شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

آبشار کندعلیا (کفترلو)، لواسانات

آبشار کندعلیا (کفترلو)، لواسانات

آبشار کندعليا لواسانات در موقعیت جغرافیایی E513836 و N355340  روستاي کندعليا در پانزده کيلومتري شمال شهرستان لواسانات در استان تهران واقع شده است. برای رسیدن به آبشار، راه كمی طولانی ‌تر و زیباتر است و باید از روستای كند علیا و جاده خاكی آن به سمت دره ‌ای مملو از باغات حركت كرد. روستاي کُند عُليا و سفلي از توابع بخش لواسانات شهرستان شميرانات، در فاصله 38کيلومتري شمال شرقي تهران قرار گرفته است. روستاي کند از دو بخش عليا و سفلي تشکيل شده که کند سفلی در پائين دست و كند عليا در بالا دست قرار دارد. ارتفاع متوسط كند عليا از سطح دريا حدود 2 هزار و 50متر است.

 

آب و هواي این ده در تابستان معتدل ودر زمستان ها سرد است . قلعه پيرزن، تپه هاي گوشواره، جوهک و شيرتازه وسفالينه تاريخي نشانگر قدمت طولاني است. کند سفلي قدمتي چند صد ساله داشتهو بناي آرامگاه امامزاده محمد شعيب از آثار دوره قاجاريه است.
آبشار کبوترلو يا کفتر خوان در ميان دره بسيار زيباي شمال روستا، ازبلنداي صخره ها به درون دره سرازير مي شود. اين دره و آبشار زيبا هر ساله گردشگران زیادیاز شهر تهران به این ده می کشاند .
آرامگاه امام زاده محمد شعيب در حد فاصل دو روستا قرار دارد. اين آرامگاهیک اتاق مربع شکل با مصالح سنگ لاشه، ملاط گچ و چوب است. ايوان آن ، چهارستون باريک فلزي و سقف آن شيرواني از جنس ورق گالوانيزه است. در داخل ضريحامامزاده سنگ مرمريني وجود دارد که با پارچه هاي سبز رنگ و تمثال هاي ائمه تزيين شده است. در پيرامون اين آرامگاه گورستان روستا واقع گرديده است.

 

آبشار كفترلو به فاصله تقريبي 6 كيلومتري شمال روستاي كند عليا و در ارتفاع حدود 2هزار و 300 متر از سطح دريا قرار دارد. براي رسيدن به اين آبشار از داخل روستا، نياز به حدود 5/1 ساعت پياده‌روي است. با ادامه خيابان اصلي و خروج از روستا پس از يك چرخش 90 درجه به سمت چپ وارد جاده‌اي مي‌شويد بنام «خيابان آبشار». كمي بالاتر به يك دو راهي با تابلوي راهنما مي‌رسيد كه سمت راست به منطقه «آبكشه» و در ادامه به روستاي راحت‌آباد و امامه رفته و سمت چپ ادامه خيابان آبشار است كه شما را مستقيم به سمت باغ‌هاي روستا و پس از آن به آبشار هدايت مي‌كند. اين جاده عريض و ماشين رو تا فاصله حدود يك كيلومتري آبشار امتداد دارد.

 

بيشتر راه هموار و كم شيب بوده و براي عبور از آن با خودرو مشكل خاصي نخواهيد داشت بجز يك قسمت پرشيب در نيمه راه كه كمي پر دست‌انداز و ناهموار است. پيشنهاد من اين است كه خودروي خود را در روستا و يا كمي بالاتر در مجاورت باغ‌ها و در زير سايه درختان پارك كرده و مابقي مسير تا آبشار را پياده طي كنيد تا از زيبايي‌هاي مسير و پيچ و خم جاده در ميان باغ‌هاي گيلاس و آلبالو بيشتر لذت ببريد. بخش‌هايي از جاده در نيمه راه با انبوه درختان در دو طرف احاطه شده و حالت كوچه باغ زيبايي به خود مي‌گيرد كه لذت پياده‌روي را دوچندان مي‌كند. اگر در فصل تابستان در اين مسير باشيد سايه خنك درختان در اين كوچه باغ‌ها و زيبايي‌هاي چشمنواز آن خستگي راه را براي مدتي از يادتان خواهد برد.

نام آبشار:  آبشار کندعلیا، لواسانات 

 

منبع: irandeserts

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.