شماره تلفن تماس با ما

051-34225776

 

My title

منطقه شکار ممنوع طارم سفلی، قزوین

منطقه شکار ممنوع طارم سفلی، قزوین

منطقه شکار ممنوع طارم سفلی در موقعیت جغرافیایی N3641 E4912 در استان قزوین واقع است. منطقه شکار ممنوع طارم سفلی در شمال شرقی شهرستان قزوین و در مجاورت منطقه الموت در استان قزوین قرار دارد. طارم سفلي در 90 کيلومتري شمال غرب قزوين واقع شده است. طارم سفلی از شمال ، شمال شرق و شمال غرب به دیلمان ، ازغرب به زنجان ، از جنوب شرق و شرق به قزوین و از جنوب و جنوب غرب به  تاكستان محدود می شود. این بخش به دلیل هم مرز بودن با استان گیلان دارای آب و هوای بسیار فرح بخش است . مهم ترین ییلاقات این منطقه عبارت اند از ییلاق فردوس و ییلاق شامه دشت سیردان .منطقه شکار ممنوع طارم سفلی و الموت در مجموع 97000 هزار هکتار وسعت دارند.

این منطقه كوهستانی در شمال غربی استان قزوین و همجوار با استان‌های گیلان و زنجان قرار دارد. مهم‌ترین مسیر دستیابی به این منطقه جاده لوشان– سیردان است. متوسط بارندگی سالانه در این منطقه 250 میلی‌متر و دمای متوسط سالانه آن حدود 15 تا 20 درجه سانتیگراد و رطوبت هوای آن بین 55 تا 65 درصد متغیر است. حداقل ارتفاع این منطقه 1300 متر و حداكثر ارتفاع آن 2800 متر از سطح دریا است.

پوشش گیاهی

پوشش گیاهی منطقه اغلب از خانواده گرامینه و بقولات (انواع گون، خارشتر و اسپرس) است. وجود درختان كهنسال با قدمت 900 سال مانند «سیردان»، از جمله ویژگی‌های طبیعی این منطقه محسوب می‌شود. حیات وحش و تنوع جانوری در دره‌ها  و ارتفاعات این منطقه به لحاظ زیباشناسی، تحقیقاتی و آموزشی بسیار حائز اهمیت است.

حیات وحش

وضعيت ناهمواري‌ها و منابع آبي منطقه طارم‌سفلي به گونه اي است كه زيستگاه مناسبي براي كل و بز ، عقاب ، هما، كبك، تيهو و كبوتر چاهي است. همچنین این منطقه  مامن و زيستگاه فوق العاده مناسبي براي پلنگ ایرانی است که گونه ای نادر و در حال انقراض  است. دره های عمیق و زیبای كلج سنگان سنگور، قوشچی و ... و نیز ارتفاعات شاما دشت دارای چشمه های متعدد است که مورد استفاده حیات وحش منطقه است. اين منطقه داراي طبيعتي كوهستاني ، سر سبز و بكر است. با توجه به تجهيز واحدهاي محيط باني استان به دوربين  هاي عكاسي و فيلمبرداري، نيروهاي يگان حفاظت محيط زيست استان در منطقه طارم سفلي در اوايل مرداد سال 1391 موفق به تهيه يك فيلم كوتاه  از حضور اين گونه در منطقه شكار و تيراندازي ممنوع طارم سفلي شدند.

نام انگلیسی:  Tarom-E Sofla prohibited region    

نام فارسی :  منطقه شکار ممنوع طارم سفلی

 

منبع: irandeserts

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.