شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

دوچرخه سواری در طبیعت بی نظیر کردستان

دوچرخه سواری در طبیعت بی نظیر کردستان

طبیعت کردستان و اورامانات به ویژه در اردیبهشت ماه بی نظیر است افرادی که در این فصل به اورامانات و کردستان سفر کرده اند با ما در این زمینه هم عقیده اند

گزارش اجرای برنامه دوچرخه‌سواری از منطقه گشکی در کامیاران تا سروآباد در اورامانات با عبور از گردنه و منطقه کوهستانی ژریژه

امیرعباس محمودی

مسافت: ۹۰ کیلومتر

نوع برنامه: دوچرخه سواری کوهستان

رده: کراس کانتری

طراحی برنامه و سرپرستی اجرا: امیر عباس محمودی

چهارشنبه شب ساعت ۲۳ با کرایه یک دستگاه مینی بوس که مثل همیشه تعداد دو ردیف صندلی‌های آخر آن جهت بارگیری دوچرخه‌ها باز شده بود از همدان حرکت می‌کنیم طبق معمول بسته‌بندی دوچرخه‌ها با فوم و بارگیری مناسب آنها جهت جلوگیری از آسیب‌پذیری وقت و انرژی زیادی از ما می‌گیرد، مسیر حرکت ما از استان همدان به سمت استان کرمانشاه است. قرار است از همدان به سمت اسدآباد و سپس شهرستان‌های کنگاور، صحنه و بیستون و از دو راهی میان راهان به سمت کامیاران حرکت کنیم. از کامیاران تا بخش گشکی حدود ۲۰ کیلومتر فاصله است. ساعت ۵ بامداد به مقصد می‌رسیم. با توقف در کنار جاده تا روشن شدن هوا استراحتی دو ساعته کرده و ساعت ۷ صبحانه می‌خوریم، پس از صرف صبحانه دوچرخه‌ها را پیاده کرده و آچارکشی می‌کنیم، سپس با پوشیدن لباس مخصوص، کلاه و برداشتن سایر تجهیزات و یک ناهار مختصر آماده حرکت می‌شویم. جاده بدون هیچ راه فرعی به سمت روستای زیبا و پلکانی پالنگان پیش می‌رود. از گشکی تا پالنگان ۳۵ کیلومتر راه است، روستای پالنگان به دلیل معماری زیبای پلکانی و طبیعت زیبا و همچنین پرورش ماهی قزل آلا در سال‌های اخیر مورد توجه و علاقه طبیعت گردان ایرانی قرار گرفته است. این جاده آسفالته بوده و برای یک سفر خانوادگی عالی است، دیدار از طبیعت روستا و صرف ماهی قزل آلا به عنوان ناهار پیشنهاد ما به شما است.

طبیعت کردستان و اورامانات به ویژه در اردیبهشت‌ماه بی‌نظیر است. افرادی که در این فصل به اورامانات و کردستان سفر کرده‌اند با ما در این زمینه هم عقیده‌اند. مراتع و دشت و کوه سر سبز و جای جای منطقه پوشیده از گل‌های شقایق و بابونه است. در این ماه هوا نیمه ابری است و آفتاب هیچ گردشگر و مسافری را آزار نخواهد داد. از گشکی تا پالنگان ۳۵ کیلومتر رکاب می‌زنیم و به دلیل کمبود وقت، از بازدید روستا که وقت زیادی از ما می‌گیرد منصرف می‌شویم. مسیر پس از دوراهی پالنگان حدود ۸ کیلومتر آسفالته است، اما درست پس از عبور از پل رودخانه و رفتن به سمت گردنه و افزایش ارتفاع، جاده خاکی و شوسه می‌شود، شیب مسیر نفسگیر است و ما به ناچار تا ارتفاع۳۲۰۰ متر بالا می‌رویم، با این‌حال سرسبزی روستاهای اطراف و مردمان میهمان نواز که با روی گشاده پذیرای ما هستند، خستگی را کاهش می‌دهد. در باغات روستای تیفین در کنار چشمه ای زیبا با آبی گوارا برای صرف ناهار و استراحت توقف می‌کنیم، پس از استراحتی کوتاه حرکت را دوباره آغاز می‌کنیم. مسیر ما از اینجا به سمت ژریژه است که از پالنگان به بعد طی مسیر به دلیل پستی و بلندی جاده به سختی صورت می‌پذیرد. پس از عبور از روستای ژریژه به جاده اصلی سنندج – مریوان می‌رسیم؛ اینجا به دوراهی سروآباد معروف است. جاده مذکور ترانزیتی بوده و همواره پر تردد است و تا سروآباد از میان باغات بسیار زیبا عبور می‌کند. از دوراهی مذکور تا سروآباد ۳۰ کیلومتر راه است؛ ما پس از رسیدن به شهرستان سروآباد دوچرخه‌ها را مجددا در مینی بوس بارگیری کرده و برای سپری کردن شبی زیبا به سمت روستای اورامان تخت حرکت می‌کنیم، برای رسیدن به اورامان تخت که به دلیل معماری سنگی و پلکانی آن معروف است تا سه راهی حزب‌الله در جاده مریوان پیش می‌رویم و از آنجا جاده‌ای کوهستانی پس از عبور از روستاهای دزلی و درکی ما را به اورامان تخت می‌رساند، اورامان تخت محل دفن پیر شالیار است که برای مردم این منطقه دارای قداست خاصی است و دیدن این منطقه و زیارت آرامگاه پیر شالیار نیز لطف خاصی برای هر گردشگری دارد. شب را در حومه روستا در هوایی بی‌نظیر با برپا کرد چادر به صبح می‌رسانیم و پس از خوردن صبحانه نیز از همین مسیر به سمت سنندج و سپس به همدان بازمی‌گردیم و خاطره دلچسب دیگری از ورزش و طبیعت گردی ایران عزیز را در ذهنمان جاودانه می‌کنیم.

نکات قابل توجه

۱- طول کل مسیر ۹۰ کیلومتر است که حدود ۵۰ کیلومتر آن آسفالت است و گذر از طول خاکی و سنگلاخ مسیر نیاز به خودروی مناسب دارد.

۲- در اغلب نقاط تلفن همراه آنتن‌دهی دارد.

۳- کنترل کردن شرایط آب و هوایی پیش از اجرای برنامه اهمیت خاصی دارد و بهترین زمان اجرای این برنامه و سفر به منطقه اردیبهشت‌ماه است.

۴- همراه داشتن وسایل پنچرگیری و تیوپ یدک ضروری است.

۵- داشتن آمادگی جسمانی و استفاده از کلاه ایمنی و لباس مخصوص، راحتی و ایمنی شما را افزایش می‌دهد.

۶- استفاده از دوچرخه‌های سبک با سیستم ترمز دیسک، روغن و سطح بالا باعث افزایش کیفیت اجرای برنامه می‌شود.

 

منبع: aftabir

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.