شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

غار طلسم، ایوان

غار طلسم، ایوان

اين غار در ضلع شرقي دهستان «سراب ايوان» در ارتفاعات «دَروَن دريژ» و در بالاي کوه «مانشت»، قرار دارد. اين غار توسط هيئت کوهنوردي استان و با همکاري امور سياحتي اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان ايلام در سال 1369 بطور کامل شناسايي گرديد.
به علت شرايط خاص منطقه و کوهستاني بودن آن و با توجه به وجود لاشه‌هاي متعدد حيوانات در داخل غار، اين محل پناهگاه مناسبي جهت حيوانات درنده محسوب مي‌شود. علاوه بر آن تعداد زيادي خفاش نيز در اين غار زندگي مي‌کنند. مشخصات غار طلسم ايوان بدين شرح است:
طول غار از ورودي تا انتهاي آن 300 متر است که 100 متر ابتداي آن فضاي وسيعي است و در سقف غار استالاکتيت يا «چکنده» نيز وجود دارد. در عمق 100 متري غار يک سه‌راهي وجود دارد که يکي از دهليزهاي آن 20 متر عمق و دهليز ديگر آن از فاصلة 10 متري تنگ‌تر شده و صعب‌العبور مي‌شود.
پس از عبور از راه مذکور تا عمق 200 متري، غار به صورت نيم دايره امتداد مي‌يابد و از 260 متري به بعد عمق داخل مجرا باريک مي‌شود. در اين قسمت داخل غار اندکي ريزش کرده است. با اين وجود عمق غار تا انتهاي آن 300 متر طول دارد. جنس سنگ غار، آهکي و قسمتي از کف آن خاکي و قسمت‌هاي ديگري از آن نيز سنگي مي‌باشد.

نام انگلیسی:  Telesm Cave   

نام فارسی :  غار طلسم 

 

منبع:irandeserts

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.