شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

راهنمای مفید برای سفرهای هوایی

راهنمای مفید برای سفرهای هوایی

هنوز هم وقتی می‌خواهیم برنامه چند روزه سفر را بچینیم، برای کمتر تلف‌شدن وقت‌مان در طول مسیر، سفر هوایی همچنان بهترین گزینه است.

اگر نگرانی از بالارفتن هزینه‌ها و ناآشنابودن با سازوکار این سفرها هیچ وقت اجازه نداده به‌طور جدی درباره سفر با هواپیما فکر کنید، بد نیست اینجا و بدون هزینه از زیر و بم این سفرها سر دربیاورید و خودتان را کنار پنجره هواپیما در حال نظاره ابرهای آسمان تصور کنید. این را هم باید یادآور شد که باوجود اتفاق اخیر از نظر آماری، این راه سفر، هنوز هم مطمئن‌ترین انتخاب است. حتی بعضی‌ها می‌گویند میزان تلفات مسافران در راه رسیدن و برگشتن از فرودگاه، بیشتر از میزان کشته‌های ناشی از سانحه‌های هوایی است!

روز، ساعت، مقصد

مثل بیشتر خریدهای امروزی، بلیت هواپیما را هم می‌توانید به‌صورت حضوری یا اینترنتی تهیه کنید. اگر خیلی وسواس دارید و فکر می‌کنید باید اطلاعات بیشتری درباره انتخاب هواپیما داشته باشید بهتر است به همراه مدرک شناسایی تشریف ببرید به آژانس مسافرتی تا کاملا در جریان جزئیات قرار بگیرید اما اگر نه وقت و نه حال و حوصله خرید حضوری را دارید، می‌توانید اینترنتی بلیت بخرید؛ البته در این حالت انتخاب‌های کمتری دارید چرا که هنوز خیلی از شرکت‌ها امکان خرید اینترنتی را در سایت‌هایشان ندارند. اما به هر حال دست خالی نخواهید ماند و یک شرکت را پیدا خواهید کرد. حتی تلفنی هم می‌توانید با یک آژانس تماس بگیرید و بلیت رزرو کنید. آنها خودشان بلیت را برایتان ارسال می‌کنند. حواستان باشد که از همان موقع صدور بلیت به فکر برگشت هم باشید و برای رفت و برگشت خرید کنید. حواستان به هواپیماهای چارتر هم باشد. پرواز چارتر یعنی اینکه یک آژانس یا ارگان تمام یا قسمتی از صندلی‌های هواپیما را در یک مسیر و برای مدتی معلوم اجاره کرده. گاهی و به‌خصوص در فصول خلوت، این آژانس‌ها صندلی اضافه زیاد می‌آورند که آنها را به افرادی غیر از مسافرین خودشان به حداقل قیمت می‌فروشند.

پرواز با بـال اسکناس!

من مسافر، بار اضافی دارم!

همه پروازها محدودیت در حمل بار دارند. برای سفر با هواپیما وزن مجاز برای هر مسافر معمولا تا ۳۰کیلوگرم است. حمل ساک‌دستی با وزن حداکثر ۵ کیلوگرم هم به داخل هواپیما مجاز است. اندازه این ساک دستی باید به‌صورتی باشد که در محل مخصوص بار بالای سر مسافرها جا بگیرد. نکته اینکه در بیشتر خطوط هوایی ایران بسته‌های بیش از ۳۲کیلوگرم قابل پذیرش نیستند و ناچارید آنها را در ۲ بسته سبک‌تر بسته‌بندی کنید. در مورد اضافه‌بار هم به‌طور طبیعی باید اضافه پرداخت داشته باشید که مبلغش با توجه به میزان اضافه‌بار و فاصله تا مقصد تعیین می‌شود. اگر سفرتان تفریحی نیست، می‌توانید بار را به‌صورت غیرهمراه بفرستید و از نرخ‌های ارزان‌تر برای بارهای زیاد و اضافی استفاده کنید، در غیراین صورت نرخ اضافه بار، برابر یک صدم بلیت درجه یک همان مسیر سفر، در ازای هر کیلوگرم باراضافی خواهد بود. سعی نکنید میزان بار را پنهان کنید چون اگر احیانا گم شود پرداخت خسارت به‌شما فقط براساس وزن اعلام شده خواهد بود و اگر خالی بسته یا لایی کشیده باشید، سرتان بی‌کلاه خواهد ماند. ضمنا یادتان نرود روی بارتان برچسب یا تگ بچسبانید که به منزله رسید بار و چمدان‌هاست. دست آخر هم اینکه هنگام تحویل بار مدرک شناسایی‌تان را در داخل ساکی که تحویل می‌دهید جا نگذارید. جا ماندن مدرک شناسایی یعنی جا ماندن از پرواز!

