شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

کهکیلویه و بویراحمد مقصد جدید گردشگری

کهکیلویه و بویراحمد مقصد جدید گردشگری

کهکیلویه و بویراحمد گرچه از جاذبه‌های تاریخی و طبیعی نسبت به شهرهای دیگر چیزی کم ندارد اما دوری آن از مرکز موجب شده است گردشگران در تعداد محدودتری از این استان بازدید به عمل آورند. با این حال نزدیکی این استان به شیراز می‌تواند تا حدی این مسافت بالا را جبران کند.

شما می‌توانید هنگام سفر به شیراز با گذراندن یک زمان کوتاه به یاسوج برسید، شهری در دامنه رشته کوه دنا با قله‌های بلند،‌ جنگل‌هایی از جنس زاگرسی و رودخانه‌های پرآب. خیابان‌های یاسوج و مراکز خرید آن نیز یکی از جاذبه‌های آن به شمار می‌رود. مغازه‌هایی با پارچه‌های رنگارنگ که زنان لر با آنها لباس محلی می‌دوزند در کنار کلاه‌ها و شال‌های مخمل ملیله دوزی و منجوق دوزی شده،‌ یاسوج را به شهری ویژه تبدیل کرده است. در این شهر انواع سبزیجات و غذاهای محلی عرضه می‌شود و گردشگر با گشت زدن در آن و فراغت در منطقه توریستی آبشار شهر می‌‌تواند یک سفر خوش را برای خود رقم بزند. اما جدا از شهر یاسوج، ما در این شماره به معرفی مناطق طبیعی اطراف این شهر پرداختیم،‌ آنجا که کوه،‌ جنگل و رودخانه به هم می‌رسند و منظره‌ای بدیع پدید می‌آورند.

سی‌سخت، چشمه میشی و دریاچه کوه گل

«سی‌سخت» شهری است قرار گرفته در گردنه‌های کوه زاگرس. این شهر در ۳۵ کیلومتری یاسوج قرار گرفته است و از آنجا می‌توان قلل مرتفع این منطقه را رویت کرد. راه رسیدن به سی‌سخت نیز همچون خود شهر دیدنی است؛‌ اطراف جاده را مناظر زیبای طبیعی فراگرفته و در نهایت در دامنه دنا به سی‌سخت می‌رسید. کارشناسان قدمت این شهر را مرتبط به دوران پیش از اسلام می‌دانند و معتقدند در آن دوران این مکان زیستگاه اقوام ایرانی بوده است. درباره تسمیه سی‌سخت نیز افسانه‌ای در میان مردم محلی رواج دارد که بر مبنای آن در دوران پادشاهی کیخسرو، پادشاه کیانی‌، او و ۳۰ تن از پهلوانانش از تل خسرو که در چهار کیلومتری یاسوج قرار گرفته است، به یکی از روستاهای سی سخت که در حال حاضر کوخدان است،‌ می‌رسند. آنها شب را در این محل توقف کرده و پس از عبور از سی‌سخت، کیخسرو از همراهان خود جدا می‌شود. یاران این پادشاه کیانی در گردنه ۴۰۰۰ متری دچار سرما و برف و کولاک شده و بر اثر آن همگی از بین می‌روند. به گفته آنها از این رو است که در آن دوران این منطقه را سی‌سخت نامیدند؛‌ جایی که سی مرد سخت کشته شدند. در این شهر سفالینه‌های فراوانی از تمدن‌های باستانی یافت می‌شود و گورهایی از انسان ۳۰۰۰ سال پیش از میلاد نیز به تازگی در این شهر کشف شده است. همچنین در تل اسپید واقع شده در منطقه سی‌سخت آثاری از هزاره اول تا دوره ساسانی و پس از آن در دوره ساسانی شناسایی شده است که اسباب ثبت آن به‌عنوان یک اثر تاریخی ملی را فراهم کرده است. تل قلات از دیگر مناطق باستانی این منطقه نیز در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده و در آن آثاری از دوره سلجوقی به چشم می‌خورد. چنین پیشینه‌ای در کنار آب و هوای خوش این شهر موجب حضور گردشگران فراوان در این منطقه به‌ویژه در ایام تابستان شده است که برای طبیعت‌گردی و کوهنوردی به آنجا سفر می‌کنند. همچنین اگر ۸ کیلومتر از سی‌سخت به سمت غرب حرکت کنید، در دامنه دنا به دشت سرسبزی می‌رسید که از آنجا چهار قله اصلی رشته کوه دنا به نام‌های قزل قلعه، برج آسمانی، مورگل و قاش مستان دیده می‌شوند؛ در محدوده بن رود دو آبشار دره ناری و توف شاه قرار دارند.

