شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

گذر هنرمندان کیش

گذر هنرمندان کیش

یکی از کارهای پسندیده ای که به همت سازمان منطقه ی آزاد کیش انجام شده، اختصاص بخشی از پیاده روی بلوار دریا جهت شناساندن و پاسداشت بزرگان هنرمند و اندیشمندان ایران زمین است. این مجموعه در سال 1378 راه اندازی شد و طی سال ها به تدریج گسترش یافت.  به طوری که شرح حال و مجسمه (سردیس که معمولاً به اشتباه تندیس ذکر می شود ) بیش از سی نفر از مشاهیر معاصر این مرز و بوم را در خود جای داده است. نمی دانم چرا نام این مکان را گذر هنرمندان گذاشته اند درحالی که  حدود نیمی از شخصیت هایی که برای این مجموعه در نظر گرفته شده اند، بیشتر فرهیخته و دانشمند هستند و البته شاید تنها هنرشان این بوده است که توانسته اند در روزگار خویش بیشتر از دیگران تلاش کنند و بهتر فکر کنند. یا شاید در ابتدا قرار نبوده است که غیر از هنرمندان سردیسی از سایر بزرگان کشور در این مجموعه قرار بگیرد. در هر صورت گمان می کنم در حال حاضر بهتر است از واژه ی مناسب تری مانند " گذر فرهیختگان ایران زمین " برای این مجموعه استفاده شود. نکته ی دیگر این که انتخاب چند نفر از میان انبوه بزرگان معاصر ایران در عرصه ی علم و هنر، کاری بس دشوار است و نباید اینگونه تصور شود که در هر عرصه بی گمان بهترین و پیشکسوت ترین ها انتخاب شده اند و صد البته آنها که انتخاب شده اند، همه فوق العاده اند و قابل تحسین و احترام. کار زیبای دیگری که انجام شده این است که در پایه ی هر سردیس، شرح حال مختصری ذکر گردیده که باعث ارتقاء دانش بازدیدکنندگان می شود. هرچند نام و سال ولادت و احیاناً وفات به زبان انگلیسی ذکر شده اما هیچ متنی که به طور کامل به انگلیسی یا سایر زباها ترجمه شده باشد وجود ندارد. انگار نه انگار که جزیره ی کیش یک بندر آزاد تجاری است و قرار است یا حداقل اینکه دوست داریم محل گردشگری مردم دیگر سرزمین ها هم باشد. نکته ی دیگری که به چشم می خورد این که این گذر فاقد هرگونه سایبانی است و جز معدودی درخت که در کنار پیاده رو قرار دارد هیچ سایه ی دیگری وجود ندارد و این مهم متناسب با جغرافیای منطقه نیست. نکته ی دیگری که به فرهنگ عمومی ما بر می گردد این است که ما عادت نداریم از داشته هایمان به نحو مطلوب استفاده کنیم. در محل های تاریخی که یک دنیا ارزش دارند با رنگ یادگاری می نویسیم، روی دیوارها با میخ و جاسوئیچی و به زننده ترین حالت ممکن حجاری می کنیم و اگر سردیسی از کسی که با تفکرات ما مناسب نیست ببینیم، نابخردانه به تخریب آن اقدام می کنیم، بی آنکه حوصله ی این را داشته باشیم که به تفکرات و علایق دیگران احترام بگذاریم. متأسفانه همین بلا را بر روی برخی از سردیس های موجود در این مجموعه درآورده اند. روی برخی شرح حال ها خط کشیده اند که مسلماً اینگونه رفتارها شایسته ی مردم فهیم ایرانی نیست. گذر هنرمندان مجموعه ی ناقصی است که در مکان نه چندان مناسبی برپا شده است، هیچ نشانی از سازندگان سردیس ها به چشم نمی خورد، اما هرچه که هست، قابل ستودن است و به همت والای کسانی که مبدع آن بوده اند، باید احترام گذاشت.

سردیس های موجود در گذر هنرمندان بدون هیچ نظم خاصی چیده شده اند. برای پیشگیری از هر گونه سوء تفاهم، عکس های موجود در این وب سایت به ترتیب حروف الفبا تنظیم شده اند.

موقعیت جغرافیایی:

استان هرمزگان، جزیره ی کیش. " 52  '32  ْ26  شمالی و "13 '01   ْ54  شرقی. ارتفاع از سطح دریا:  3 متر.

نحوه دسترسی:

به دو طریق می توان به جزیره ی کیش رسید: از طریق هوایی و از طریق دریایی ( بوسیله ی کشتی مسافربری، کشتی های حمل خودرو (landing craft) و قایق های تندرو )

گذر هنرمندان در بلوار دریا، مقابل بولینگ مریم واقع شده است.

امکانات رفاهی:

*  فضای مناسب برای پارک اتومبیل موجود است. در هوای گرم کمی درز شیشه ی اتومبیل خود را باز بگذارید.

* آب آشامیدنی در گذر هنرمندان موجود نیست.

* سرویس بهداشتی در این گذر وجود ندارد.

* آنتن دهی تلفن همراه مطلوب است.

* ممنوعیتی برای فیلمبرداری و عکسبرداری وجود ندارد.

* اگر در فصول گرم سال به جزیره ی کیش می روید، سعی کنید از رفت و آمد در اماکن روباز حد فاصل ساعات 10 صبح تا پنج بعداز ظهر خودداری فرمایید. به علائم گرمازدگی دقت کنید و از چتر، کلاه و کرم ضد آفتاب استفاده فرمایید. از پوشیدن لباس با رنگ های تیره خوردداری کنید.

 

امنیت منطقه:

جزیره ی کیش از امنیت فوق العاده بالایی برخوردار است.

بهترین زمان بازدید:

جزیره ی کیش در تمام ایام سال پذیرای گردشگران است. آفتاب سوزان و هوای گرم و شرجی در ماه های خرداد تا شهریور آزاردهنده است. بهترین ماه های بازدید آذر ماه تا پایان فروردین ماه است.

 

منبع: iranhotelonline

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.