شماره تلفن تماس با ما

051-34225776

 

My title

آبشار سميرم، سمیرم

آبشار سميرم، سمیرم
آبشار سميرم اصفهان E512634 N312500 شهرستان سميرم مرتفع ترين شهر ايران و به بام ايران مشهور است. در شهرستان سميرم هر چهار فصل به رنگ خاص خود ديده مي شود. بهاري صورتي به رنگ شکوفه هاي سيب، تابستاني سبز، پاييز زرد و زمستاني سپيد. چشم اندازهاي طبيعي اين شهر به واقع زيباست. دشت هاي پرگل و آرميده در دامان کوه، منظره قلل پر برف دنا، لاله هاي واژگون و از همه مهمتر آبشار مشهور سميرم از جذاب ترين جلوه هاي طبيعي اين شهر به حساب مي آيند. آبشار سميرم يکي از زيباترين آبشارهاي ايران است که در چهار کيلومتري شرق اين شهرستان واقع شده و ميعادگاه دوستداران طبيعت از سراسر کشور است. اين آبشار در اعماق تنگه هاي با ديواره هاي سنگي و طبيعتي سرسبز خودنمايي مي کند. ابتداي ابشار در ابتدا بيش از هفتاد متر بوده که به مرور زمان بر اثر فرسايش صخره ها توسط آب، از ارتفاع آن کاسته شده و در حال حاضر ارتفاع آن حدود چهل متر مي باشد. آب آن شيرين و دايمي است و از چشمه هاي مزارع جوزاروچشمه عزيز خان تامين مي گردد. شرايط محيطي خوب و آب و هواي مناسب سبب گرديده که گياهان متنوعي در اطراف آبشار رشد و نمو کنند، به طوري که پروفسور شينگر، گياه شناس معروف اتريشي در سفر خود در خرداد ماه سال 1353 به اين منطقه، حفاظت از طبيعت آن را به عنوان يک اثر طبيعي ملي به سازمان محيط زيست توصيه نموده است.
 
اگر دوست داريد، صداي خروش آبشاري پرآب در كوهسار را بشنويد و به تماشاي ريزش آب از كوه و لاله‌هاي سرخ واژگون و شكوفه‌هاي رنگارنگ و بستر سبز كنار جوي‌ها بايستيد، به سميرم در استان اصفهان برويد و از آنجا پس از پشت سر گذاشتن مسيري 5 كيلومتري به كنار آبشار سميرم مي‌رسيد كه از زيباترين و بزرگ‌ترين آبشارهاي ايران است.
 

چشم‌اندازهاي طبيعت رنگارنگ آنجا در بهار و اوايل تابستان رويايي‌اند اما در زمستان هم مي‌شود به كنار آبشار رفت و در خلوت سكوت، غرش آبشار را با تمام وجود شنيد.

حيف است اهل گردشگري در طبيعت باشيم و آبشار سميرم را نبينيم. آبشار پرشكوه سميرم، آبنماي طبيعي چشم‌نوازي است كه در 5 كيلومتري شرق سميرم واقع در 160 كيلومتري جنوب اصفهان قرار گرفته است.

با عبور از سميرم به سمت شرق به آبشار زيباي سميرم مي‌رسيم. اين آبشار گاهي، البته بندرت، ارتفاعي بيش از 70 متر پيدا مي‌كند. آب آبشار از چشمه‌ساران ارتفاعات بالادست آن سرچشمه مي‌گيرد و از بالاي تخته سنگ صخره‌اي صاف و عظيم به بيرون مي‌جهد. پاي آبشار فضاي سبز وسيعي احداث شده كه هماهنگي چشمگيري با كوه و آبشار و گياهان و گل‌هاي طبيعي كوه دارد.

آب و هواي اينجا در بهار و تابستان مطبوع و روح‌نواز است و گردشگران زيادي را جذب خود مي‌كند اما در زمستان هم بويژه اگر هوا خيلي سرد نباشد و برف زيادي زمين را نپوشانده باشد، مشتاقان طبيعت به تماشاي آبشار مي‌شتابند.

 

 اواخر بهار و سراسر تابستان شايد جايي براي نشستن روي نيمكت‌هاي فضاي سبز آبشار پيدا نكنيد و صداي آبشار در سروصداي مردم، صلابت زمستاني‌اش را نداشته باشد؛ اما در زمستان شماييد و طبيعت شگفت‌انگيز پيش‌رويتان و شايد هم چند نفري مثل خودتان آنجا باشند. مي‌گويند آبشار سميرم، عروس زيباي سلسله كوه‌هاي زاگرس است.

زاگرس زيبايي‌هاي خيره‌كننده‌اي دارد. شايد يكي از جالب‌ترين آنها همين آبشار باشد. اين آبشار كه آبش در دره نادر جريان مي‌يابد، در گذشته 75 متر ارتفاع داشته؛ اما بر اثر فرسايش در سال‌هاي متمادي به 35 متر كاهش يافته و تنها در سال‌هاي پرآبي دوباره ارتفاع مي‌گيرد.

ساليان طولاني كه شايد هزاران سال باشد، سبب شده تا نرمي آب، خراش و شكافي بر سينه كوه ايجاد كند و آب از اين شكاف بيرون مي‌جهد. همسايگي آبشار و كوه با درختان و همنوايي آنها با پرندگان، درختان و جانوران در محل، چشم‌اندازي رويايي پديد آورده كه تنها بايد به آنجا رفت و اين همه زيبايي را به چشم بصيرت و حيرت ديد و اين كلام را بر زبان آورد: خدايا تو را شكر كه سرزميني زيبا به ما عطا فرمودي. شكرگزار نعمت‌هاي بي‌پايانت هستيم.

نام آبشار: آبشار سميرم، سمیرم

 

منبع: irandeserts 

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.