شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

دم چتری

دم چتری

مشخصات ظاهری: این پرنده، 15 سانتیمتر طول دارد. و رفتارش شبیه بلبل است. اما اندکی کوچکتر و لاغرتر، با دم بلند و پر مانند، گسترده و اغلب سر بالاست. روتنه به رنگ حنایی قهوه ای که امتداد آن در دمگاه و دم قرمز قهوه ای است ( خصوصا در زیر گونه ای که در ایران دیده می شود) و در انتهای شاهپرهای دم لکه های سیاه وسفید مشخصی دیده می شود. از مرکز دم به سمت کناره ها، پرها، به تدریج کوتاهتر شده و به دم حالت لوزی مانندی داده است. زیر تنه نخودی روشن،خط ابرویی سفید؛ خط چشمی سیاه ، تارک حنایی قهوه ای و منقار و پاها قهوه ای تیره است. در پرنده ی جوان، در سینه و پهلوها خال های کمرنگی دیده می شود از انسان ها چندان ترسی ندارد. هنگامی که روی بوته ها نشسته است دمش را به صورت عمودی بالا و پایین می برد.

صدا: صدای این پرنده هنگامی که پنهان شده یا بر جایی نشسته ، و یا در پرواز به صورت آرام و پیوسته ، شبیه «ته ک» یا «شرر» ویا «ی ی پ » شنیده می شود.

زیستگاه: زیستگاه این پرنده متنوع و عمدتا با پوشش بوته ای در مناطق نیمه بیابانی و در پر چین ها، باغ ها، نخلستان ها و تاکستان ها به سر برده و روی نخل های کوتاه درختان کز و سایر بوته های خار دار آشیانه می سازد. در ایران تابستان ها فراوان است.

حفاظت: چنین به نظر می رسد که این پرنده در حال حاضر، نیازی به برنامه ی ویژه حفاظتی ندارد.

نام علمی : Cercotrichas Galactotes

نام انگلیسی: Rufous Bush Robin    

نام فارسی: دم چتری

 

منبع: irandeserts

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.