شماره تلفن تماس با ما

051-34225776

 

My title

تنگ رغز، داراب

تنگ رغز، داراب

تنگ رغز داراب در موقعیت جغرافیایی E541805 N284945 در استان فارس واقع است. رغز (به معنای راه بکر و لغزنده) نام تنگه یا دره‌ای است در بخش فسارود، در 25 کیلومتری شمال غربی شهر داراب در منطقه ای بنام حسن آباد، در جنوب شرقی استان فارس که از شمال به شهرستان‌های نی‌ریز و استهبان، از غرب به شهرستان فسا، از جنوب به شهرستان لار و زرین دشت و از شرق به استان هرمزگان محدود می شود. دره رغز به طول تقریبی 4 کیلومتر در امتداد شمال به جنوب از سرچشمه رغز تا دره جنوب 60 آبشار و حوضچه طبیعی را در خود جای داده است که تنها 14 آبشار و آبگیر دره جنوبی مورد توجه عموم مردم و کوهنوردان بوده است و با رسیدن به آخرین آبشار دره جنوبی به ارتفاع 35 متر دره جنوبی به بن بست می رسد. منطقه سرچشمه رغز نیز که از مسیر دیگری پیمایش می‌گردد، جنگلی زیباست که محل آغاز آب رغز است. در حد واسط منطقه سرچشمه و دره جنوبی رغز ده ها آبشار و آبگیرهای زیبا و طبیعت بكر تنها با استفاده از وسایل فنی امكان پیمایش می یابد . منطقه ای كه با آبشارهای كوچك و بزرگ در شكل های مختلف و آبگیرهای با عمق بیش از 20متر یا طول 50 متر در شكل های مختلف نمایشگر زیبایی از شاهكار طبیعت است.

 

شهرستان داراب در جنوب شرقی شيراز در استان فارس، همجوار با استان هرمزگان و با مرکزيت شهر داراب است. كاسه‌رود، در جاده داراب – بندرعباس در فاصله 80 کیلومتری جنوب‌شرقی داراب بعد از پل فورگ، که به روایتی بزرگترین پل هوایی ایران است، از کنار پل بعد از تونل اول، پاکوب واضحی وجود دارد که به کف دره می‌رود، دره‌اي با آب زلال و با نخل‌ها و نی‌زارهایی که از بالا دیده می‌شود. مسير حركت از كف دره و در خلاف جهت آب تا سرچشمه رود است. پياده‌روي حدود 4 ساعت طول مي‌كشد.

 

از منطقه سرچشمه نیز بدون وسایل فنی امکان بازدید از چندین حوضچه و آبشار مسیر است و نهایتاً با رسیدن به آبشار بلندی به طول 23 متر کوهپیمایان متوقف می شوند در حد واسط منطقه سرچشمه و دره جنوبی رغز ده ها آبشار و آبگیرهای زیبا و طبیعت بکر تنها با استفاده از وسایل فنی امکان پیمایش می یابد.

 

آبشارهای این تنگه عبارتند از:  آبشار نگين به ارتفاع 16 متر، عمق آب 8 متر و طول حوضچه 41 متر، آبشار بوم رنگ به ارتفاع 7 متر، عمق آب 8 متر و طول حوضچه 31 متر، آبشار مسعود به ارتفاع 8 متر، عمق آب 12 متر و طول حوضچه 15 متر، آبشار گلاب حوضچه به ارتفاع 11 متر، عمق آب 7 متر و طول حوضچه 12 متر، آبشار فتح به ارتفاع 8 متر، عمق آب 1/5 متر و طول حوضچه 6 متر، آبشار حکمت به ارتفاع 11 متر، عمق آب 15 متر و طول حوضچه 32 متر، آبشار کبوتر به ارتفاع 25 متر، عمق آب 20 متر و طول حوضچه 6 متر، آبشار جام به ارتفاع 9 متر، عمق آب 6 متر و طول حوضچه 36 متر، آبشار دماغه(فراز) به ارتفاع 12 متر، عمق آب 2 متر و طول حوضچه 4 متر، آبشار آذرخش به ارتفاع 65 متر، عمق آب 6 متر و طول حوضچه 11 متر، آبشار يادگار به ارتفاع 4 متر، عمق آب 8 متر و طول حوضچه 11 متر، آبشار وداع به ارتفاع 46 متر، عمق آب 10 متر و طول حوضچه 7 متر

    

نام فارسی تنگ رغز

نام انگلیسی: Reghz canyon

 

 

منبع: irandeserts

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.