من مسافر، کودک دارم

بلیت کودکان تا ۱۱سال، نیم‌بهاست و صندلی خواهند داشت اما به بچه‌های زیر ۲ سال صندلی تعلق نمی‌گیرد. ضمن اینکه این امکان فراهم است که اگر قصد دارید کودکان ۵تا ۱۲سال را به تنهایی عازم جایی کنید و به مشکل برنخورید از قبل باید هماهنگ کرده و خودتان هم باید او را تا مرحله سوار شدن به هواپیما همراهی کنید. بعد از آن دیگر سرمهماندار مراقب او خواهد بود.

وایسا، من می‌خوام پیاده شم

اگر از سفر به هر دلیلی پشیمان شدید می‌توانید بلیت را پس داده و هزینه را پس بگیرید. قوانین به این صورت است که اگر تا قبل از ۱۲ظهر ۳ روز قبل از پرواز آن را کنسل کنید ۵ درصد از قیمت بلیت کم شده و مابقی به شما پس داده می‌شود. بعد از ۱۲ظهر ۳ روز مانده به سفر تا یک روز قبل از پرواز ۱۰درصد و بعد از ۱۲ظهر روز قبل تا نیم ساعت مانده به پرواز، ۳۰درصد از بهای بلیت کسر خواهد شد. بعد از آن ۵۰درصد مبلغ بلیت کم می‌شود.

پرنده رفتنی است...

سابقه تاسیس ایرلاین‌های مسافربری در ایران به ۴۵ سال قبل برمی‌گردد. نام برخی از آنها شناخته شده‌تر و مقبول‌ترند و بعضی هم کمتر به گوش خورده‌اند. اینها مشهورترین‌ها هستند.

هما: هما یا هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران نخستین ایرلاین ایرانی است که با هدف حمل مسافر و بار و محصولات پستی به داخل و خارج از ایران تاسیس شد و هنوز هم در بسیاری از مسیرهای داخلی و خارجی تردد دارد. لوگوی این شرکت به انتخاب اسکیفت، زیباترین لوگوی شرکت‌های هواپیمایی جهان است.

ایران ایرتورز: این شرکت در سال ۷۲تاسیس شده و شرکت فرعی شرکت هواپیمایی هما برای انجام کارهای چارتری و توریستی است. البته بعد از مدتی این شرکت تعدادی هواپیما اجاره کرد و خرید. حالا در اختیار وزارت دفاع است و مسیرهای مختلفی دارد. مسافرینی که با این خطوط سفر کرده‌اند معتقدند کیفیتش عین همان هواپیماهای هماست و همان سرویس‌دهی را دارد. این شرکت مسیرهای مختلف پروازی دارد که به‌عنوان مثال برای سفر از تهران به مشهد باید ۱۳۲۲۰۰تومان هزینه کنید و برای سفر از تهران به اردبیل ۹۷۳۰۰تومان و به تبریز ۱۰۳۶۰۰تومان.

آسمان: این شرکت بعد از انقلاب از ادغام ۶ شرکت کوچک به‌عنوان ایرتاکسی تشکیل شد. اول کار قرار بود برای نقاط دورافتاده و با هواپیماهای کوچک فعالیت کند چون طبق قانون آن زمان، فقط شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی می‌توانست هواپیمای پهن‌پیکر داشته باشد اما قانون که تغییر کرد هواپیماهای بزرگ‌تر گرفت و در منطقه‌هایی که مسافر کمتر و مشکلات بیشتر دارد پرواز کرد. جزو شرکت‌هایی است که رضایت نسبی از آن وجود دارد(به اعتقاد مسافرین). با این هواپیمایی می‌توانید به شهرهای مختلف ازجمله اصفهان سفر کنید که برای آن از تهران باید ۹۵۱۰۰تومان بدهید و برای سفر به بندرعباس ۱۷۸۹۰۰تومان.

ماهان: این شرکت خصوصی سال ۷۲تاسیس شد و خوب هم رشد کرد. این ایرلاین جزو لاین‌های امن و ایمن در منطقه است. هواپیماهایش هم در داخل و هم در اروپا و آسیا پرواز دارند. جزو شرکت‌هایی است که هواپیماهای نو نوارتری دارد و مشتری‌هایش رضایت بالایی از این شرکت دارند. هزینه سفر به شیراز از تهران با هواپیمای ماهان ۱۱۶۰۰۰تومان است و به ساری ۹۷۳۰۰تومان.

