«تهران» همان اندازه که جاذبه‎های شهری بی‌پایان دارد، به واسطه جغرافیای ویژه و قرار گرفتن در میانه کوه و کویر از نعمتِ طبیعتی زیبا، بکر و هیجان‌انگیز هم برخوردار است که تشنه کشف شدن است. کافی است کفش و کلاه کنید و کمی از شهر دور شوید تا در میان طبیعتی سحرانگیز و دلربا قرار بگیرید و غرق آرامش شوید. اصلا این خصوصیت زندگی در پایتخت هم هست، باید گاهی از شلوغی، ترافیک و زندگی روزمره دور شد و به جای دیدن آپارتمان‎های بلند، خیابان‌های پر از ماشین و آدم‌هایی که با عجله به این سو و آن سو می‌روند، به کوه‎های استوار، آسمان آبی و درختان سبز چشم بدوزید و حال و هوایی تازه کنید. در همین نزدیکی شهرِ شلوغ، جایی بکر و سحرانگیز منتظر شماست. روستایی با جاده‎ای پیچ‌واپیج، رودخانه‌ای پر آب و کوه‎هایی با اشکال عجیب.

«روستای وردیج» در شمال غرب تهران قرار دارد و جزو منطقه کن و سولقان است؛ پیش از رسیدن به این روستا جاده زیبا و مارپیچش شما را مجذوب خود خواهد کرد، جاده‎ای که دامنه کوه را می‌تراشد و به بالا می‌رود و یک جاهایی آنقدر باریک می‎شود که باید با احتیاط جلو رفت. اما همین جاده باریک و پر پیچ و تاب یکی از جذابیت‎های روستای وردیج است.

پیچ‌های جاده را که رد کنید ناگهان در کنارِ جاده با منظره‌ای عجیب از کوه‎هایی با فرم‎های جادویی مواجه می‌شوید؛ انگار پا در دره جنیان گذاشته‎اید یا به محدوده‌ای پر از آدم‌های طلسم‌شده رسیده‎اید. درباره این کوه‌های عجیب حرف و حدیث و افسانه بسیار است، برخی این سنگ‌ها را قومی سنگ‌شده می‌پندارند و برخی می‌گویند اینجا بقایای قلعه‎ای قدیمی است که حالا تنها این سنگ‌ها از آن باقی مانده است. در کنار این بخش از کوه، شانه‎ای خاکی هم هست که می‌توانید اتوموبیل خود را پارک کنید و از این کوه‌های جادویی بالا بروید و در میان این آدمک‌ها و شمایل‌های سنگی بایستید و محو این آدمک‎های عجیب شوید که البته دلیل علمی ایجاد شدن آنها فرسایش کوه با باد است.

اگر این جاده را ادامه بدهید به روستای واریش می‎رسید، روستایی زیبا و ییلاقی در دامنه کوه‌های سر به آسمان کشیده با باغ‎هایی که در این دامنه شکل‌گرفته‌اند و شاتوت، گیلاس، آلبالو و گردو ثمره آن‌هاست. مردم این روستا هم مردم خوش‌ذوقی هستند و به خوبی از این طبیعت زیبایی که در اختیار آنها قرار گرفته محافظت می‎کنند. بنابراین پیش از ورود به جاده باید عوارض اندکی را به عنوان هزینه پاکسازی طبیعت بپردازید و یک کیسه زباله دریافت کنید تا بتوانید زباله‎های خود را داخل آن بیندازید. در داخل روستا هم با تابلوهای «زباله نریزید» مواجه خواهید شد.

در ورودی روستا فلشی را که مسیر چشمه را مشخص می‌‏کند، خواهید دید و با ادامه دادن این مسیر به رودخانه‌ای پر آب و گوارا می‎رسید که کناره آن پر است از باغ‎های سرسبز و زیبا. اگر بهار و خصوصا اردیبهشت به این منطقه بروید، با شکوفه‌های رنگارنگ و دامنه‎ای پر از گل‌های وحشی چون شقایق و لاله مواجه خواهید شد. در تابستان هوای این اطراف همچنان خنک و روح‌نواز است و درختان زیر بار میوه، قد خم کرده‌اند. پاییز این روستا رنگارنگ و دلفریب است و زمستان رخت عروس به تن کوه و کوهپایه و درختها می‎پوشاند.

اگر حدود یک ساعت مسیر کنار رودخانه را ادامه بدهید به آبشار «لَت مال» می‎رسد، آبشار بلند و زیبا با آبی زلال و دلچسب. اما اگر این مسیر برای شما طولانی بود هرجا کنار رودخانه که اتراق کنید، از این طبیعت بکر و هوای پاک و آسمان آبی لذت خواهید برد.

بهترین مسیر برای رسیدن به این دو روستای خیال‎انگیز از غرب تهران و اتوبان تهران- کرج است. بعد از رسیدن به ورودی پمپ بنزین وردآورد، باید به سمت خیابان شهید اردستانی شوید و بعد از گذشت از مسیر کوتاهی در سمت راست خود، ورودی جاده این وردیج و واریش را خواهید دید.