شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

منطقه شکار ممنوع هشتاد پهلو، خرم آباد

منطقه شکار ممنوع هشتاد پهلو، خرم آباد

هشتاد پهلو نام کوهی در چهل کیلومتری جنوب غربی خرم آباد مرکز استان لرستان است. رشته کوهی که بخش میانی شهر خرم آباد را در برگرفته ، سفید کوه نام دارد. هشتاد پهلو با ارتفاع 2991 متر كانون آبگيرهای فصلی در این منطقه است. از این رو ارتفاعات جنوبي سفيد كوه و هشتاد پهلو، شبكه‌هاي آب روان استان را تقويت مي‌كنند. رودهاي پرآب و مهمي چون سيمره، كشكان و سزار که شريان‌هاي حياتي استان را تشكيل مي‌دهند از این ارتفاعات سرچشمه میگیرند. منطقه هشتاد پهلو مساحتی بالغ بر سه هزارهکتاردارد و حداقل ارتفاع در این منطقه هزار متر و حداکثر  ۲۸۰۰ متر از سطح دریا است. منطقه هشــتاد پهلو جزو اقليم معتدل و خشك بوده و  از تنوع گونه اي چشــمگيري برخوردار اســت. آبشار معروف تاف (نوژیان) که یکی از بلندترین آبشارهای ایران محسوب می شود در ۵۱ کیلومتری جنوب شرقی خرم آباد و در قلب منطقه هشتادپهلو قرار گرفته است.

پوشش گیاهی

از نقطه نظر پوشش گياهی، كوههای هشتاد پهلو داراي جنگلهای طبيعي نسبتاً فراوانی هستند. بيشتر جنگلهاي این منطقه از نوع بلوط است. از ديگر انواع درختان جنگلی می توان به زالزالك، پسته وحشي، مازو، گلابي وحشي، ون و ... اشاره کرد . حداكثر جنگلهاي لرستان در كوههاي هشتاد پهلو، سفيد كوه و كوههاي بلوران پراكنده‌اند. منطقه هشتاد پهلو و کوه تاف مملو از پوشش گیاهان و گل هایی است که به این منطقه زیبایی خارق العاده ای بخشیده اند. از گل های شاخص میتوان به لاله های واژگون خودرو در این منطقه اشاره کرد. ۵۰۲ گونه گياهي متعلق به ۵۵۱ جنس و ۹۴ خانواده در این منطقه شناسايي شده است. 

حیات وحش

در این منطقه انواع حیوانات از جمله پلنگ، خرس، کل، قوچ و انواع پرندگان زیست میکنند. در حال حاضر منطقه  یکی از بهترین زیستگاه های میش و قوچ در لرستان محسوب می شود، 

نام انگلیسی:  Hashtad Pahloo hunting prohibited region    

نام فارسی :  منطقه شکار ممنوع هشتاد پهلو

 

منبع: irandeserts

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.