شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

قلعه قهقهه

قلعه قهقهه

در دهستان یافت از توابع بخش هوراند شهرستان اهر، نزدیک روستاهای «گنجویه» و «قره آغاجلو»، برفراز کوهی مرتفع و صخره­ای، قلعه و زندان قهقهه(کهن دژ)ساخته شده است.

از روستای گنجویه و قره آغاجلو تا دامنه قلعه قهقهه حدود 3 کیلومتری راه کوهستانی است. در سمت شمالی این قلعه هفت برج و بارو بنا شده که با دیوارهای بلند و محکم محصور است. راه ورود به قلعه طوری ساخته است. راه ورود به قلعه طوری ساخته شده که بیش از یک نفبر نمی­تواند از آن بگذرد و قلعه از سه طرف(جنوب، شرق و غرب)با دیوارهای بسیار بلند و صخره­ای مشرف بر پرتگاهی طبیعی و خطرناک محصور شده است. این قلعه در دوره صفویه محل نگهداری مجرمین سیاسی بوده است. در اوایل حکومت صفویه همیشه عده­ای از شاهزادگان درجه اول و رجال بزرگ داخلی در این محل تحت­نظر و زندانی بوده­اند.شاه اسماعیل دوم، القاص میرزا و سام میرزا(نویسنده کتاب تحفه سامی)از جمله کسانی بودند که به فرمان شاه تهماسب اول، سال­ها در این قلعه زندانی بودند. غیر از شاهزادگان، افراد بانفوذ و قدرتمندی چون خان احمد گیلانی و امیرخان ترکمان، فرمانروای آذربایجان به امر سلطان محمد خدابنده زندانی این قلعه کوهستان بوده­ اند.

همچنین عده­ای از امرای گرجی، لزگی، ترک، عرب و ارمنی نیز در این قلعه زندانی بوده­اند. در زمان شاه تهماسب اول در واقع خطر، خزاین سلطنتی صفویه از تبریز و قزوین به این محل انتقال می­یافت.آخرین واقعه مهمی که در این قلعه روی داد، طغیان زندانیان قلعه در سال 1019 هجری قمری بود. عده­ای از اسرای عثمانی همراه با محافظان و نگهبانان،قلعه را در اختیار گرفتند و بعد از دو ماه مقاومت مسلحانه  در برابر سپاه شاه عباس، سرانجام با تسخیر قلعه توسط سربازان شاه تمامی آنها به قتل رسیدند.

قلعه و زندان قهقهه مانند قلعه پیغام کلیبر از سه حصار متداخل تشکیل شده است. حصارها علاوه بر تعیین حدود قلعه جهت تکمیل دیواره­های سنگی کوه تعبیه شده­اند و نشان می­دهد کوهی که قلعه دست نیافتنی است. زندان قلعه اتاقی است که در بدنه دژ ساخته شده است، طوری که سه دیوار آن مشرف به پرتگاه است و از یک طرف به داخل قلعه راه دارد و در سمت شمال­غربی برجی هشت ضلعی برای دیده­بانی ساخته شده است. از دامنه کوه تا فراز قلعه راهی تنگ و سربالا به طول نیم فرسنگ کشیده که حتی یک نگهبان و تفنگچی هم می­تواند به راحتی از آن دفاع کند.

 

 

منبع: irandeserts

 

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.