاش و پیگیری سازمان میراث فرهنگی کشور، این بنای تاریخی از صاحب وقت خود، آقای علی یزدی‌نژاد خریداری و مورد بازسازی و مرمت قرار گرفت. خوشبختانه اقدامات مفید و مدبرانه‌ای در مورد این مکان و محله‌ی تاریخی فهادان توسط سازمان میراث فرهنگی، برای احیا و بازسازی این اثر کهن صورت گرفت که تا امروز نیز ادامه دارد.
 
خانه‌‌هاي قديمي يزد و از جمله خانه لاريها معمولاً با توجه به ضرورتهاي شغلي و تمكّن صاحب خانه از دو قسمت تشكيل مي شد كه هر يك از قسمتها عملكرد خاص خود را داشته ، اندروني به عنوان مأوا و مسكن محارم و قسمت بيروني به مكان اسكان و پذيرائي مهمانان اختصاص داشته است. معمولاً قسمت اندروني از نظر مساحت ، عمده سطح بنا را تشكيل مي‌‌دهد كه حياط در مركز و قسمتهاي اعياني نشين بصورت چهار فصل در پيرامون حياط شكل گرفته است. از قسمت شمالي بعنوان زمستانه و از قسمت جنوبي بعنوان تابستانه استفاده مي‌‌گردد كه قسمت اخير شامل تالار و بادگير مي‌‌باشد از ضلع شرقي كه شامل اتاق آئينه، مطبخ، سرداب، و ساير فضاهاي موجود در اين ضلع بعنوان پائيزه و از ضلع غربي بعنوان بهار خواب استفاده مي‌‌شود. در خانه اعيان معمولاً براي تفنّن، فضايي هنري ايجاد مي‌‌كردند كه تزئينات اين فضا  به وسيله آئينه كاري يا گچبري انجام مي‌‌گرفته است که در این خانه نیز قابل شهود است. امروزه بخش اندرونی قابلیت بازدید دارد .