شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

میدان سرخ

میدان سرخ

میدان سرخ در شهر مسکو، معروف ترین مکانی است که جهانیان از اتحاد جماهیر شوروی سابق و کشور روسیه فعلی می شناسند. میدان سرخ که در مجاورت کاخ کرملین ( مرکز فرمانروایی امپراطوران و تزارهای روس و پس از آن ) قرار گرفته، مرکزی ترین نقطه ی شهر مسکو به حساب می آید و عملاً خیابان های اصلی مسکو از این میدان منشعب می شوند. اینکه کاخ کرملین را در کنار رودخانه بسازند، هم از نظر رفت و آمد آبی، هم از نظر استفاده ی مستقیم از آب رودخانه و هم از نظر دفاعی و نظامی امری طبیعی بوده است. بنابراین میدان سرخ درست در مجاورت رودخانه ی مسکو قرار دارد. میدان سرخ مسکو یکی از معروف ترین میادین جهان است. این میدان با 695 متر طول، 130 متر عرض و مساحت تقریبی 90 هزار متر مربع پس از میدان تیان آن من پکن به عنوان دومین میدان بزرگ جهان شناخته می شود. بعضی ها فکر می کنند که این میدان پس از به قدرت رسیدن بلشویک ها در سال 1917 سرخ نامیده شده است اما این اندیشه نادرست است.

 

تاریخچه میدان سرخ

 قدمت تاریخی روسیه به قرن نهم میلادی برمی گردد. در این زمان گروهی از وایکینگ ها به سمت جنوب شرقی، یعنی سرزمین های گرم تر سرازیر شدند و اولین حکومت رسمی خود را در سال 1019 میلادی در شهر کی یف امروزی بنا نهادند. مناطقی که تحت سلطه ایشان قرار داشت " روس " خوانده می شد و روسیه به معنی سرزمین روس هاست. نخستین سنگ بنای کاخ کرملین در سال 1367 میلادی گذاشته شد. در سال 1460 پس از آنکه ایوان کبیر به قدرت رسید و توانست حکومت مرکزی قدرتمندی درست کند، عملاً مسکو به عنوان پایتخت روسیه شناخته شد.

میدان سرخ در ابتدا بخشی از کاخ کرملین محسوب می شد و نام اولیه آن Poloye place بود. در قرن هفدهم این میدان را میدان سرخ نام نهادند که به زبان اسلاوی به معنی میدان زیبا است.

در سال 1689 میلادی پتر کبیر به سلطنت رسید. او دستور داد شهری زیبا در شمال غربی روسیه بسازند و نام آن را سن پیترزبورگ نهاد. شهر سن پیترزبورگ از سال 1711 میلادی به عنوان پایتخت روسیه انتخاب شد و تا سال 1917 که انقلاب بلشویکی بساط حکومت 272 ساله خاندان رومانوف را در هم پیچید، پایتخت روسیه بود و عملاً از محوریت مسکو کاسته شده بود. بلشویک ها پس از به قدرت رسیدن برای چندین سال درگیر جنگ های داخلی و خارجی گشتند و به " سرخ ها " معروف بودند. بنابراین در عین اینکه نام بسیاری از شهرها و اماکن را که مبنای مذهبی داشت یا به تزارها مربوط می شد را عوض کردند اما نام میدان سرخ همان که بود، ماند. از طرف دیگر سرخ ها ترجیح دادند که پایتخت اتحاد جماهیر شوروی را از سن پیترز بورگ به مسکو منتقل کنند.

این میدان شاهد مهمترین وقایع تاریخ روسیه بوده است:

تمام امپراطوران و تزارهای روس در کلیسای اصلی ارتودوکس روسیه واقع در کاخ کرملین، تاج بر سر گذاشتند. پتر کبیر و کاترین کبیر از سن پیترزبورگ به مسکو آمدند تا جشن های پیروزی را در این میدان برگزار کنند.

امپراطوری روسیه و شهر مسکو در طول تاریخ بارها مورد تاخت و تاز و تجاوز دشمن واقع شده است. پس از تاخت و تاز مغول ها که به قرن سیزدهم برمی گردد، در سال 1571 مغول ها مجدداً مسکو را تصرف و به آتش کشیدند.

در سال 1610 مسکو توسط لهستانی ها فتح شد. دو سردار روس به نام های دیمیتری پوژارسکی و کوزما مینین مردم را شوراندند و لهستانی ها را در سال 1613 از خاک سرزمینشان بیرون راندند. به همین دلیل مجسمه ی این دو سردار بزرگ سال ها بعد ساخته شد و در میدان سرخ نصب گردید.

در سال 1812 شهر مسکو  از دست سپاه ناپلئون پس گرفته شد. و روس ها جشن پیروزی را در این میدان برپا کردند. پیش از آن توپ های فرانسوی در این میدان مستقر بودند و اثرات تخریب ناشی از توپ ها هنوز بر بدنه دیوار کرملین وجود دارد.

