شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

ژئوتوریسم دهستان جبل و روستای مزرعه بالا

ژئوتوریسم دهستان جبل و روستای مزرعه بالا

به طور کلی ژئوتوریسم به گردشگری مبتنی براشکال وفرایندهای زمین شناختی در چشم انداز طبیعت بی جان  مربوط می شود که در آن ژئوسایتها در مرکز توجه قرار می­گیرد. ژئوتوریسم این امکان را برای محققان و بهره‌برداران به وجود آورده‌است که بتوانند محیط را بهتر و کیفیت بازدید را ارتقاء دهند، بطوری که دخالت انسان در زمین منجر به نشان دادن برجستگی ویژه و تازه‌ای از طبیعت گردد. به عبارت ديگر پديده هاي خاص ژئومورفولوژيکي که داراي جذابيت گردشگري بوده به عنوان يک جاذبه گردشگري به بازار گردشگري (تقاضاي گردشگري) عرضه مي شود و گردشگران علاقه مند براي بازديد از آن پديده ها به مکان مربوطه سفر مي کنند. آن مکان به عنوان يک محيط طبيعي داراي هويت فضايي ـ مکاني بوده و تبلوري از گردشگر (انسان) و محيط طبيعي(مکان گردشگري) محسوب مي شود، به همين دليل است که در برخي متون از ژئوتوريسم به عنوان "گردشگري جغرافيايي" نيز ياد مي کنند.

دهستان جبل يكي از 18 دهستان شهرستان اصفهان مي باشد كه در فاصله85کیلومتری شمال شرق شهر اصفهان واقع شده است و 558كيلومتر مربع وسعت دارد و در 52درجه و 32 دقیقه تا 52 درجه و 61 دقیقه طول شرقی و32 درجه و 61 دقیقه تا 32 درجه و 81 دقیقه عرض شمالی قرار گرفته است. ارتفاع اكثر مناطق آن بالاي 1600متر بوده و داراي قلل متعددي مي باشد كه بلندترين  آن  كوه ميل با ارتفاع 3030 بوده و داراي بيش از 8 قله با ارتفاع بيش از 2500 متر مي باشد. بارندگي سالانه اين دهستان با استفاده از آمار  12 ايستگاه سينوپتيك استان اصفهان و نرم افزار SPSS و رگرسيون گيري ،‌كمتر از 250میلیمتر برآورد شد.

از آنجائیکه دهستان جبل در موقعیتی قرار گرفته است که دارای(کوه، دشت، دره ها و آبکندهای مختلف و دامنه) می باشد، بنابراین از اشکال ژئومورفولوژی متنوعی نیز برخوردار می باشد. موقعیت زمین شناسی این دهستان به گونه ای است که در مناطق شمالی و کوهستانی دهستان از سنگ های آذرین و مناطق جنوبی آن از سازند های آهکی تشکیل شده و به تبع این وضعیت اشکال گوناگون مرتبط با سازندهای کربناتی و آذرین را سبب گشته است که در ادامه به ترتیب بدان ها اشاره خواهد شد.

کانیون

کانیون ها در واقع همان دره های کارستی بوده که دره های عمیق با دیواره هایی عمودی و پرشیب و بسیار طولانی می باشند. در دهستان جبل به خصوص در اطراف روستای مزرعه بالا شاهد کانیون ها و دره های عمیقی می باشیم.

لاپیه ها

معمولا حفره های کوچک و سطحی با ابعاد دسیمتری را لاپیه گویند. لاپیه های متعددی در گوشه و کنار دهستان وجود دارد.

چشمه های کارستیک

در دهستان جبل چشمه هایی کارستی متعددی وجود دارد که مهم ترین آن چشمه لاباریکی می باشد. که به دلیل تغییر ناچیز آن در طول سال های خشکسالی و ترسالی، می توان نتیجه گرفت که متصل به منابع مهم زیر زمینی می باشد.

کلیماتوریسم منطقه

تعيين ضريب راحتي روز

بر اساس روش ترجونگ ، براي تعيين ضريب راحتي روز ،‌در ماههاي مختلف سال به اين صورت عمل مي شود كه ضريب راحتي روز از ميانگين حداكثر دماي روزانه به درجه فارنهايت و ميانگين حداقل رطوبت نسبي روزانه به درصد استفاده مي شود.

در دهستان جبل تنها در دو ماه فروردین و مهر آسایش روزانه وجود داشته و در ماه­های اردیبهشت، خرداد، تیر، مرداد و شهریور هوای گرم و داغ بوده و شرایط نامساعد موجود است و در ماه­های آبان، آذر، دی و بهمن و اسفند نیز شرایط نامساعد سرد و خنک موجود است.

 تعيين ضريب راحتي شب

با توجه به شاخص ترجونگ ضريب راحتي شب از ميانگين حداقل دماي روزانه به درجه فارنهايت و ميانگين حداكثر رطوبت نسبي روزانه به درصد محاسبه مي شود. که در دهستان جبل به لحاظ آسایش شبانه هیچ فصلی شرایط مساعد نداشته و دمای هوا همواره از سرد تا خنک در تغییر است.

نتیجه

همانطور که اشاره شد در حال حاضر صنعت توریسم بویژه ژئوتوریسم به عنوان یکی از موارد ویژه درآمدزا در اکثر کشور ها مطرح گشته است و همگی سعی بر آن دارند تا گوی سبقت را از دیگری بربایند. در این بین کشورهایی موفق خواهند بود که بتوانند به برنامه ریزی دقیق و همه جانبه این صنعت نوپا را در مسیر صحیح آن هدایت نمایند. بنابراین برنامه ریزی ژئوتوریسم بخصوص در مناطق دارای ظرفیت های بالای ژئوتوریستی از ضروری ترین موارد می باشد. در این میان دهستان جبل چنانکه مورد بررسی قرار گرفت از ظرفیت بالایی به لحاظ جاذبه های گردشگری به خصوص جاذبه های ژئوتوریسمی برخوردار می باشد که برنامه ریزی گردشگری در رابطه با آن بسیار مهم می باشد و شناخت ظرفیت ها و موهبت های طبیعی آن از همه مهم تر می نماید. با توجه به بررسی که به لحاظ شناخت آسایش محیطی یا اقلیم توریستی این دهستان صورت پذیرفت مشاهده گردید که این دهستان شرایط آسایش را در طول روز، در دو ماه اردیبهشت و مهر دارد و این فرصتی برای بهره گیری علاقه مندان از جاذبه های ژئوتوریسمی این دهستان و همچنین بهینه استفاده نمودن از فرصت های فراغتی روبرو با آن می باشد. گردشگران و مسئولین  می بایست این موارد را مد نظر قرار دهند تا بتوانند از جذابیت های ژئوتوریسمی موجود در دهستان بهره برداری مناسب را بنمایند.

 

 

منبع: irandeserts 

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.