شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

کویر مروست

کویر مروست

کویر مروست در شرق شهرستان مروست در محدوده جغرافیایی از E5415 تا و E5420 و از N3000 تا N3027 قرار دارد . این کویر در استان یزد و از توابع شهر بابک می باشد .مساحت این کویر 5905 هکتار می باشد که از شمال به کویر ابرکوه , از شرق به شهرستان مروست و از جنوب به شهرستان هرات و کویرهای سیرجان محدود می شود. کویر هرات و مروست ازشمال شرق شهر هرات تا جنوب غرب شهر مروست امتداد دارد و به عنوان زهکش آب منطقه عمل می نماید.حد شمال غرب شهرستان به کویرهای ابرکوه می پیوندد و در حد نهائی شمال شهرستان ارتفاعاتی که بخش مروست خاتم را از دهستانهای بهادران و تنگ چنارشهرستان مهریز جدا می سازد واقع شده است. کویر مروست

 

منابع تامین آب

آب خود را از دو رودخانه اصلی می گیرد که بزرگترین آنها از حاشیه جنوبی وارد کویر می شود و پس از ورود به شاخه های زیادی تقسیم می شود که بر روی صفحات رسی بریدگی هایی ایجاد می کند .رودخانه دیگر از قسمت شمال غربی وارد کویر می شود . این رودخانه بر روی باریکه شمال غربی کویر مخروط افکنه وسیعی ایجاد کرده که مجرای زهکشی را مسدود می نماید. نتیجه این عمل تبخیر آبی است که در واقع بایستی بر روی صفحات دریاچه کم عمقی تشکیل می داد. نمکزاری نیز در صفحات پست و در مجاورت محل تجمع آب فوق الذکر تشکیل شده است.

 

پوشش گیاهی

 تراکم گیاهان شور پسند در این منطقه حکایت از کمی شوری خاک و بالا بودن سطح آب زیرزمینی دارد . در مرکز این کویر نمکزار واقع است که بوسیله باتلاق از صفحات رسی باد کرده جدا می شود. اينگونه گياهان داراي ريشه‌هاي عميق و بسيار بلندي هستند تا بتوانند آب را از اعماق زياد جذب نمايند و همين‌طور برگ‌ها شكل سوزني پيدا كرده‌اند تا از ميزان تبخير بكاهند. پوشش گیاهی این منطقه تاغ، اشنان، خارشتر، گز و... است. در كفه نمكي كوير بعلت شوري زياد امكان هيچگونه پوشش گياهي نیست.


دسترسی
مسیر اول : جاده مهریز -مروست-هرات از حاشیه غربی این کویر عبور می کند. مسیر دوم : مسیر خاکی دهج - خبر به مروست پس از طی مسافتی حدود 50 کیلومتر از قسمت شمالی کویر عبور می کند.

نام انگلیسی :  marvast playa    

نام فارسی :  کویر مروست  (میدان لوار)

 

منبع: irandeserts 

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.