شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

آبشار برنجه (تاف)، شول آباد

آبشار برنجه (تاف)، شول آباد

آبشار برنجه شول آباد در موقعیت جغرافیایی N330932 E4900549 در استان لرستان واقع است. در فاصله 97 کیلومتری شهرستان الیگودرز در منطقه ززوماهرو ، روستایی با قدمت چند هزار ساله بنام پیرامام قراردارد. روستای پیرامام مرکب از دو کلمه «پیر» و « امام» است ،کلمه پیر در لهجه بختیاری اصطلاحی است که در باب معرفی زیارتگاه بکار گرفته می شود و کلمه امام شاید بدین خاطر بوده است، که این زیارتگاه به امامان معصوم(ع) منتسب است.

با توجه به بافت کوهستانی این روستا و وجود چشم اندازها و مناظر زیبای طبیعی هر ساله مورد استقبال و بازدید گردشگرانی از داخل و خارج کشور قرار می گیرد. وجود رودخانه دائمی و پرآب «زز» که از سر شاخه های عمده سد دز محسوب می شود،ضمن اشتغال افراد زیادی از ساکنین به پرورش ماهی قزل آلا محل مناسبی جهت تفریح و تفرج گردشگران درساباط درختان اطراف آن خصوصاً در فصول بهار و تابستان گردیده است.   کوه برنجه با ارع بالغ بر 3500 متر از سطح دریا و همچنین وجود پوشش جنگلی و جانوری گوناگون و آب افشانی آبشار زیبای تاف (برنجه) در سه پلکان با بلندای تاج بیش از 500 متر در ارتفاعات این کوه ، زیبایی چشم نوازی به طبیعت این خطه داده است.

پوشش گیاهی متنوع،گلهای رنگارنگ و لاله های واژگون در ارتفاعات کوه برنجه در دومین ماه سال یعنی اردیبهشت به راستی بهشت را در نظر هر بیننده ای به تصویر می کشاند و با نظارگر بودن حرم مطهر از ارتفاعات کوه برنجه خصوصاً در ارتفاعی موسوم به« سرپیا » در حالی که آدمی خود را در بهشت گمشده الهی محصور می بیند و از عطر دلاویز گلهای بهاری مدهوش گردیده است تماشایی است. بشار برنجه يک آبشار فصلي ولي بسيار زيبا است که در نزديکي روستاي پيرامام در منطقه شول آباد واقع شده است. اين آبشار در فصل بهار در دامنه کوه برنج جلوه خاصي دارد. منطقه شول آباد يکي از مناطق محروم و تقريبا بکر استان لرستان است که مملو از زيبايي هاي طبيعي و رازهاي تاريخي است. شول، يکي از طوايف بسيار قديمي لرستان بوده و نام اين ناحيه برگرفته از آن قوم است.

نام آبشار:  آبشار برنجه (تاف)، شول آباد

 

منبع: irandeserts 

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.