شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

جاذبه های گردشگری ماداگاسکار, قاره هشتم

جاذبه های گردشگری ماداگاسکار, قاره هشتم

یکی از آخرین مناطق روی زمین که پناهگاهی برای انسان ها شد و زیبایی طبیعی و تنوع زیست محیطی آن بیشتر از ویژگی های دیگر این سرزمین مورد توجه قرار گرفت، ماداگاسکار بود. ماداگاسکار در جنوب شرقی قاره آفریقا در اقیانوس هند واقع شده است و زیستگاه هزاران گونه گیاهی و جانوری است که در هیچ جای دیگر دنیا یافت نمی شوند. تنوع طبیعی فوق العاده این سرزمین باعث شده که نام این جزیره را "قاره هشتم" بگذارند. تکریم نیاکان و سنت ها در فرهنگ، معماری، هنر و رفتار اجتماعی مردم این کشور گسترش یافته است. چند مورد از جاذبه های گردشگری اصلی ماداگاسکار را در زیر می بینید.

۱۰. پارک ملی رانومافانا (Ranomafana National Park) این پارک که در قسمت جنوب شرقی ماداگاسکار در نزدیکی دهکده رانومافانا واقع شده است، یکی از محبوب ترین پارک های این کشور است. بخش شرقی پارک خوش منظره ترین قسمت آن است که نهرهای متعدد دارد که از تپه های جنگلی جاری می شوند. این پارک زیستگاه لمور بامبوی طلایی است که در خطر انقراض قرار دارد، زیرا فقط از جوانه های بامبو تغذیه می کند که حاوی سیانید است و برای حیوانات دیگر کشنده است، ولی با این حال غذای اصلی لمور طلایی است.

۹. پارک ملی ماسوالا (Masoala National Park) این پارک در شمال شرقی ماداگاسکار واقع شده است و حدود ۲۵۰ مایل جنگل بارانی را پوشش می دهد و شامل سه پارک دریایی هم می شود. این پارک ده گونه لمور از جمله لمور آی-آی، بزرگترین نخستی شب زی دارد. این پارک زیستگاه گونه های متنوعی از پرندگان و خزندگان از جمله قورباغه گوجه ای (که نامش از رنگ قرمز روشنش گرفته شده) می باشد. پارک های تامپولو، آمبودیلیتری و آیفاهو هم برای زیرآبی رفتن و غواصی و همچنین کایاک سواری مناسب هستند.

۸. پارک ملی آنداسیب-مانتادیا (Andasibe-Mantadia National Park) این پارک حدود ۱۰۰ مایل از زمین های شرق ماداگاسکار را در بر گرفته است و زیستگاه حدود ۱۱ گونه لمور از جمله بزرگترین لمور کشور یعنی ایندری است. این پارک در نزدیکی پایتخت ماداگاسکار، آنتاناناریوو واقع شده است و بازدید از آن از بقیه پارک های راحت تر است. این پارک به دو بخش تقسیم می شود: پارک ملی مانتادیا و پارک طبیعی آنالامازواترا. راهنماهای محلی تورهای ۱ تا ۶ ساعته در این مناطق دارند.

۷. تپه سلطنتی آمبوهیمانگا (Royal Hill of Ambohimanga) این تپه که ۵۰۰ سال است یکی از مقدس ترین نقاط این سرزمین برای مردمش محسوب می شود، دهکده ای تاریخی است که زمانی منزل خانواده سلطنتی ماداگاسکار بوده است. دیواری که دور این دهکده کشیده شده به سال ۱۸۴۷ برمی گردد و با ملاطی متشکل از آهک و سفیده تخم مرغ درست شده است. مجموعه ماهاندریهونو شامل منزل سابق پادشاه آندریانامپواینیمریندا می شود که دیوارهایش از چوب بلسان بنفش و کاردستی های پادشاه بزرگ جزیره و طبل، اسلحه و طلسم ساخته شده است.

