شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

بام ایران خوش اویدین!

بام ایران خوش اویدین!
این سرزمین زیبا و خرم که رودخانه‌ای پر آب و جنگل‌های انبوه، مراتع و چمنزارهای سبز با صفا قسمتی از آن را فرا گرفته است، با کوه‌های مرتفع و دره‌های عمیق و گذرگاه‌های باشکوه و بلند، صخره‌ها و یخچال‌های طبیعی خیره‌کننده و عظیم، مناظری بسیار متنوع و خیال‌انگیز پیدا کرده و از همه زیباتر، در فصل بهار دامنه کوه‌ها از گل‌های قرمزرنگ مستور می‌شود و رنگ تیره صخره‌ها را به رنگ آتش در می‌آورد.
 
● تاریخ بختیاری
استان چهارمحال و بختیاری که آن را دیار دلاورمردان اصیل و نجیب و جشنواره رنگ‌ها و فرهنگ‌ها خوانده‌اند، بین استان‌های اصفهان و خوزستان قرار گرفته و دارای جاذبه‌های گردشگری متعددی است. قدیمی‌ترین آثار شناسایی شده در این استان، ابزارهای سنگی از دوره پارینه سنگی جدید و دوره آغاز نوسنگی بوده که متعلق به ۱۰ تا ۱۱ هزار سال پیش است.پس از حاکمیت اسلام و در اوایل حکومت بنی‌عباس، سرزمین لرستان به دو شعبه لر بزرگ (بختیاری) و لر کوچک تقسیم شد که لر بزرگ، یعنی بختیاری‌ها در این منطقه استقرار داشته‌اند. در زمان صفویه، بختیاری‌ها به دو بخش هفت لنگ و چهار لنگ تقسیم شدند.پس از صفویه به خاطر سازمان قوی و مستحکم ایلی، بختیاری‌ها در تاریخ ایران نقش مهمی را ایفا کردند و در شکست افاغنه و بازسازی حکومت پس از آن نقش تعیین‌کننده‌ای داشته‌اند.

