شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

آبشار سنگان، کن و سولقان

آبشار سنگان، کن و سولقان

آبشار سنگان کن و سولقان در موقعیت جغرافیایی E511220 N355345 در استان تهران واقع است.در فاصلهٔ حدود ۲۰ کیلومتری شمال غرب تهران و در دامنه‌های قلهٔ پهنه‌حصار جاری است. این آبشار در زمستان یخ زده و منظره زیبایی پدید می آورد. این آبشار 2575 متر از سطح دریا ارتفاع دارد و در شمال آن قله پهنه حصار واقع شده است.وستای سنگان، از توابع بخش کن و شهر تهران، در شمال غربی تهران بزرگ و در میان کوه‌های البرز میانی واقع است. ارتفاع این روستا از سطح دریا 2100 متر است. سنگان مشتمل بر شش محله به نام‌های ده پایین (سنگان پائین)، ده میان (سنگان میانی)، ده سر (سنگان بالا)، باغ‌دره، دره‌تک و سنگان نو است. قدیمی‌ترین محله روستا، سنگان پائین است که ورود به سنگان نیز از طریق همین روستا می‌باشد. آثار بازمانده تاریخی به ویژه آرامگاه امامزاده‌های سه گانه سنگان، نشانگر قدمت طولانی این روستا است. به استناد نوشه‌های برخی از سنگ قبرها قدم این روستا به بیش از 500 سال پیش می‌رسد.

 

برای دسترسی به آبشار سنگان از سمت کرج و غرب تهران پس از میدان دهکده المپیک به سمت شرق در اتوبان همت حدود 3 کیلومتر طی مسیر می نمایید و از محل میدان دوم شهران  بسمت کن وارد می شویم. در ادامه از طریق خیابان کوهسار به سمت امامزاده داوود و پس از حدود 10 کیلومتر در سه راهی به سمت چپ جاده که تابلو جهت سنگان را نشان می دهد حرکت کرده و در مسیر روستای سنگان پایین و آنگاه به روستای سنگان بالا می رسیم. فاصله تهران تا سنگان با اتومبيل حدود يک ساعت است. شيب مسير پس از عبور از باغ ها، به تدريج زياد شده و بر روي يال هاي متعددي امتداد مي يابد که ديواره اي سنگي تمام اين يال ها را نصف کرده است. اين ديواره بلند باعث بوجود آمدن آبشار معروف سنگان شده است که بر بالاي اين دره خودنمايي مي کند. آبشار زيباي سنگانبا بلندي حدود 30 متر داراي محوطه اي مسطح و مناسب براي اطراق و استراحت است. در طرف چپ آبشار هم با کمي فاصله غارهايي ديده مي شوند که هنگام استراحت در آنها، نسيمي دلنشين همراه با پودر آب، صورت شما را نوازش مي کند.

 

اگر در ماه هاي پاياني سال(به ويژه اسفندماه) به منطقه برويد، يکي از زيباترين صحنه هاي طبيعت را خواهيد ديد. قنديل هاي بزرگي از يخ و برف که سرتاسر آبشار را پوشانده است. در فصل زمستان قطره هاي آبي که از آبشار فرو مي ريزند، به محض برخورد به زمين يخ مي زنند و به مرور زمان، تپه اي از قطرات يخ زده زير آبشار درست مي شود که شبيه تونلي توخالي است. رودخانه فصلي سنگان به طول دوازده کيلومتر از دامنه هاي شرقي کوه کرکو در 35 کيلومتري شمال غربي تهران سرچشمه گرفته و پس از سيراب نمودن روستاهاي سنگان بالا، سنگان پايين و ده باغ به رود کن(سولقان) مي ريزد.

نام آبشار:  آبشار سنگان، کن و سولقان

 

منبع: irandeserts

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.