شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

چابکسر؛ سرزمین آفتاب، ماسه و دریا

چابکسر؛ سرزمین آفتاب، ماسه و دریا
به روایت تاریخ، بشر از دیرباز، بنا به حکم نیازهای مادی و روحی و فرهنگی وبه پیروی از حس کنجکاوی، پیوسته پهنه خاک را در عرصه رفت و آمد خود قرار داده است، به طوری که به یقین می توان گفت جهانگردی و مسافرت از همان سپیده دم تاریخ زندگی بشر آغاز شده است.
براساس تعریف سازمان جهانی جهانگردی، جهانگردی کسی است که به سرزمین یا کشورهای غیر از محل اقامت دایمی خود مسافرت می کند و دست کم یک شب و حداکثر یک سال در آنجا میماند و دلیل عمده مسافرت او تفریح، استراحت، دیدار بستگان،درمان، زیارت اماکن مقدس، بازدید از آثار تاریخی و مراکز هنری و فرهنگی، شکرت در مسابقات ورزشی یا تماشای آن، دیدن نمایشگاه های بازرگانی یا مراکز فعالیت های اقتصادی و شرکت در همایش ها و اجلاس است، بنابراین می توان انگیزه را مهمترین عامل سفر گردشگران تلقی کرد.
● توریسم در چابکسر:
چابکسر با ۱۲ کیلومتر مربع مساحت در پهنه جغرافیایی گیلان واقع شده است که از نظر گردشگری موقعیت استراتژیکی برای استان گیلان دارد.
از نظر مورفولوژی نیز چهار اشکوب(ساحل، جلگه، کوهپایه وحتی کوهستان) درسیمای کلی آن مشخص است و برای هر نوع انگیزه توریست ها را از فاصله های دور و نزدیک به چابکسر جذب می کند وبا توجه به این که این شهر دروازه ورودی به استان مازندران محسوب می شود، موقعیت ارتباطی خوبی دارد.
● انواع جاذبه های گردشگری در چابکسر
چابکسر از نظر انواع جاذبه ها بسیار غنی است، به طوری که از جاذبه های طبیعی، مانند دریا، سواحل، چشم اندازهای بکر جنگلی، نواحی ییلاقی و جاذبه های تاریخی و فرهنگی و حتی مذهبی و اقتصادی(بازارهای هفتگی) درآن وجود دارد.
طول ساحل دریا درمحدوده چابکسر ۷ کیلومتر است و به دلیل ماسه ای بودن و نزدیکی به جنگل زیبایی آن دو چندان شده است.
به قول انگلیسی ها برای جذب توریست ما به(S) ۳ انگلییسی نیاز داریم. اولین(S) آفتاب(Sun) است دومی ماسه(Sand) و سومی(S) نیز دریا(Sea) می باشد. چابکسر از این نظر هیچ مشکلی ندارد و تمامی عوامل جذب گردشگر در آن مهیا است.
از جاذبه های دیگر طبیعی چابکسر، چشمه دمکش است که از نظرتوریسم علمی و تفریحی جالب توجه است. نواحی ییلاقی و ارتفاعات چابکسر نیز به لحاظ شرایط خاص اقلیمی حایز اهمیت است، و ییلاق های جواهردشت از معروف ترین این مناطق به شمار می رود.
روستای سرولات نیز به دلیل داشتن شرایط منحصر به فرد طبیعی و راه ارتباطی مناسب پتانسیل مطلوبی برای گردشگری روستایی است.
چابکسر به عنوان یک قلمرو جغرافیایی، تابلوی ظریفی از جلوه های انسانی توریست پذیر گیلان است. توریسم مزرعه ای، توریسم فرهنگی و حتی معماری اصیل گیلان از انواع گردشگری منطقه محسوب می شود و بازار محلی چابکسر نیز در کنار مجتمع های گل و گیاه بر ایجاد منظر برای جذب توریست افزوده است.
به هر حال آنچه که در انواع گردشگری در چابکسر اهمیت فوق العاده ای دارد، اجرای طرح توریسم ساحلی است. چابکسر به دلیل موقعیت ارتباطی خود مقصد مهمی برای انگیزه های متنوعگردشگران از سراسر نقاط کشور است و این موقعیت در صورتی پررنگ می شود که تبلیغات وسیعی در زمینه گردشگری صورت گیرد و از آن مهمتر محصولات گردشگری چابکسر در سبد تقاضای مصرف منطقه از لحاظ درآمدزایی و اشتغال زایی قرار گیرد.گیلان – روشن بابایی همتی
فهرست منابع :
۱- آمار، تیمور، توان های گردشگری چابکسر با تاکید بر قابلیت های جغرافیایی آن، سمینار جغرافیا و توریسم، دانشگاه آزاد واحد نوشهر و چالوس، ۱۳۸۲.
۲- بابایی همتی. روشن، توانایی جاذبه های گردشگری شهرستان رشت(بخش گیلان گردی)، دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت، ۱۳۸۲.
۳- بابایی همتی. روشن، راهبردهای طرح منطقه ای توریسم درگیلان و مازنداران، دانشگاه آزاد اسلامی واحد نوشهر و چالوس، سمینار جغرافیا، توریسم، ۱۳۸۲.
۴- محلاتی، صلاح الدین، درآمدی بر جهانگردی، دانشگاه شهید بهشتی، ۱۳۸۰.
دسته ها: گیلان

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.