کوهگل یکی از جاذبه‌هایی است که در شرق سی‌سخت قرار گرفته و از قسمت پایین چشمه آن تا دریاچه باید ۴۵ دقیقه را طی کنید. این دریاچه یکی از نقاط زیبای کوهگل به شمار می‌‌آید،‌ این دریاچه در دهانه گردنه بیژن و در کنار تپه‌های کوهگل قرار گرفته است. در بهار و تابستان اطراف این دریاچه انواع مختلف گل‌های شقایق و گیاهان وحشی می‌روید،‌ بوی آویشن نیز اطراف این دریاچه را فراگرفته و فضایی دل‌پذیر را به وجود آورده است. از دیگر جاذبه‌های این دریاچه آن هم در فصل تابستان تجمع پرندگان مهاجری است که همراه با پرندگان بومی منطقه، حیات وحشی متفاوت را پدید می‌آورند. از انواع این پرنده‌ها می‌توان به مرغابی‌ و اردک‌ کله‌ سبز، لک‌‌لک، حواصیل، درنا، خروس‌ کولی‌ و چنگر اشاره‌ کرد. بازارچه کوهگل نیز فضای مناسبی برای خرید محصولات و صنایع‌دستی منطقه است؛‌ نان و سبزیجات محلی و آش سنتی منطقه در کوهگل عرضه می‌شود و موجب شده است خانواده‌های زیادی آنجا را به‌عنوان نقطه اطراق و استراحت انتخاب کنند.از دیگر جلوه‌های طبیعی سی‌سخت قرار گرفتن چشمه نمک در کنار چشمه‌های آب شیرین و رودخانه‌ای است که آب آن از آب شدن برف‌های دنا تامین می‌‌شود، چشمه میشی نیز یکی از مشهورترین چشمه‌های این منطقه است که از بزرگترین و پرآب‌ترین چشمه‌ها محسوب می‌شود به‌گونه‌ای که آب شرب سی‌سخت به همراه آب کشاورزی باغ‌های سیب،‌ گردو و انگور این شهر و روستاهای اطراف آن از این طریق تامین می‌شود. این چشمه در پایین گردنه بیژن قرار گرفته است. این چشمه در ۵ کیلومتری سی‌سخت قرار دارد و آب آن به اندازه‌ای سرد است که از فاصله زیاد از محل جوشش نیز نمی‌توان دست را نگه داشت. درباره میشی نیز به مانند سی‌سخت افسانه‌های جالبی نزد مردم محلی وجود دارد که بر مبنای آن کیخسرو سر و تن خود را در آن شسته و پس از آن در غاری در نزدیکی آن آرمیده است. گردشگرانی که قصد بازدید از سی‌سخت را دارند، می‌توانند لحظه‌ای را در کنار چشمه میشی بگذرانند و با آب زلال و گوارای آن خستگی را از خود دور کنند.

راه‌های رسیدن به شهر توریستی سی‌سخت

از تهران تا یاسوج با اتوبوس ۱۱ساعت راه است، البته روزی یک پرواز به یاسوج نیز وجود دارد اما از قطار خبری نیست. اگر خواستید از شیراز راهی این سفر شوید، باید مسافتی حدود ۱۹۵ کیلومتر را با اتوبوس یا ماشین شخصی از شیراز به سپیدان و سپس یاسوج بپیمایید و آنگاه از یاسوج با ماشین خطی یا با تاکسی راهی‌سی‌سخت شوید.به طور کلی برای سفر به این شهر می‌توان از مسیر جاده یاسوج ـ سی‌سخت و اصفهان ـ سمیرم ـ پاتاوه و مسیر کریک ـ سی‌سخت راهی شد. علاوه بر این مسیر‌ها از طریق جاده گچساران ـ باشت ـ یاسوج ـ سی‌سخت، جاده شیراز ـ کاکان و یاسوج ـ سی‌سخت هم می‌توان به این منطقه سفر کرد.در این شهر می‌توان محصولات متنوع در دامنه دنا به‌ویژه عسل طبیعی، داروهای گیاهی، کشمش، گردو، آبغوره، کشک، انواع حبوبات و روغن‌های محلی مرغوب و دیگر محصولات متنوع را به‌عنوان سوغات خرید.

