شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

منطقه شکار ممنوع بصیران، اقلید

منطقه شکار ممنوع بصیران، اقلید
موقعیت جغرافیایی
این منطقه با وسعت۱۵۰۰۰۰ هکتار در طول جغرافیایی E5310 تا E5231 و عرض جغرافیایی N3102 تا N3032 قرار دارد.که در قسمتی از شهرستان اقلید محصور است.
 
پوشش گیاهی
درمنه ،انواع گون، خار شتر، کما، علف مار، گلرنگ، تاتوره، میخک، فرفیون، لاله واژگون، شاه تره، کلاغک، پنیرک، لاله، بنفشه و اسپند .
 
حیات وحش
کل وبز، قوچ ومیش، روباه، آهو، پلنگ، گرگ، خرگوش ، تشی، کفتار، شغال وپرندگان منطقه شامل: کبک، تیهو، دلیجه، سارگپه معمولی، بحری، بلدرچین، طرقه، چکاوک ،دم جنبانک ابلق و سنقر گندمزار ،انواع پرندگان مهاجر نظیر درنا،اردک وانواع مرغابی سانان .
 
شهرستان اقليد با وسعت 7205 كيلومتر مربع به طول جغرافيايي 52 درجه و 42 دقيقه و عرض 30 درجه و 55 دقيقه مي باشد. ارتفاع متوسط اقليد از سطح دريا 2200 تا 2300 متر مي باشد و داراي زمستان هاي سرد و تابستان هاي معتدل مي باشد. ميانگين درجه حرارت 5/10 سانتيگراد است و از نظر كلي داراي آب و هواي استپي مي باشد. كوهستان هاي اقليد از رشته كوههاي زاگرس و بلندترين آن كوه بل به ارتفاع 3946 كه تقريباً در وسط منطقه شكار ممنوع بصيران قرار گرفته است. برداشت كتيرا از يكصد سال قبل در منطقه انجام مي گرفته است ، افراد بومي در گروههاي حداكثر 12 نفري به برداشت كتيرا اقدام و يكي از مشاغل فصلي اهالي بومي بوده است كه بعد از انقلاب بعلت ركود در بازار كتيرا و مقرون به صرفه نبودن تقريباً منسوخ گرديده است.
 

آب و هوا

آمار آب و هوا از ايستگاه هواشناسي شهر اقليد در كنار منطقه شكار ممنوع بصيران و در زون ضربه گير پيشنهادي قرار گرفته(ارتفاع 2350 متر از سطح دريا) استخراج گرديد.ميانگين ميزان بارندگي در يك دوره سي و سه ساله 93/303 ميلي متر يعني در سي و سه سال اخير حدود ده متر بارندگي در منطقه باريده است قسمت اعظم منطقه شكار ممنوع بصيران كوهستاني و ميزان متوسط بارشها بيشتر از مقدار فوق و بيشتر به صورت برف و منشا ابرها بيشتر درياي مديترانه و جهت آن از شمال غربي منطقه به جنوب شرقي و در بعضي از سالها در تابستان رگبارهايي وجود دارد كه منشاء آن اقيانوس هند مي باشد.

ميانگين روزهاي يخبندان در طول سال 89 روز و ميانگين حداكثر درجه حرارت در طول سال 5/21 درجه سانتيگراد و ميانگين حداقل درجه حرارت 83/2 درجه سانتي گراد مي باشد.بطور ميانگين در طول سال 166 روز باد با سرعت بيش از2 متر بر ثانيه وجود دارد كه با رسم گلباد جهت اكثر بادها شمال غربي‌ـ جنوب شرقي مي باشد كه جاي تامل و مطالعه احداث نيروگاه بادي و توليد انرژي پاك مي باشد. ميانگين حداكثر رطوبت نسبي3/62 درصد و ميانگين حداقل رطوبت نسبي 2/9 درصد مي باشد. در ارتفاعات حدود هفت ماه از سال پوشش برفي وجود دارد.

نام انگلیسی:  Basiran hunting prohibited region    

نام فارسی :  منطقه شکار ممنوع بصیران

 

منبع: irandeserts

 

 

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.