میدان سرخ برای بلشویک ها هم مکان محترمی به حساب می آمد. به همین دلیل در سال 1924 مقبره ولادیمیر ایلیچ لنین را درست در کنار دیوار کاخ کرملین در میدان سرخ ساختند. پس از آن بسیاری از بزرگان نظام کمونیستی شوروی در کنار دیوار کرملین، دفن شدند.

در ماه مه سال 1945 شوروی ها پیروزی بر نازی های آلمانی و بازپس گیری سرزمین هایشان را در این میدان جشن گرفتند.

پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی و تشکیل جمهوری روسیه، میدان سرخ باز هم مکانی برای مراسم رسمی به شمار می رود و از آن مهمتر اینکه درهای روسیه به روی گردشگران خارجی باز گردید و سالانه میلیون ها گردشگر از این میدان و مکان های اطراف آن بازدید می کنند. در دنیای غرب میدان سرخ اهمیتی همچون میدان سنت مارکوس ونیز، میدان سنت پیتر رم و میدان کنکورد پاریس دارد.

 

چه مکان هایی در مجاورت میدان سرخ قرار دارند:

1-       کاخ کرملین: در مقاله ی جداگانه به کاخ کرملین خواهیم پرداخت.

2-    کلیسای سنت بازیل: کلیسای سنت بازیل به دستور ایوان چهارم معروف به ایوان مخوف در سال 1550 میلادی ساخته شد. این کلیسا پس از پیروزی و غلبه بر تاتارها، لهستانی ها و سوئدی ها و یکپارچگی روسیه ساخته شد. خیلی ها این کلیسا را به عنوان کاخ کرملین می شناسند که اشتباه است.در مورد این کلیسا در مقاله ی جداگانه بحث خواهد شد.

3-       مجسمه دیمیتری پوژارسکی و کوزما مینین: این مجسمه برنزی در سال 1818 توسط ایوان مارتوس ساخته و در میدان نصب گردید.

4-    مقبره ولادیمیر ایلیچ لنین: پس از آنکه لنین در سال 1924 به علت بیماری درگذشت، او را دفن نکردند و جسد او را به صورت منجمد نگهداری نمودند. بازدید از جسد منجمد لنین چه در گذشته و چه امروز مقررات خاصی دارد. تمام وسایل اضافی، کیف، دوربین، چتر یا هرچیز دیگر را باید تحویل داد. نگهبانان متعدد در طول مسیر ایستاده و شما را هدایت می کنند. بازدید کننده از یک در وارد می شود، دور جسد می چرخد و از در دیگر خارج می شود. حق بلند صحبت کردن ندارید. محوطه داخلی کاملاً تاریک است و تنها، نوری بر روی صورت لنین که به صورت طاقباز با کت و شلوار و کراوات قرار گرفته می تابد. در سال 1991 یک نفر روس بر روی صورت لنین اسید پاشید، به طوری که نزدیک به دو سال ترمیم مجدد صورت وی طول کشید. از آن پس جسد با یک حفاظ شیشه ای از بازدیدکنندگان جدا شده است. پس از فروپاشی و به اصرار کلیسای ارتودوکس، صحبت های زیادی درگرفت تا جسد لنین از این حالت خارج شده و دفن گردد که تاکنون این کار صورت نگرفته است.

5-    موزه تاریخ روسیه. این ساختمان در سال 1874 ساخته شده و از سال 1890 به عنوان شورای شهر مورد استفاده قرار گرفته است و سپس به موزه تاریخ تبدیل شد. در پشت این ساختمان و در مقابل میدان مانژ (Manege Square) مجسمه ی مارشال گئورگی کنستانتینویچ ژوکوف بر روی اسب قرار دارد. این مارشال فرمانده نظامی شوروی بود که برلین را در سال 1945 فتح کرد.

6-    قبر تعدادی از سران اتحاد جماهیر شوروی. پس از اینکه برای لنین در میدان سرخ آرامگاه ساختند، بسیاری از سران اتحاد جماهیر شوروی را در پای دیوار کرملین دفن نمودند. از جمله ی افراد مشهوری که در این مکان دفن شده اند می توان از ژوزف استالین، برژنف، آندروپف و همچنین یوری گاگارین و مارشال ژوکوف نام برد.

7-    کلیسای کازان. کلیسای کوچک کازان در گوشه ی میدان سرخ قرار دارد. این کلیسا به دستور استالین تخریب گردید تا حرکت سربازان در هنگام رژه بهتر صورت پذیرد. بعد از فروپاشی، کلیسا به شکل اولیه مجدداً ساخته شد.

8-    مرکز تجاری گوم (GUM). این مرکز تجاری قدمت زیادی دارد. پس از بازپس گیری مسکو از سپاه ناپلئون، روس ها تصمیم گرفتند خرابی های ناشی از جنگ را ترمیم یا دوباره سازی کنند. به همین دلیل مرکز تجاری بزرگ مسکو به نام کیتای گورود (Kitai-gorod) را دوباره سازی کردند. این مرکز تجاری از یک طرف به میدان سرخ متصل می شود.

