در مناطق کوهستانی ایران، روستاهایی که به شیوه پلکانی ساخته شدند بسیارند. یکی از آن‎ها «روستای سر آقا سید» نام دارد که یکی از مناطق تاریخی در استان چهارمحال و بختیاری به شمار می‎رود.

سر آقا سید روستایی سردسیر به حساب می‎آید و در فصل‎های سرد سال به واسطه بارش شدید برف دسترسی به آن عملاً غیرممکن می‎شود. تنها در ۶ ماه فصول بهار و تابستان قابل دسترسی است. با فرا رسیدن فصل بهار و آب شدن یخ‎ها اندک اندک مسیرهای رفت و آمد گشوده می‎شود.

این روستای دیدنی حدود سه هزار نفر جمعیت دارد و برق‎کشی تا روستا انجام شده است. اما با این وجود از امکاناتی مانند مدرسه و درمانگاه بی‎بهره است.

اگر می‎خواهید عشایر و سبک زندگی آن‎ها را در مسیر کوچ ببینید بهتر است تا در ماه‌های اردیبهشت و خرداد به این خطه سفر کنید. سر آقا سید دارای آب و هوای کوهستانی است که در تابستان آب و هوایی مطبوع دارد و فصول سرد آن سخت و طاقت فرسا است.

پیشه اکثر اهالی مردم روستا علاوه‌ بر کشاورزی و دامداری، برداشت نمک از چشمه‌های معدنی روستا است. علاوه بر نمک، دست‎بافته‎های روستایی و عشایری و همچنین لبنیاتی از جمله ماست و پنیر از جمله سوغات سر آقا سید به شمار می‎رود.

این روستا در ۴۵ کیلومتری شمال غرب مرکز شهرستان کوهرنگ واقع است. بنابراین برای رسیدن به روستای سر آقا سید باید از شهر چلگرد، مرکز شهرستان کوهرنگ به سمت غرب حرکت کرد. با گذر از روستای سنگی «شیخ علی‎خان»، یک جاده خاکی پر پیچ و خم، تا «غار یخی چما» ادامه می‎یابد. با طی مسافتی کم‎تر از پنجاه کیلومتر روستای سر آقا سید نمایان می‎شود.