۶. ایفاتی (Ifaty) ایفاتی نامی است که به دو دهکده ماهیگیری قدیمی در ساحل جنوبی غربی ماداگاسکار داده اند. دورتر از ساحل صخره آبسنگی ۶۰ مایلی وجود دارد که مانند سدی طبیعی جلوی امواج بزرگ دریا را می گیرد و آبهای ساحلی را برای شیرجه، غواصی و ماهیگیری ایده آل می سازد. خشکی این منطقه نیز با جنگل های پوشیده از خار شناخته می شود که درختان عجیب بائوباب قرن هاست که در آن پرورش می یابند.

۵. خیابان بائوباب ها (Avenue of the Baobabs) خیابان بائوباب ها شامل گروهی از درختان بائوباب می شود که در دو طرف جاده ای خاکی بین مورونداوا و بلونی تسیریبیهینا در غرب ماداگاسکار قرار گرفته اند. چشم انداز جالب آنها توریست ها را از نقاط دوردست دنیا به این نقطه می کشاند و آن را جزو پربازدیدترین نقاط منطقه ساخته است. درختان بائوباب که بیش از ۸۰۰ سال عمر دارند در این منطقه تک افتاده نبودند، بلکه در جنگل استوایی انبوهی قرار گرفته بودند. با گذشت سال ها، جنگل به منظور کشاورزی زدوده شد و فقط این درختان مشهور باقی ماندند.

۴. نوزی بی (Nosy Be) جزیره کوچک نوزی بی یکی از نقاط درجه یک توریستی ماداگاسکار است که هر سال هزاران گردشگر را از سراسر دنیا به خود جذب می کند. با آنکه سواحل نوزی بی مانند سواحل استوایی دیگر زیاد خوش منظره نیستند، ولی بخاطر آرامش، آب های زلال فیروزه ای و رستوران های عالی غذاهای دریایی محبوبیت یافته اند.

۳. تسینگی دی بمارا (Tsingy de Bemaraha) این منطقه حفاظت شده در جنوب بزرگترین پارک طبیعی ماداگاسکار یعنی پارک طبیعی تسینگی دی بمارا قرار گرفته است. کلمه "تسینگی" به قله های نوک تیزی گفته می شود که در فلات آهکی این پارک قرار گرفته اند. این پارک که در نزدیکی ساحل غربی کشور قرار گرفته است گستره وسیعی از جنگل های کرنا دارد و زیستگاه هفت گونه لمور از جمله Deckens sifaka است که با خز سفید و کرمی و صورت سیاهش شناخته می شود.

۲. پارک ملی ایسالو (Isalo National Park) پارک ملی ایسالو بخاطر زمین های متنوعش مشهور است و در نزدیکی منطقه جنوبی ماداگاسکار قرار گرفته است. این پارک علفزارها، تنگدره های عمیق و ماسه سنگ های مختلف دارد که همه آنها در کنار درختان نخل قرار گرفته اند. مانند پارک های دیگر، برای تماشای این پارک نیز باید راهنمای تور داشته باشید. هر تور ممکن است چندین ساعت یا حتی چندین روز طول بکشد.

۱. جزیره سنت ماری (Ile Sainte Marie) جزیره سنت ماری دورتر از ساحل شرقی ماداگاسکار واقع شده است. خلیج های حفاظت شده و شاخابه های این جزیره در قرن های هفده و هجده، دزدان دریایی را به سنت ماری می کشاند و لاشه های چند کشتی دزدان دریایی را هنوز هم می توان در آبهای کم عمق خلیج فوربان مشاهده کرد. امروزه این جزیره یکی از برترین جاذبه های گردشگری ماداگاسکار است. آبهای زلال و آرام خلیج های جزیره نقاطی ایده آل برای غواصی و زیرآبی رفتن هستند. وال های گوژپشت مهاجر در تابستان و اوایل پائیز به آبهای این جزیره می آیند.

 

منبع: aftabir

دسته ها: جهانگردی

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.