کاسپین: این شرکت هم خصوصی است و همزمان با ماهان تاسیس شده. علاوه بر شهرهای مختلف ایران ازجمله مشهد، شیراز، اهواز، دزفول، بندرعباس، چابهار، کرمان، زاهدان به ترکیه، اوکراین و دبی هم پرواز دارد. در حال حاضر ۹هواپیما دارد و برای سفر به اهواز با این هواپیما ۱۰۵۷۰۰تومان و به دزفول ۹۷۳۰۰تومان باید بپردازید.

کیش ایر: این شرکت هم سال ۷۲تاسیس شد و متعلق به سازمان منطقه آزاد کیش است. در حال حاضر ۱۰ فروند هواپیما دارد و گفته می‌شود تعداد دیگری هم به‌زودی به اینها اضافه خواهد شد. قیمت بلیت تهران کیش اکونومی این خط ۱۷۲۵۰۰تومان است و بیزینس‌اش ۲۵۶۳۰۰تومان. خطوط پرواز محدودی دارد و از تهران معمولا فقط به عسلویه و کیش می‌پرد.

قشم: شرکت هواپیمایی قشم، با خرید شرکت هواپیمایی فراز قشم فعالیت خود را توسعه داده و حالا ۲۲ فروند هواپیما دارد. این شرکت، مثل برخی دیگر از ایرلاین‌ها پرواز خارجی هم دارد. ازجمله به عتبات‌عالیات و دمشق، دبی، شارجه، راس‌الخیمه، منامه بحرین و... . گفته می‌شود یکی از هواپیماهایی است که به‌عنوان هواپیمای اختصاصی باشگاه پرسپولیس تهران شناخته می‌شود. با این شرکت، برای سفر از تهران به قشم ۲۰۴۳۰۰تومان و به آبادان ۱۱۹۴۰۰تومان باید پرداخت.

گرفتاری‌های آزادسازی

بالاخره بعد از مدت‌ها کش و قوس حدود یک‌ماه پیش بود که سازمان هواپیمایی، ماجرای آزادسازی نرخ بلیت هواپیماها را قطعی کرد و بالطبع جدول قیمت شرکت‌های هواپیمایی دچار تغییراتی شد. با این حال هنوز هم پرونده کاملا بسته نشده و اجرای کامل آزادسازی به حداقل ۶ماه زمان نیاز دارد. در این بین شما هنوز هم می‌توانید پروازتان را ارزان‌تر تمام کنید. مثلا شرکت‌های هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران (هما) و آسمان همچنان بسیاری از پروازهای خود را با نرخ مصوب قبلی انجام می‌دهند.

بهای بلیت در پرواز دیگر شرکت‌ها نسبت به زمان پرواز و کلاس پروازی متغیر است. در اینجا هم شما اگر زمان پروازتان را در فاصله یک‌ماه قبل از سفر نهایی کنید، می‌توانید ارزان‌تر سفر کنید. اما اگر بخواهید کارها را بگذارید برای دقیقه ۹۰، باید پول بیشتری خرج تا بلیت پیدا کنید. دقت کنید که نرخ بلیت شرکت‌های هواپیمایی در زمان پیک سفر مثل تعطیلات چندروزه با روزهای عادی متفاوت است. تهران- مشهد و تهران-کیش، دو تا از پرطرفدارترین پروازهای داخلی هستند که نوسان قیمت آنها برای خیلی‌ها مهم است. در مسیر تهران - مشهد همچنان بسیاری از هواپیماها با قیمت قبلی ۱۳۲هزار تومان انجام می‌شود اما با توجه به برنامه زمانی و کلاس پرواز برخی از شرکت‌های هواپیمایی هزینه سفر در این مسیر را به ۱۵۷و ۱۷۰هزار تومان هم رسانده‌اند.این عدد در تعطیلات عیدفطر تا ۲۴۰هزار تومان هم بالا رفت. تفاوت قیمت‌ها در مسیر کیش قدری بیشتر است و با توجه به نوع شرکت‌های ارائه کننده، قیمت‌ها تفاوت دارد و در این مسیر پروازهایی با نرخ ۱۷۲هزار تومان و حتی ۲۳۱هزار تومان هم ثبت شده است. در دیگر مسیرها با توجه به حضور پررنگ‌تر ایران‌ایر، تفاوت نرخ‌ها قدری محدودتر است و سفر در مسیر اصفهان، شیراز و تبریز همچنان با نرخ مصوب قبلی به‌راحتی امکان‌پذیر است.

 

 

منبع: aftabir

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.