شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

جکوی پلنگی غربی

جکوی پلنگی غربی

مشخصات: 11 تا 17 منفذ پيش مخرجي؛ اولين فلس لب پايين معمولاً در تماس با سپر زير چانه اي؛ صفحه‌هاي زير انگشتي صاف و بدون توبركول؛ 41 تا 48 فلس حاشيه پلكي؛ فلس‌هاي شش وجهي شكم در 27 تا 38 رديف طولي؛ 2 تا 3 رديف عرضي فلس در سطح زيرين هر حلقه دم.
رنگ آميزي: بالغ‌ها با نوار ممتد مياني پشتي روشن با حاشيه سياه از پشت سر تا قاعده دم؛ لكه‌هاي تيره پهلويي پشتي طولي با لكه‌هاي عرضي تلاقي پيدا مي كنند؛ ناحيه سر با يك طرح شبكه اي تيره و روشن؛ اندامهاي حركتي با نقاط تيره متعدد؛ دم با آثار نا منظم تيره عرضي؛ ناحيه شكمي خركايي روشن؛ جوانها سه نوار تيره عرضي و پهن در سرتاسر پشت دارند.

 

زيستگاه: نواحي نيمه بياباني گرم، كوهپايه‌ها در تپه‌هاي سنگلاخي رسوبي گچي يا آهكي و خرابه‌ها، با پوشش گياهي بسيار اندك.
 

عادات و رفتار: فعاليت در شب؛ اغلب در حفره‌ها، شكافها و لانه جوندگان، روزها و فصول سرد را سپري مي كنند؛ هنگام احساس خطر بوسيله دستها و پاها خود را بالا مي برند؛ توانايي قطع دم را دارند، كه پس از مدتي ترميم مي شود؛ از حشرات، عنكبوتيان و گاهي مارها و سوسمارهاي كوچك تغذيه مي كنند؛ تخمگذاري بيشتر در ارديبهشت تا تير ماه ولي در فروردين تا آبان نيز مشاهده شده است.
 

پراكندگي جهاني: ايران، عراق، تركيه، سوره.
 

اندازه: نوك پوزه تا مخرج 165 ميليمتر دم 100 ميليمتر.
 

ملاحظات: گونه E.ensafi كه محل نمونه تيپيك آن از فكه واقع در 15 كيلومتري شمال اهواز در ايران مي باشد، گونه Grismer (1989) مترادف E.angramainyu توصيف شد. محل نمونه تيپيك گونه E.angramainyu از ايران، استان خوزستان، بين مسجد سليمان و بتوند مي باشد.

نام علمی : eublepharis angramainyu

نام انگلیسی : western leopard gecko

نام فارسی : جکوی پلنگی غربی

 

منبع: irandeserts

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.