جاده چالوس به عنوان یکی از پرطرفدارترین مسیرهای دسترسی به شمال ایران برای مردم شهرهای کرج و تهران محسوب شده و از نظر زیبایی، یکی از جذاب‌ترین جاده‌های ایران است. این جاده، سایت‌های تاریخی، مذهبی و طبیعی بسیاری در اطراف خود دارد که زیبایی آن را دو چندان کرده است.

آرامگاه­ها و بناهای آرامگاهی یکی از پرتعدادترین بناهای تاریخی به جای مانده در ایران هستند. این بناها معمولا محل دفن یک فرد شاخص مذهبی یا سیاسی هستند که برای تقدیس یا بزرگداشت آن شخصیت بنا شده­اند. دوره­های مختلف تاریخی، شاهد انواع مختلف شیوه­های معماری آرامگاهی در گستره ایران فرهنگی بوده است.

یکی از بناهای تاریخی جاده چالوس، برج آرامگاهی میدانک است که از مهم‌ترین آثار تاریخی بخش آسارای شهرستان کرج در استان البرز به حساب می­آید. این برج که در کیلومتر ۶۰ جاده کرج به چالوس و در روستای میدانک نزدیک گچسر قرار گرفته، در میان بومیان با نام برج تهمینه هم شناخته می‌شود.

برج میدانک که در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده، مدفن یکی از قلعه‌بانان یا اعضای خاندان پادوسپان (۹۷۵- ۱۰۱۴ هجری شمسی) است که از حکام محلی منطقه رویان در خلال قرن‌های هشتم تا نهم هجری قمری بوده است. قدمت این برج آرامگاهی که شبیه بناهای دوران مغول ساخته شده، به دوره تیموری باز می‌گردد. از دوره تیموریان به بعد، نوعی از بناهای آرامگاهی با استفاده از اشکال هندسی مانند هشت ضلعی شکل گرفت. روشی که در طراحی و اجرای بنای برج استفاده شده، آن را در ردیف برج‌های آرامگاهی قرن هفتم هجری قمری قرار می‌دهد.

این بنای سنگی، آرامگاهی با پلان ۸ ضلعی است. همچنین این برج دارای یک ایوان پیش آمده در سمت غرب آن است که پهنای ورودی آن  حدود ۳ متر است. پلان فضای داخلی برج مربع شکل است که چهار تورفتگی در هر ضلع آن مشاهده می­شود. این تورفتگی­ها پلان چلیپایی را در ذهن تداعی می‌کنند.

داخل فضای ایوان و بقعه با تزییناتی از جمله کاربندی­ها و قطاربندی‌ها پوشیده شده­اند. سقف برج به صورت گنبد دوپوسته­ای مخروطی بوده که در حال حاضر، پوشش بیرونی آن از بین رفته و تنها پوشش زیرین باقی مانده است. در ساخت برج از مصالحی همچون سنگ، گچ و نوعی ملاط ساروج استفاده شده است.

برج آرامگاهی میدانک به عنوان یک جاذبه فرهنگی در دل طبیعت زیبای جاده چالوس و در نزدیکی جاده اصلی قرار گرفته ودسترسی به آن به راحتی برای بازدیدکنندگان امکان پذیر است.