روستای کریک؛ ماسوله جنوب ایران

کریک روستایی است همانند ماسوله،‌ با خانه‌های پلکانی اما در میانه کوهستان با آب و هوایی خنک و رودخانه‌ای پر آب که می‌تواند هر گردشگری را راضی نگه دارد. خانه‌های این روستا عموما از چوب،‌ خشت و گل ساخته شده و بام هر خانه،‌ حیاط خانه دیگر به شمار می‌رود. چنین ویژگی موجب شده خانه‌ها عمدتا یک طبقه باشند که دیوارهای ضخیمی آنها را فراگرفته است. در این روستا یک مجموعه قنات قدیمی نیز به چشم می‌خورد که جزو آثار تاریخی استان کهکیلویه و بویراحمد به حساب می‌آید. اهالی این روستا لر زبان هستند و از جمله زاگرس‌نشینان جنوبی محسوب می‌شوند. کریک از جمله توابع شهرستان دنا محسوب می‌شود و در ۲۵ کیلومتری شهرستان یاسوج و ۱۵ کیلومتری جنوب غربی سی‌سخت واقع شده است. فاصله ۱۷۰۰ متری روستا از سطح دریا در کنار قرارگیری آن در اطراف ارتفاعات دنا موجب آب وهوای خنک به‌ویژه در تابستان که اغلب نقاط کشور گرما بیداد می‌کند شده است؛ زمستان‌های سرد و خشک از دیگر ویژگی‌های آب و هوایی این منطقه است که فصل گردشگری در آن را به تابستان و بهار محدود می‌کند. کسانی که کریک را برای سفر و بازدید انتخاب می‌کنند باید ابتدای جاده توقف کرده و پس از گذر از یک دالان پر دار و درخت و گذر از رودخانه به این روستا بروند؛‌ چنین تلفیقی از کوهستان و آب و درخت کریک را به یکی از مقصدهای گردشگری تبدیل می‌کند. اما درباره پیشنیه این روستا نیز همانند سی‌سخت، ‌کارشناسان آن را به دوران باستان و حتی پیشینه یکجانشینی در آن را به دوران قبل از مهاجرت‌ آریایی‌ها به فلات ایران نسبت می‌دهند. در دوره هخامنشی شاهراه سلطنتی این سلسله از ۱۵ کیلومتری این روستا می‌گذشته و موجب رونق رفت و آمد و تجارت در آن بوده است. در حال حاضر مردم کریک بیشتر به دامداری،‌ باغداری و کشاورزی اشتغال داشته و درآمد آنها از این طریق تامین می‌شود. تولید صنایع‌دستی از جمله گلیم و قالی از دیگر فعالیت‌های مردم روستا به شمار می‌‌‌آید. مسیر دسترسی این روستای خوش آب و هوا در مسیر شهر تاریخی سی‌سخت است و یکی از مسیرهای صعود به قله دنا محسوب می‌شود. از جمله جاذبه‌های مذهبی و تاریخی این روستا نیز می‌توان به آرامگاه امامزاده عسگر و امامزاده اسحاق اشاره کرد که خانواده‌های یاسوجی زیادی را برای زیارت به آنجا جذب می‌کند. معدودی از خانه‌های روستا پذیرای گردشگران است.

