شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

آبشار درگاهان (دره گاهان)، تفت

آبشار درگاهان (دره گاهان)، تفت

آبشار درگاهان (دره گاهان) تفت در موقعیت جغرافیایی E541012 N314121 استان یزد واقع است. یکی از مناطق دیدنی استان یزد تفرجگاهی موسوم به دره گاهان است که به دلیل وجود چند درخت و همچنین آبشاری زیبا به صورت یکی از جاذبه های دیدنی این شهرستان بدل گشته است.

 

آبشار فصلی دره گاهان در ضلع جنوب غربی شهر تفت و در قسمت ورودی از سمت استان فارس واقع شده است. ارتفاعی بیش از 20 متر دارد که در فصل بهار تا اوایل تابستان از سرچشمه های شیرکوه آب از ییلاقات ده بالا و طزرجان به این سمت جاری است و در ارتفاع بالای 20 متر به صورت آبشار در می آید . وجود سنگ های مساعد برای صخره نوردی در کنار آبشار نیز مزید بر علت شده و منطقه را بیش از پیش مشهور ساخته است. در این منطقه طرح اکوتوریستی و تفرجگاهی اجرا شده است..آبشار در دره ای در دامنه شیر کوه قرار دارد و اب آن از بارش های آسمانی و ذوب تدریجی برف های شیرکوه تامین می شود. زیبایی آبشار،هوای مطبوع و جلوه های طبیعی دره ی منتهی به آبشار،عواملی اند که گردشگران بسیاری را برای گذراندن اوقات فراغت در یک ناحیه ییلاقی در دل کویر به سوی آبشار می کشاند.

برای رفتن به کنار آبشار درگاهان و تماشای تنها آبشار مهم استان یزد،در اول ورودی تفت،از سمت جاده ابرکوه ،جاده ای فرعی وجود دارد که به آبشار منتهی می شود.از ابتدای جاده تا آبشار کمتر از پنج کیلومتر فاصله است که پانصد متر انتهای آن را باید پیاده پیمود.در این مسیر آب نماهای زیبایی تعبیه شده که آب روانی در آنها جاری است.

درختان ميوه سردسيري در دامنه هاي شيرکوه به وفور يافت مي شود و حتي در اين منطقه پيست اسکي زمستانه نيز ايجاد شده است. آبشار زيباي درگاهان در پنج کيلومتري جنوب شهرستان تفت و در دره اي که به سمت دامنه هاي شيرکوه، خيزبرداشته، قرار گرفته است. اين آبشار، تنها آبشار مهم استان يزد به شمار مي رود و دره منتهي به آن، با هواي مطبوع، ييلاقي و آب فراوان، هرساله پذيراي مسافران و گردشگراني است که براي ساعاتي از گرماي کوير به اين مکان مطبوع و آرام پناه مي آورند. طبيعت منطقه شيرکوه، زيبايي هاي بسياري را در دل خويش جاي داده است. کوه ها و غارهاي کم نظيري چون برفخانه دايمي طرزجان، کوه شگفت انگيز عقاب و غار زيباي نباتي چشمان هر بيننده اي را خيره مي کند و مناطقي ييلاقي و سرسبز، مانند سانيچ، منشاد، نير، فراشاه(اسلاميه)، توده، بيداخويد، سخويد، زردين و تنگ چنار با کوچه باغ هاي قديمي و زيباي انار و مهمتر از همه وجود مردماني خونگرم، باصفا و مهماندوست، زيبايي اين نگين کوير را صدچندان کرده است. همچنين آبشارهاي فصلي بسياري نيز در دامنه هاي اين کوه گزارش شده است که از آن جمله مي توان به آبشار دره آريز در جناح جنوبي شيرکوه اشاره کرد. از ديگر زيبايي هاي طبيعي استان يزد مي توان به چشمه غربالبيز، سرو چهار هزار ساله ابرکوه،"پيرسبز چک چک"(زيارتگاه زردشتيان جهان)، و نخلستان هاي حومه بافق اشاره کرد. استان يزد داراي طولاني ترين و عجيب ترين قنات هاي جهان است کهطول بعضي از آنها به هفتاد کيلومتر نيز مي رسد.

نام آبشار:  آبشار درگاهان (دره گاهان)، تفت 

 

منبع: irandeserts 

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.