بارزترین نقش بختیاری‌ها در تحولات دوران مشروطیت، رهبری بخش مهمی از این جنبش عظیم ملی بوده است. مردم این استان غالبا فارسی صحبت می‌کنند، در روستاها به فارسی روستایی و در بعضی شهرها مانند شهر سامان، مردم به زبان ترکی تکلم می‌کنند.
● مرکز استان
نام شهرکرد که تا چندی قبل دهکرد نامیده می‌شد، در اسناد به‌جا مانده از دوره زندیه به چشم می‌خورد. اگر اولین مقصد شما در این استان، شهرکرد است، توصیه می‌کنیم حتما جاذبه‌های زیر را ببینید.
● پل زمان‌خان
پل تاریخی (زمان‌خان) به طول ۲۲ متر، ارتفاع ۱۳ متر و با دو دهنه در نزدیکی شهر سامان برروی رودخانه زاینده‌رود بسته شده است. این پل به دستور زمان‌خان، رییس یکی از ایلات قشقایی که روزگاری دامنه کوچ‌شان تا به این حدود می‌رسید، بر پایه‌های صخره‌ای احداث شد.
● مسجد اتابکان
این مسجد، قدیمی‌ترین بنای مذهبی شناخته شده موجود در استان است و در مرکز شهرکرد به عنوان یکی از بناهای معماری در بافت قدیمی شهر جلوه‌گری می‌کند. مسجد اتابکان در اوایل قرن هفتم هجری قمری در دوران حکومت سلسله محلی اتابکان لر بزرگ به سبک مساجد قرون اولیه اسلامی ساخته شده است. در چوبی ارزشمند و نفیس آن به دلیل کاربری انواع هنرهای روی چوب، یکی از اسناد مهم تاریخی و فرهنگی محسوب می‌شود.
● عمارت ستوده
بنایی که امروزه به نام عمارت (ستوده) خوانده می‌شود، در واقع جزو آخرین بخش‌های بر جا مانده از مجموعه بناهای ارگ چالشتر و مربوط به اواخر دوره صفوی تا آخر دوره قاجاری است که قسمت اندرونی عمارت مذکور، قسمت حاکم‌نشین را تشکیل می‌داده است.
● گشت و گذار در سایر شهرهای استان
اگر در شهرکرد، مرکز استان هستید، به طرف شهر سامان حرکت کنید. در چالشتر، سراغ کارگاه‌های قالیبافی و ساخت قفل‌های ظریف و دست‌ساز را بگیرید و دقایقی خیال خود را به دست تار و پود و نقش‌های اصیل این دیار بسپارید. برای بازدید از جاذبه‌های طبیعی و زیبای شهرستان کوهرنگ، چندین مسیر را می‌توانید انتخاب کنید، اما بهترین مسیر به این شرح است: فاصله ۳۲ کیلومتری شهرکرد تا فارسان را طی کنید. در پنج کیلومتری فارسان و در کنار روستای ده‌چشمه، مجموعه طبیعی - تاریخی پیر غار را ببینید.
چشمه‌های پر آبی که آب همچون دانه‌های الماس و مروارید از آن سرازیر می‌‌شود و آبشاری بلند و زیبا خلق کرده است و سرانجام کتیبه‌های تاریخی که قسمتی از حوادث دوران مشروطیت را تداعی می‌کند و در مجموع، گردشگاه پیرغار را تشکیل می‌دهند. پس از دیدن پیرغار به فارسان برگردید و در جاده کوهرنگ حرکت کنید. هر چه جلوتر می‌روید، زمین‌های اطراف‌تان سرسبزتر و هوا لطیف‌تر و گاه خنک‌تر می‌شود. در این مسیر به خوبی می‌توانید سیاه چادرهای عشایر خونگرم و مهمان‌نواز را مشاهده کنید.
هنگامی که به چلگرد رسیدید، اولین چیزی که توجه شما را جلب می‌کند، آبشار زیبای تونل اول کوهرنگ است. تونل کوهرنگ در سال ۱۳۲۲ جهت انتقال قسمتی از آب چشمه کوهرنگ و چشمه‌های مجاور به زاینده‌رود در چلگرد ساخته شد. تلاش برای انتقال آب به زمان‌های بسیار دور باز می‌گردد. در زمان صفویه، تلاش برای ایجاد شکاف در کوه کارکنان و انتقال آب، راه به جایی نبرد. آثار این تلاش و شکاف، هنوز بر پیکره کوه کارکنان پیداست. آبشار این تونل و فضای بسیار زیبای اطراف آن، مناظر بسیار زیبایی را برای هر بیننده‌ای ایجاد کرده است. در مجاورت تونل، پیست اسکی کوهرنگ قرار گرفته و اگر سفر شما در فصل زمستان باشد، امکان پرداختن به ورزش اسکی وجود دارد. پیست اسکی چلگرد یکی از شناخته‌شده‌ترین پیست‌های اسکی واقع در دامنه‌های کوه زاگرس است و دارای سه محور جداگانه برای خانواده‌ها، آقایان و خانم‌ها بوده و به دلیل طولانی بودن فصل سرما و نیز آرامش اکثر روزهای سال، در تمام فصل زمستان قابل استفاده است. در ضمن هتل کوهرنگ نیز برای استراحت و اقامت، مکان مناسبی است.در ده کیلومتری چلگرد، چشمه زیبای دیمه قرار گرفته است. آب این چشمه به آب خروجی تونل اول و دوم کوهرنگ می‌پیوندد. این چشمه نیز در روستای دیمه قرار گرفته است و آب آن، از گواراترین آب‌های جهان است و خواص درمانی نیز دارد. این مکان به دلیل دارا بودن فضاهای سرسبز و خرم اطراف خود، از دیرباز به عنوان یکی از تجمع‌گاه‌های ایلات و عشایر بختیاری شناخته شده است.مناظر زیبا و چشمگیر و فضاسازی اطراف چشمه‌، این مکان را در ردیف زیباترین گردشگاه‌های شهرستان کوهرنگ قرار داده است. در نزدیکی این چشمه، کارخانه آب معدنی دیمه قرار دارد.
● دشت لاله‌های واژگون
اگر سفر شما در اوایل اردیبهشت‌ماه باشد، با طی دو کیلومتر بعد از روستای دیمه به دشتی پر از لاله‌های سرخ و زرد واژگون می‌رسید. در بین راه، زردکوه سرافراز و استوار بختیاری با قله‌های زیبایش همچون شاه شهیدان و هفت‌تنان در سمت چپ شما خودنمایی می‌کند. جالب است بدانید در پشت این رشته کوه بلند و پوشیده از برف، منطقه‌ای بکر و جنگلی به نام بازفت افسونگری می‌کند. هوای لطیف، سبک و پاک دشت لاله‌ها و پوشش گیاهی بسیار غنی و ارزشمند آن، چشم هر بیننده‌ای را می‌نوازد.
