شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

خوشا شیراز و این سوغات نابش

خوشا شیراز و این سوغات نابش

خودمان را به خواب زده ایم و مثل میراث داری که ثروت پدر را به باد می دهد و بعد کاسه گردان این و آن می شود, دوره افتاده ایم و جنس بی کیفیت و بی هویت چینی می خریم, فقط به صرف این که ارزان است, زرق و برق دارد و خصوصا برای وقتی که می خواهیم سوغاتی یا هدیه بدهیم, چشم پر کن است

خودمان را به خواب زده ایم و مثل میراث داری که ثروت پدر را به باد می دهد و بعد کاسه گردان این و آن می شود، دوره افتاده ایم و جنس بی کیفیت و بی هویت چینی می خریم، فقط به صرف این که ارزان است، زرق و برق دارد و خصوصا برای وقتی که می خواهیم سوغاتی یا هدیه بدهیم، چشم پر کن است.

 

اما واقعا این دلایل و بیش از این، برای رونق بخشیدن به اجناس بی هویت و بی جان خارجی کافی است؟ مگر نه این که انتخاب های کوچک و بزرگ مان همان چیزهایی است که ذره ذره هویت جدیدمان را شکل می دهند؟ آیا این همان هویتی است که برای خودمان می پسندیم؟! کمی بلندتر که نگاه کنیم، آیا وقت آن نرسیده که در انتخاب هایمان به تعهدات فرهنگی و تاریخی مان برگردیم و از کالاهای زنده ای که پشتوانه تاریخ و زمان و فرهنگ اقوام ایرانی را دارد، حمایت کنیم؛ کالاهایی که چون گوهری ناب حاوی روح زندگی سازندگانش است. بله، غرض مان خرید و حمایت از صنایع دستی کشور پهناورمان ایران است، خصوصا حالا که نوروز کم کم فرامی رسد و سفر تبدیل به سنتی از سنت های نوروزی شده و امکان ارتباط با صنایع دستی اصیل هر شهر و دیاری از جنوب و شمال و شرق و غرب کشورمان را فراهم می کند.

 

بهتر است سوغات سفر امسالمان را از میان کالاهایی انتخاب کنیم که ارتباطی فرهنگی، تاریخی و جغرافیایی با شهری که به آن سفر کرده ایم، دارد.

 

خاتم 1400 ساله شیرازی سوغات ناب شهر راز

نوروز شیراز حال وهوایی دارد که گویی بوی خوش و مست کننده اش در سراسر ایران می پیچد و مسافران را به این شهر رازآمیز می کشاند. اگر بخواهیم سوغاتی ناب از این شهر قدیمی با خود ببریم، چه چیزی بهتر از خاتم با اصالت شیرازی؟ کیفیت و اصالت خاتم شیراز زبانزد خاص و عام بوده و خاتم های اصیل ساخته شده در این شهر، دارای عمر بیشتری نسبت به مشابه آن در دیگر شهرها است. این ویژگی ها که خاتم شیراز را به نسبت دیگر شهرها امتیاز داده، تفاوت در انجام مراحل کار و موادی است که استفاده می شود.

 

افزودن ورقه ای نازک از چوبی نرم و انعطاف پذیر آستر مانند چوب تبریزی به پشت برگه های خاتم به اصطلاح خاتم آستردار، استفاده از چسب مرغوب (چسب سریشم) در تمام مراحل خاتم سازی و خاتم چسبانی، صاف بودن سطح کار و خالی نبودن هیچ جای خاتم، یکنواخت بودن رنگ و مصالح به کار رفته در ساخت خاتم، عدم تغییر در رنگ و شکل، مشخص نبودن ترمیم کاری ها و بتونه کاری ها در سطح کار، قرینه بودن تمام گل ها و اشکال در سطح کار و زوایا و اضلاع، دقیق و مهندسی بودن اساس و ساختمان طرح، استفاده از لایه و ورقه مسی بین گل های خاتم برای استحکام و پایداری بیشتر به ویژه به دور شش ضلعی ها ازجمله ویژگی های خاتم شیراز است.

 

هم اکنون هنر خاتم سازی در شهرهای اصفهان و تهران نیز رواج دارد. در این هنر از مواد گوناگونی از قبیل عاج، استخوان، برنج و گاهی طلا و نقره استفاده می شود. گل های به کار رفته در خاتم نیز تنوع بسیاری دارد، به طوری که خاتم ها از نظر تنوع نقوش به پره وارو، پره ای، نه گلی لایه دار، بته جقه ای، خیابانی، طاقی، قمی و جناقی دوررنگ و از نظر حاشیه به شش گلی، جویی، بازو بندی، طوره دار، شمسه دار و تخمه دار تقسیم بندی می شوند.

 

 

چه نوع خاتمی می توانیم انتخاب کنیم؟

شاید ناگزیر به خرید چند سوغات به تعداد عزیزانمان باشیم. می توان خاتم های کوچک و مقرون به صرفه تری چون جعبه های جواهر، جعبه های بزرگ تر برای روی میز آرایش و جعبه زیبای دستمال کاغذی، شکلات خوری خاتم، مجسمه های تزیینی کوچک و بزرگ خاتم یا جاقلمی کوچک و بزرگ برای هدیه دادن به پسرهای جوان تر، جعبه جاقرآنی برای تازه عروس ها و ده ها گزینه دیگر خریداری کرد که دیدن آنها انتخاب را برایتان آسان تر می کند.

 

کجا خاتم شیراز بخریم؟

خاتم را می توانید از مرکز فروش صنایع دستی دائمی شیراز یعنی بازار تاریخ سرای مشیر و یا از فروشگاه های صنایع دستی که در سطح شهر شیراز خصوصا حوالی بازار وکیل قرار دارند، خریداری کنید. البته در نوروز بازارچه های موقتی صنایع دستی نیز در سطح شهر دایر می شود که می توان با دقت و توجه بیشتر در مرغوبیت خاتم از این مراکز هم خرید کرد.

 

منبع: aftabir

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.