مسیر کرج به چالوس یکی از زیباترین جاده‌های ایران و حتی خاورمیانه است که در گوشه و کنار آن می‌توان سراغ جاذبه‌های گردشگری را گرفت. روستای زیبا و ییلاقی شهرستانک یکی از این جاذبه‌های گردشگری است که در فاصله‌ی حدودا ۷۰ کیلومتری از کرج واقع شده است. 

فاصله‌ی کم این روستا از تهران، آن را به مقصدی جذاب برای سفرهای یک‌ روزه‌ی پایتخت نشینان تبدیل کرده است. برای سفر به روستای شهرستانک باید پیش از رسیدن به گچسر و چند کیلومتر پس از روستای آسارا وارد جاده‌ی فرعی شوید که از جاده‌ی چالوس منشعب می‌شود. از ابتدای مسیر فرعی تا روستا حدود ده کیلومتر فاصله است.

برای رسیدن به شهرستانک یک مسیر جذاب پیاده‌روی نیز وجود دارد. پیمایش این مسیر از قله توچال آغاز و به روستای شهرستانک ختم می‌شود که می‌تواند گزینه‌ی مناسبی برای علاقه‌مندان به کوهنوردی باشد. 

یکی از جاذبه‌های گردشگری تاریخی روستای شهرستانک، کاخ ناصری است. این کاخ از زمان ناصرالدین شاه قاجار به جا مانده و یکی از اقامتگاه‌های ییلاقی وی بوده است. پس از پایان حکومت قاجاریه این بنا به فراموشی سپرده شد و اکنون بخش‌های زیادی از این بنا تخریب شده است و تقریبا تنها ویرانه‌ای از آن باقی مانده است. در نزدیکی کاخ ناصری کتیبه‌ای سنگی نیز وجود دارد که قدمت آن به همان دوران ناصرالدین شاه بازمی‌گردد. 

 اگر به دیدن آثار تاریخی علاقه‌مند هستید می‌توانید از قلعه‌ی تاریخی روستای شهرستانک نیز بازدید کنید. البته این قلعه هم در گذر زمان تا حد زیادی تخریب شده و تنها دیواره‌هایی از آن باقی مانده است. برای رسیدن به این قلعه باید مسیری را با پای پیاده طی کنید و به بلندای کوه بروید.

جاذبه‌های گردشگری طبیعی فراوانی نیز روستای شهرستانک قرار دارد. رودخانه‌ای در نزدیکی کاخ ناصری جاری است که با پیوستن آب چشمه‌ی گلگیله که در بالاتر از کاخ قرار دارد پرآب‌تر می‌شود. در مسیر رودخانه به چشمه و قبل از رسیدن به چشمه آبشار کوچک و کم‌ارتفاعی نیز جای گرفته است. 

کوچه باغ‌های زیبای شهرستانک محل مناسبی برای گشت‌وگذار و قدم زدن هستند. درختان کهنسالی نیز در این روستا وجود دارند که قدمت برخی از آن‌ها به بیش از یکصد سال می‌رسد. درختی که محلی‌ها به آن هورست می‌گویند از کهنسال‌ترین درختان شهرستانک است.

سرسبزی و طراوت شهرستانک در فصل بهار، این فصل از سال را به زمان مناسبی برای سفر به این منطقه تبدیل می‌کند هر چند تابستان‌های خنکی را می‌توان در کنار رودخانه و سایه درختان تجربه کرد. اما زیبایی این روستا در فصل پاییز هم مثال زدنی است و طبیعت هزاررنگ پاییز جلوه‌‌ی خاصی به این روستا می‌دهد.