روستای تمین در 65 کیلومتری جنوب غربی شهر میرجاوه قرار دارد و از اطراف به دو کوه تفتان و سیاه کوه منتهی می‌شود. تمین تابستان‎های خنک دارد و در زمستان هوای آن سرد می‎شود.

زمین‎ها و ارتفاعات اطراف تمین منابعی و منحصربه ‎فرد از گیاهان دارویی شامل درمنه، کلپوره، اسپنتان، مور، زامبول و درنگ را در خود جای داده است که خواص درمانی آن‎ها زبانزد است. به خصوص درخت «گونجک» که از آن برای درمان بسیاری از بیماری‎ها استفاده می‎شود.

از جمله آثار دیدنی روستای تمین، قلعه آن است که با مساحتی حدود سه هزار مترمربع و بیست و پنج متر ارتفاع از سطح دره تمین بنا شده است. این قلعه بر فراز صخره‌ ایی بلند جای دارد و با استفقاده از مصالح بومی مثلا خاک رس و سنگ ساخته شده است. قلعه تمین با قدمتی حدود ۲۵۰ سال، مرکز فرماندهی منطقه و محل سکونت خان‎هایی چون «سید خان»، «مدت خان» و «نورمحمد خان» بوده است.

از جمله دیگر آثار تاریخی تمین، قبرستان آن است. قبرستان باستانی تمین که در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده به‌عنوان یکی از آثار ارزشمند باستانی این روستا به شمار می‌رود. این قبرستان قبرهای چهار گوش ساده دارد که با سنگ پوشانیده شده‌اند.

از جمله نکات قابل توجه در این گورستان این است که در بیش از ۶۰ درصد قبور اصل رو به قبله بودن رعایت نشده است و این احتمال را تقویت می‌کند که در این گورها مربوط به زرتشتیان بوده باشد.

برای رسیدن به روستای تمین باید از زاهدان، جاده میرجاوه را در پیش گرفت و حدود 75 کیلومتر به پیش رفت. از میرجاوه تا تمین هم چیزی حدود 50 کیلومتر جائه آسفالته وجود دارد. بعد از 40 کیلومتر در این مسیر به روستای «سیاه جنگل» و حدود سه کیلومتر جلوتر، جاده سمت راست تا روستای تمین پیش می‎رود.

منبع