شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

پرندگان راسته لک لک سانان

پرندگان راسته لک لک سانان

این راسته، 5 تیره را در بر می گیرد، که در ایران، چهار تیره ی آن یافت می شود. پرندگانی آبزی بوده و در اندازه های متوسط تا بسیار بزرگ دیده می شوند.
 
   تیره حواصیلیان
 این تیره، 64 گونه دارد و در 15 جنس. البته در این باره، نظریا پرنده شناسان اندکی با یکدیگر متفاوت است. منقاری نوک تیز و بال های پهن و گردی دارند و هنگام پرواز گردن را روی شانه جمع می کنند. دمشان نسبتا کوتاه است نر و ماده همشکل اند. در فصل تولید مثل منقار و پاها تغییر رنگ پیدا می کند. به تغذیه در آب های کم عمق خو گرفته وعمدتا ا زماهی، دوزیستان،نرم تنان، سخت پوستان، حشرات وگاهی نیز از جوندگان کوچک وجوجه ی سایر پرندگان تغذیه می کنند. لک لک ها، کفچه نوک، اکراس ها و درناها، هنگام پرواز، پاها و گردنشان را به حالت کشیده نگه می دارند. زیستگاهشان عمدتا د رمناطق حاره و نیمه حاره است و در قطب ا یافت نمی شوند. در نواحی ساحلی، تالاب های کم عمق و حاشیه ی رودخانه ها به سر برده و به طور گروهی، روی درخت ها یا نیزارها آشیانه می سازند.

 

  تیره لک لکیان

این تیره، پرندگانی بزرگ، یا پاهای بسیار بلند، گردن دراز و منقار بلند و کلفت را در بر می گیرد. نر و ماده همشکل و به رنگ های سیاه و سفید دیده می شوند. هنگام پرواز، گردن و منقارشان بیروا از بدن و در امتداد آن قرار دارد، اما پاها اندکی رو به پایین قرار می گیرند. روی پاها مستقر شده و راه می روند. عمدتا از دوزیستان، ماهی ها، حلزون ها، حشرات، نرم تنان و گاهی نیز از حیوانات کوچک تغذیه کرده و روی درختان ، پایه ها، صخره ها و ساختمان ها تولید مثل می کنند.

 

  تیره اکراستان

 این تیره، 30 گونه را در 2 گروه تشکیل می دهد که خود این دو گروه متعلق به دو زیر تیره: اکراس ها و کفچه نوک ها، هستند. در ایران 3 گونه از این پرنده یافت می شود. عمدتا حول و حوش غرب پاله آرکتیک به سر می برند. بدنی کشیده ومنقاری بلند دارند. نرها بزرگتر از ماده ها ، اما همشکل اند. با لهایشان نسبتا بلند و پهن است و هنگام پرواز، با بال زدن های محکم و گردن کشیده از حواصیل ها متمایز می شوند. در ینزارها، بوته زارها و روی درختان آشیانه ساخته وعمدتا از ماهی، سخت پوستان، خزندگان ، حشرات، دانه ی غلات و مواد گیاهی تغدیه می کنند.

 

  تیره فلامینگویان

 این تیره، پرندگانی کنار اب چرند و پاها و گردن دارزی دارند. منقارشان شکل خاص دارد و به پایین برگشته است. به رنگ های زیبای صورتی مایل به قرمز و سفید دیده می شوند و پاهایشان قرمز رنگ است. جوان ها به رنگ دودی چرکی با پاهای قهوه ای تیره مشاهده می شوند. این پرندگان در زیستگاه های ساحلی، دریاچه ها ی نمک، سواحل گلی و باتلاقی تولید مثل می کنند.

 

 

منبع: irandeserts 

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.