استان مازندران جاذبه‌های گردشگری جذاب فراوانی دارد که در همه‌ی فصول سال، گردشگران زیادی را به‌سوی خود جذب می‌کند. یکی از این دیدنی‌ها، روستای کَندُلوس است که در فاصله‌ی حدودا 4-5 ساعتی قرار دارد.

برای رسیدن به کندلوس باید جاده چالوس را در پیش گرفته و با عبور از مرزن‌آباد، بعد از دوراهی دوآب به جاده‌ی کجور وارد شوید. از این‌جا به‌بعد تابلوی راهنما برای کندلوس وجود دارد. هم‌چنین از مرزن‌آباد تا روستای تاریخی کندلوس یک ساعت فاصله است.

این روستا امکانات گردشگری مناسبی دارد، مانند مهمانسرا، سرویس بهداشتی عمومی و رستوران. از فروشگاه صنایع دستی نیز می‌توانید سوغات بخرید.

این روستای ییلاقی، سابقه سکونتی دیرینی دارد و از روستاهای خاص ایران است که موزه دارد. این‌جا در دامنه‌ی کوه‌های البرز قرار گرفته است و به دره‌ زانوس می‌رسد. بنابراین، طبیعت اطرافش بسیار تماشایی‌ست.

یکی از ویژگی‌های بارز کندلوس امنیت کامل و پاکیزگی بسیار آن است. اما پیش از هر چیز معماری جذاب روستا توجه شما را به خود جلب خواهد کرد.

سقف‌های شیروانی چوبی و پنجره‌های کوچک خانه‌ها بی‌شباهت به کارتون‌های دوران کودکی نیست. دیوارها از کاهگل ساخته شده یا حداقل نمای کاهگلی دارند و کوچه‌های باریک آن سنگفرش شده است. روستا آن‌قدر جذاب است و دیدنی دارد که ساعت‌ها بتوانید در آن گردش کنید و به گوشه و کنار آن سر بزنید، بی آن‌که خسته شوید.

در این گشت و گذار، بازدید از موزه مردم‌شناسی کندلوس را از دست ندهید چرا که این موزه، اولین موزه روستایی‌ست که در ساختمانی بزرگ و دوطبقه برپا شده است.

در موزه مردم‌شناسی کندلوس از پوشاک و ابزار فلزی و چوبی تا مجسمه و نقاشی به‌نمایش گذاشته شده است. بعضی از این وسایل عمری به‌اندازه‌ی هزاره دوم پیش از میلاد مسیح دارند و به خوبی فرهنگ مردم مازندران را به‌نمایش می‌گذارند.

هم‌چنین از سال ۱۳۶۵ موزه‌ گیاهان دارویی در این روستا کارش را آغاز کرده است. این‌جا حدود ۲۵۰ گونه گیاهی کاشته شده است که از آن‌ها اسانس،‌ روغن گیاهی و گیاهان دارویی به‌دست می‌آید. بخشی از این محصولات به کشورهای دیگر صادر می‌شود.

در خاطرات ناصرالدین شاه قاجار آمده که کمال‌الملک، نقاش پرآوازه، در سفر مازندران همراه او بوده است. هنگامی که از روستای کندلوس عبور می‌کنند، کمال‌الملک منظره‌های ارزشمندی از این منطقه روی بوم می‌آورد که اکنون می‌توانیم در کاخ صاحبقرانیه واقع در مجموعه کاخ نیاوران تهران، تابلوی آن را ببینیم.