منطقه حفاظت شده دنا

منطقه حفاظت شده دنا یکی از بکرترین مناطق برای علاقه‌مندان طبیعت‌گردی است،‌ اختلاف ارتفاع در این منطقه به ۳۰۰۰ متر می‌رسد که به تنهایی می‌تواند هر کوهنورد و طبیعت‌گرد ماجراجویی را به این منطقه جلب کند. در رشته کوه دنا علاوه بر قله‌های بلند،‌ دره‌های عمیق و دیواره‌های عظیمی به چشم می‌خورد. در شرق این منطقه گردنه تاریخی بیژن قرار دارد و رودخانه‌های بشار و ماربر نیز مرزهای جنوبی، شمالی و غربی آن را در برگرفته‌اند. ماربر در شمال دنا قرار دارد و مسیر حرکت آن شرقی- غربی است. این رودخانه پس از گذشتن از چند روستا،‌ به تنگ خرسان می‌رسد و در ادامه با تغییر نام به رودخانه خرسان از تنگه‌های باریک عبور می‌کند و به رودخانه بشار می‌ریزد. محل تلاقی این دو رودخانه منطقه‌ای جنگلی است و مناظر طبیعی زیبایی در آن به چشم می‌خورد. در این منطقه ارتفاع به ۱۳۰۰ متر می‌رسد و پست‌ترین ناحیه در منطقه دنا محسوب می‌شود. دنا به واسطه برف فراوان،‌ آب‌ زیادی را در خود جمع کرده است که در فصل‌های گرم از دره‌های آن جاری شده و همچنین چشمه‌های متعددی را شکل داده‌اند. این رودخانه‌ها و چشمه‌ها منبع آب رودخانه‌های جنوبی ایران به حساب می‌آیند. تنوع گیاهی در دنا از دیگر شاخصه‌های آن است؛ ‌انواع گیاهان دارویی و خوراکی،‌ مرتعی، جنگلی و تزئینی این منطقه حفاظت شده را به مجموعه‌ای بی‌نظیر و ارزشمند تبدیل کرده‌اند. در ارتفاع ۲۵۰۰ متری این منطقه ما شاهد انواع درختان بلوط هستیم که در گونه‌هایی نظیر ارژن، شن، زالزالک،‌ کیکم و بن به چشم خورده و از ارتفاع ۳۵۰۰ به بالا نیز گیاهان بوته‌ای و علفی کل سطح زمین را پوشانده‌اند. از ارتفاع ۴۰۰۰ متر به بالاتر به واسطه سرمای بیشتر و وزش باد سریع گیاهان کوچک در شکاف صخره و سنگ‌ها پناه گرفته‌اند. لاله بیشه‌زار یکی از انواع گل‌هایی است که ویژه منطقه حفاظت شده دناست و در جای دیگری از ایران به چشم نمی‌خورد اما جدا از تنوع گیاهی،‌ تنوع حیات‌وحش نیز این منطقه را به یک منطقه ویژه تبدیل کرده است. گرگ،‌ خرس قهوه‌ای بزرگ،‌ گربه وحشی،‌ پلنگ،‌ کبک ۵ کیلویی، سمور،‌ راسو، سنگ چشم، سنجاب ایرانی و انواع عقاب در دنا زندگی می‌کنند،‌ همچنین در آنجا شما می‌توانید شاهد پرواز هما،‌ پرنده افسانه‌ای باشید. از آنجا که دنا به‌عنوان یک منطقه حفاظت شده معرفی شده است شما می‌توانید در کوهستان‌های این منطقه بز،‌ پازن و خرس را با چشم غیرمسلح ببینید.

معرفی هتل‌های اصلی شهر یاسوج

هتل پارسیان آزادی یاسوج هتل چهار ستاره در قسمت جنوبی شهر روی تپه‌ای مشرف به رودخانه بشار و در مقابل شهر زیبای یاسوج واقع شده است و از طرف دیگر به کوهستان پوشیده از درختان بلوط و باغ‌های انگور چشم‌انداز جالبی را به‌وجود آورده. فاصله هتل تا جاده اصلی ۴۰۰ متر است که همین ویژگی باعث شده تا محیطی کاملا آرام و ساکت بر فضای هتل حکمفرما باشد و موجبات آرامش گردشگران را دوچندان کند.

امکانات هتل

هتل پارسیان یاسوج دارای ۵۵ باب اتاق است که اتاق‌های دو تخته استاندارد و تعداد ۵ باب سوئیت بزرگ و استاندارد است. این هتل دارای یک رستوران بزرگ دنا با گنجایش ۱۵۰ نفر با انواع غذاهای ایرانی و کافی‌شاپ و کافه سنتی در محوطه بیرون هتل جهت سرو غذاهای سنتی پذیرای گردشگران است.

رستوران بزرگ دنای هتل پارسیان آزادی

بیشترین قیمت در رستوران دنا ۳۰۰ هزار ریال (چلو کباب شیشلیک) و کمترین قیمت ۸۵ هزار ریال (چلو ماهی قزل‌آلا) است. این قیمت‌ها بدون در نظر گرفتن سلف سرویس رستوران است.

هتل جهانگردی یاسوج

این مجتمع واقع در تپه‌ای به ارتفاع ۲۰۰ متر در مرکز شهر واقع است. در پشت تپه رودخانه بشار و در شمال آن آبشار یاسوج و پارک جنگلی قرار گرفته و این تپه مشرف به شهر است.رستوران هتل جهانگردی در فضایی کاملا آرام و دلنشین روی تپه هتل جهانگردی قرار دارد که بیشترین قیمت غذا در این رستوران ۱۷۰ هزار ریال (فیله کباب گوسفندی‌) و کمترین قیمت ۸۰ هزار ریال (ته‌چین مرغ‌) است.

 

منبع: aftabir

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.