9-    محل سان و رژه : میدان سرخ محل رژه  و اجرای مراسم رسمی دولت روسیه و اتحاد جماهیر شوروی بوده است. مهمترین رژه های تاریخی که در این میدان انجام شده یکی به سال 1941 و دیگری به جشن پیروزی در سال 1945 برمی گردد.

 

 

 

سایر نقاط دیدنی مسکو

معمولاً اکثر ایرانیان در قالب تور به مسکو سفر می کنند. هزینه اقامت در مسکو گران است، به همین دلیل معمولاً تورهای مسافرتی به صورت بازدید ترکیبی از مسکو و سن پیترزبورگ است. اگر به مسکو سفر کردید، نقاط دیدنی که می توانید از آنها بازدید کنید به شرح زیر است:

-          میدان سرخ

-          محوطه ی کاخ کرملین و کلیساهای داخل کاخ

-          کلیسای سنت بازیل

-          مقبره ی لنین

-          متروی مسکو

-          تئاتر بولشوئی Bolshoi Theater

-          موزه ی تاریخ مسکو

-          موزه ی ایالتی پوشکین

-          خیابان آربات

-          کلیسای عیسی منجی ‍Cathedral of Cris the Savior  

-          میدان و بنای یادبود پیروزی

-          یادبود پتر کبیر

-          موزه ی تاریخ طبیعی، علم و تکنولوژی

-          سیرک مسکو

-          شو ملی روسیه National Russian dance show

-          کتابخانه مسکو. این کتابخانه یکی از غنی ترین کتابخانه های جهان است.

 

نکاتی که در سفر به مسکو بد نیست بدانید:

     بهترین زمان برای سفر به مسکو ماه های خرداد، تیر و مرداد است. شهریور ماه معمولاً هوا سرد می شود و احتمال بارندگی زیاد است. اگر می خواهید به قصد گردشگری به مسکو بروید، تعطیلات نوروز را انتخاب نکنید.

     تقریباً به ندرت می توانید تابلویی را پیدا کنید که بر روی آن زبان انگلیسی نوشته شده باشد. خط مردم روسیه سیریلیک و زبان رسمی شان روسی است. بهتر است قبل از سفر به روسیه با الفبای این خط آشنا شوید. اگر این کار را بکنید بسیاری از تابلوها را به راحتی می توانید بخوانید.

     دین اکثریت مردم روسیه مسیحی است و تقریباً اکثریت مطلق آنها پیرو مذهب ارتودوکس هستند. تعداد مسلمان ها و یهودی ها هم کم نیست. هرچند درصدی از جمعیت مسن کمونیست و درصد قابل توجهی از جوانان، لائیک هستند.

     آنچه بعد از فروپاشی سال 1991 خیلی به چشم می خورد و گاهی توی ذوق می زند تمایل شدید مردم روسیه خصوصاً جوانان به مظاهر تمدن و نمادهای اروپایی و عمدتاً آمریکایی است.

     بعد از سال 1991 پولدارهایی که یک شبه به میلیون ها پول رسیده اند، کم نیستند. از آن طرف گدا و فقیر هم بسیار در خیابان ها مشاهده می شود.

     مسکو شهر گرانی است. فروشگاه ها معمولاً تخفیف نمی دهند. اگر پولتان از پارو بالا نمی رود، خیلی روی خرید در مسکو حساب نکنید.

          واحد پول روسیه روبل است. سعی کنید پول خود را در هتل تعویض کنید، حتی اگر کمی گرانتر باشد.

     یکی از سوغاتی ها و یادگارهای خوبی که می توانید از روسیه تهیه کنید، مجسمه های چوبی تو در تو به نام ماتروشکا است که قیمت آنها معمولاً گران نیست.( هرچند انواع بسیار گران قیمت آن نیز وجود دارد. )

     کلاه، شال گردن و لباس های پوست خز و سمور به وفور و با قیمت های بسیار زیاد وجود دارد، اما اگر از آنها نپوشید به هیچ جا برنمی خورد. اگر کسی پوست شما را تنش بکند خوشتان می آید؟ به حیات وحش احترام بگذارید.

     بعد از فروپاشی اتحاد شوروی تا دلتان بخواهد کلاه بردار و دزد و کیف قاپ در مسکو وجود دارد. بسیار مواظب دارایی هایتان و بخصوص پاسپورتتان باشید.

     یکی از جاهایی که می توانید سوغاتی های ارزان و با قیمت هایی بسیار ارزان تر از مراکز توریستی پیدا کنید، بازراچه اسماعیل اوفسکی است. این بازارچه را بیشتر تاتارها ، مسلمانان چچن یا پیرزن و پیرمردهایی که از فروپاشی ناراضی هستند، می چرخانند.

     دولت فدراسیون روسیه و خیلی از مردم سعی می کنند آنچه از نمادهای حکومت کمونیستی باقی مانده است را روز به روز بیشتر محو نمایند و دوست ندارند خیلی راجع به آن دوران صحبت کنند.

          مثل خیلی جاهای دیگر دنیا، در مسکو آب آشامیدنی و سرویس بهداشتی پولی است.

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.