شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

غار شاکین، تاکستان

غار شاکین، تاکستان

موقعیت

غار شاکین در استان زنجان، در 56 کیلومتری جنوب غربی شهر تاکستان، و در 6 کیلومتری روستای شاکین واقع است.

معرفی

غار شاکین از غارهای باستانی ایران است. این غار یکی از کهنترین محلهای استخراج فلز روی برای ساختن مفرغ بوده است. وجود کانالهای دست کنده قدیمی در بخشهای مختلف آن نشان از وجود چنین فعالیتی در گذشته دارد. متأسفانه غار شاکین هم اکنون در اجاره معدن چیان برای استحصال فلز است.

ساختمان

دهانه غار، جنوبی است و در ارتفاع 1850 متری از سطح دریا قرار دارد. ورودی غار به ابعاد 7×4 متر با شیبی تند به طول 8 متر به تالار اصلی باز میشود.

تالار نخست یا اصلی غار، به شکل دایره است. ابعاد آن 35×25 متر و ارتفاع آن 15 متر است. از این تالار دو دالان جدا میشود:

دالان شمالی با طول 10 متر به تالار شمالی میرسد. ابعاد این تالار 20×15 متر است و از آن تعدادی دالان و دهلیز طبیعی و دست کنده جدا میشود که طول بعضی از آنها 50 متر است. دالان و دهلیزهای این تالار در حال حاضر زیر تودهای عظیم از خرده سنگ، که حاصل حفر کانال برای استحصال فلز است، قرار گرفتهاند.

دالان غربی با طول 15 متر وارد تالار بزرگ غربی میشود. طول و عرض این تالار 40×25 متر است و حدود 20 متر ارتفاع دارد و از آن تعدادی دالان و دهلیز منشعب میشود. دو دالان منشعب، به تالارهایی کوچکتر ختم میشوند.

غار شاکین به دلیل وجود کانیهای غیر محلول در مسیر منافذ آبهای فرورو، فاقد غارسنگ است. در زمان فعالیتهای غار زایشی، کربناتهای موجود در منطقه در آب اسیددار حل شدهاند و حاصل انحلال، احتمالاً رودخانه پایین غار حمل شده است و کانیهای غیر محلول سقف و بدنه غار را تشکیل دادهاند.

طول غار حدود 400 متر است.

جاذبههای گردشگری

غار شاکین به علت موقعیت جغرافیایی ویژه و وجود چشمه آب دائمی در پایین غار، از مکانهای مهم دوره غارنشینی در ایران است. بعد از آن دوره هم، محلی بسیار مطمئن برای پناه جستن و زندگی مخفیانه در زمان ورود بیگانگان به منطقه بوده است. وجود سفالینههای فراوان برجا مانده از دورههای مختلف، مؤید این واقعیت است.

علاوه بر ارزشهای باستان شناختیف غار شاکین به علت شکل خاصی که دارد از نظر زایش با دیگر غارهای ایران متفاوت است. این نیز از ویژگیهای مهم غار است و بر اهمیت آن از نظر مطالعات زمین شناسی میافزاید.

غار شاکین را که از غارهای دیدنی ایران است، به دلیل داشتن تالارهای پشت سر هم میتوانیم غارِ تالارها بنامیم. در حال حاضر به دلیل فعالیتهای معدن چیان، بخش اعضم غار شاکین نابود شده است. وجود خانه اي بر بلندترين نقطه ي اين معدن كه توسط اولين بهره بردار در دهه 50 احداث شده از ديدنيهاي اين معدن مي باشد.حوضي بسيار بزرگ به شكل ماهي در جلوي اين خانه ساخته شده است.اين خانه كه به شكل قلعه احداث شده از فاصله 16 كيلومتري قابل ديدن است.متأسفانه مجموعه اي از سنگ ها و كاني ها كه در اين خانه وجود داشت بعد هاتوسط بازديد كنندگان به يغما رفت و اين خانه نيز در حال حاضر در حال ويران شدن است.

نام انگلیسی:  Shakin Cave   

نام فارسی :  غار شاکین 

 

منبع:irandeserts

 

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.