شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

خدنگ بزرگ

خدنگ بزرگ

(نَمس، مانگوز، موش خرما ( (بلوچي: رِجگوك، سُن جل، رسو)

مشخصات: جثه‌اي كوچك‌تر از سمور ولي به شكل موش دارد. پوزه كشيده،‌نوك تيز و چشم‌ها كوچك‌اند. گوش‌هاي گرد و كوتاه آن كمي از بين موها بيرون مي‌آيد. دم بلند و پرمو، دست و پا كوتاه با ناخن‌هاي بلند، قوي و جمع نشدني، موها زبر و بلند، رنگ پشت گندمي، متمايل به حنايي، سر و دست و پا حنايي پررنگ و زير شكم سفيد است. معمولاً حلقه‌اي پهن و سفيد در نزديك پوزه مشاهده مي‌شود.

اندازه‌ها: طول سر و تنه 33 تا 48 سانتي‌متر، دم 35 تا 45 سانتي‌متر، پا 6 تا 5/7 سانتي‌متر.

زيستگاه: بوته‌زارها، باغ‌ها، نخلستان‌ها در مجاور انسان زندگي مي‌كند.

پراكندگي: از بلوچستان تا جنوب كرمان، فارس و بوشهر.

پراكنش جهاني: عربستان تا هندوستان.

عادات: روزها فعال است. شب‌ها در لانه استراحت مي‌كند. به صورت انفرادي يا گروه‌هاي فاميلي زندگي مي‌كند. لانه را معمولاً به صورت سوراخ‌هاي زيرزميني در نزديك بوته‌هاي بزرگ، كنار ديوارها يا كپه‌هاي سنگ ايجاد مي‌كند، بسيار كنجكاو، فعال، و چابك است. به سرعت مي‌دود و به خوبي از درخت بالا مي‌رود. در موقع دعوا، پشت خود را قوز مي‌كند و حالت تهديدآميزي به خود مي‌گيرد. در موقع خطر به پشت مي‌خوابد و از خود دفاع مي‌كند.

غذا: همه چيز خوار است. ولي مواد حيواني را ترجيح مي‌دهد. غالباً از موش‌ها، جربيل‌ها، پرندگان و تخم آنها، مار، مارمولك، حشرات، كرم‌ها و مواد گياهي تغذيه مي‌كند. معمولاً طعمه خود را تعقيب مي‌كند و با گاز گرفتن سر يا گردن او را مي‌كشد به علت سرعت عمل و عكس‌العمل سريع‌اش بر مارهاي خطرناك غلبه مي‌كند، موهاي بلندش خطر دندا‌هاي سمي را كاهش مي‌دهند.

توليدمثل: احتمالاً‌در تمام فصول قادر به توليد مثل است. جفت‌گيري سه تا پنج دقيقه طول مي‌كشد. دوره بارداري 60 روز است. دو تا سه بچه مي‌زايد. چشم‌هاي نوزادان در دو هفتگي باز مي‌شوند. در دوسالگي قادر به توليدمثل هستند. نر و ماده در پرورش بچه‌ها با هم همكاري دارند. طول عمر حدود 12 سال است.

وضعيت فعلي: از وضعيت موجود اين حيوان اطلاع دقيقي در دست نيست. ولي با توجه به مفيد بودن و عدم شكار آن، خطري جدي نسل اين حيوان را به خصوص در مناطق بلوچستان تهديد نمي‌كند.

نام علمی : Herpestes edwardsii

نام انگلیسی:   Indian Grey Mongoose  

نام فارسی: خدنگ بزرگ

 

 

منبع: irandeserts 

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.