● سایر دیدنی‌های استان
تالاب گندمان، گردشگاه سیاسرد، گردشگاه گردبیشه، امامزاده مادر و دختر، مسجدجامع شیخ‌علی، تالاب بین‌المللی چغاخور و امامزاده حمزه علی از جاذبه‌های شهرستان بروجن است.تالاب چغاخور با مساحتی بیش از دو هزار و سیصد هکتار در دامنه ارتفاعات بر آفتاب و کلار، همچون نگینی می‌درخشد و هر ساله پذیرای انواع پرندگان مهاجر و بومی، انواع مرغابی، انواع حواصیل، لک‌لک سفید، خروس کولی و آبزیانی چون ماهی کپور و نوعی از ماهیان گورخری است.
این تالاب در مسیر جاده شهرکرد به ایذه قرار دارد و با شهرکرد حدود شصت کیلومتر فاصله دارد. امامزاده حمزه علی نیز در ۳۵ کیلومتری بروجن و پنج کیلومتری غرب بلداجی بر بالای تپه‌ای قرار گرفته است. این مکان، یکی از قطب‌های مهم سیاحتی و زیارتی منطقه محسوب می‌شود و به سبب موقعیت طبیعی مطلوب، نزدیکی به تالاب چغاخور و آب و هوای خنک، سالانه هزاران نفر از علاقه‌مندان، از استان‌های مختلف به این منطقه سفر می‌کنند. امکان اردو زدن و کمپینگ نیز در این مکان وجود دارد.
▪ جاده‌ای که شهرکرد را به ایذه وصل می‌کند، بسیار زیباست و قسمت عمده آن از شهرستان اردل می‌گذرد. در این جاده، با رسیدن به اولین دوراهی، جاده اردل را انتخاب کنید. بیست کیلومتر جلوتر، در یک تنگه زیبا به نام (درکش ورکش) می‌توانید طاق‌های سنگی موسوم به خان اولی را مشاهده کنید.
▪ از جاذبه‌های منحصر به فرد شهرستان لردگان، می‌توان به چشمه برم اشاره کرد که در مرکز شهر لردگان، گردشگاهی به همین نام را به وجود آورده است. این چشمه، علاوه بر تامین آب کشاورزی، یکی از سرشاخه‌های کارون به حساب آمده و چشم‌انداز زیبایی را برای شهر لردگان به وجود آورده است. اطراف این چشمه، به صورت پارکی جهت تفریح، تفرج و گذراندن اوقات فراغت اهالی شهر لردگان و گردشگران، فضاسازی شده است.
▪ آبشار آتشگاه نیز در چهل کیلومتری شهر لردگان در دره‌ای روح‌افزا و دلگشا به طول دو کیلومتر در بالادست روستای کوچک آتشگاه قرار گرفته است. مسیر این آبشار از محل سرچشمه تا اتصال به رودخانه خراسان را فضای سرسبز و بی‌نظیری از انواع درختان و گیاهان جنگلی فرا گرفته است. شیب زیاد و پستی و بلندی‌های دره، آبشارهای متعدد کوچک و بزرگی را ایجاد کرده است.
● مجموعه بردگوری‌ها
بردگوری‌ها (سنگ گبری‌ها)، قدیمی‌ترین آثار سنگی استان هستند که به دوره حکومت ساسانیان تعلق دارند. در دین زرتشت به علت اعتقاد به مقدس بودن خاک، از دفن کردن اجساد خودداری کرده و آنها را در محفظه‌هایی از سنگ که استودان (استخوان‌دان) نامیده می‌شود و در اصطلاح بختیاری به آنها بردگوری اطلاق می‌شده، قرار می‌دادند و در خطه بختیاری، در دل صخره‌ها یا سنگ‌های عظیم، فضاهایی با متوسط طول ۳/۳۰ متر و ارتفاع ۱/۲۰ متر ایجاد می‌کردند که دارای دریچه‌هایی مربع شکل و گاهی دارای در سنگی بوده‌اند. این آثار به گونه‌ تکی یا چندتایی حفر شده و بیانگر فرهنگ تدفین در طول بیش از ۱۵۰۰ سال در منطقه و نیز نفوذ مذهب زرتشت و پیروان آن در این خطه است. این مجموعه در نزدیکی شهر اردل واقع شده است.
● جاذبه‌های مردم‌شناسی
تماشای کوچ بهار و پاییز عشایر و نقل و انتقال کلیه مایملک یک خانواده توسط چهارپایان و عبور از گذرگاه‌های صعب‌العبور، چرای گله گوسفند و بز در دشت‌ها و دامنه‌های سبز، مراسم سوارکاری، تیراندازی، چوب‌بازی و دیگر بازی‌های محلی، حال و هوای خاص و طراوت به یادماندنی را برای هر تازه ‌وارد به جای خواهد گذاشت. ایل بختیاری، بزرگ‌ترین ایل عشایری و کوچنده استان هستند که زندگی‌شان از راه دامداری می‌گذرد.مراسم عروسی و اعیاد ملی و مذهبی، موسیقی بومی و محلی بختیاری و مقام‌های آن، مراسم ویژه محلی همچون مراسم طلب‌باران، هر کدام به تنهایی می‌توانند ساعت‌ها اوقات فراغت افراد علاقه‌مند به فرهنگ و آداب و رسوم ایل‌ها را پر کند.
▪ صنایع دستی استان عموما قالی، قالیچه، گلیم، سرانداز، نمد و انواع دست بافته‌های عشایری و صنایعی چون قفل‌سازی، معرق و منبت‌‌کاری و خاتم‌کاری است.
▪ به آنهایی که سفر را دوست ‌دارند می‌گوییم که چهارمحال، استانی است چهارفصل. سفر به این استان در همه ایام سال، خاطره‌انگیز و به یادماندنی است. این سرزمین، مشاهیر ادب فراوانی را در خود پرورانده است. از جمله این افراد می‌توان به پژمان بختیاری اشاره کرد که اشعاری پراحساس و سرشار از راستی و صمیمیت و لطافت سروده است که بد نیست در پایان به دو بیت از اشعار وی اشاره کرد که می‌گوید:
مر آن مرز را بختیاری‌ست نام
که بادش جهان رام و گردون به کام
گر ایران زمین، بختیاری نداشت
برآنم که از بخت، یاری نداشت

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.