شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

آبگرم ملایجی ، آبگرم چارک و آبگرم بادون در هرمزگان

آبگرم ملایجی ، آبگرم چارک و آبگرم بادون در هرمزگان

چشمه های آبگرم،یکی دیگر از جاذبه های هرمزگان می باشد که بر زیبایی های این استان می افزاید.آب يک ذره از آتشي که در جان زمين هست بر مي دارد و با املاح معدني و گوگرد و کلر و سديم و … مي آميزد و از دل زمين بيرون مي زند. آب گرم، بار املاحش را روی زمين می گذارد و دوباره در جايی ديگر به زمين فرو می رود و اين قصه مدام تکرار می شود.
قصه آبگرم و چشمه های آبگرم ايران هم هزاران سال است که تکرار می شود و دهان به دهان می چرخد تا از ابوعلی سينای طبيب تا پزشکان امروزی، همه بر خواص و اثرات مثبتش مهر تاييد بزنند . چشمه آبگرم آسک در مسیر جاده بندر لنگه به روستای گزیر قرار دارد.
فاصله روستای گزیر تا محل چشمه، در حدود ۳/۵ كیلومتر است كه ۳ كیلومتر آن ماشین‌رو و ۵۰۰ متر آن را باید پای پیاده پیمود. مظهر چشمه در شكاف سنگ‌های آهكی مارنی(مارن گونه‌ای خاک کلسیم کربنات است که چندین نوع مواد معدنی و آراگونیت در خود دارد.
در اصطلاح علمی مارن به خاک‌هایی گفته می‌شود که دارای ۳۵ تا ۶۵ درصد رس، و ۶۵ تا ۳۵ درصد کربنات‌اند) جای دارد. چشمه در اثر عوامل تكتونیك صفحه‌ای تشكیل شده است. در مظهر چشمه تعدادی حوضچه طبیعی وجود دارد و مراجعه‌كنندگان در این حوضچه‌ها استحمام می‌كنند. آب چشمه آسك در ردیف آب‌های سولفات كلسیم همراه با منیزیم و كلرور سدیم ولرم می‌باشد متأسفانه امكانات رفاهی و بهداشتی مناسبی در اطراف چشمه برای بازديدكنندگان و مسافران وجود ندارد.

آبگرم ملایجی

چشمه آبگرم ملایجی در مسیر جاده بندرلنگه به بندر کنگ و در جنوب مسیر ایستگاه قرار دارد . آب چشمه از شکاف آهکی مارنی خارج می‌شود و عامل تشکیل آن عوامل تکتونیک صفحه‌ای است . آب چشمه ملایجی در ردیف آبهای گوگردی با آنیون ها و کاتیون های مختلف گرم می‌باشد.

آبگرم چارک

چشمه آبگرم در مسیر جاده بندر لنگه به گاوبندی قرارداد و از طریق بستانه و روستای باوردان قابل دسترسی است . مظهر چشمه در بستر رودخانه تنگ خوان است و از شکاف سنگهای مازنی بیرون می‌جوشد . عامل تشکیل چشمه تکنو نیک صفحه‌ای است و آب آن در ردیف آب های گوگردی و آنیون ها و کاتیون های مختلف گرم می‌باشد .

آبگرم بادون

این چشمه در مسیر جاده بندر لنگه به روستای گزیر قرار دارد. از روستای گزیر تا مظهر چشمه، در حدود ۱۱ كیلومتر است. آب این چشمه از شكاف سنگ‌های مارنی از زمین خارج می‌شود و نوع آن تكتونیكی است. در اطراف چشمه بادون استخری احداث كرده‌اند. طول این استخر ۲۰ متر عرض آن ۱۲ متر است و آب آن به مصارف كشاورزی می‌رسد. آب این چشمه، در ردیف‌ آب‌های سولفات كلسیم همراه با منیزیم فراوان و كلرور سدیم ولرم می‌باشد.

 

منبع: toptourism 

 

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.