شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

«گشت میراثی» در آذربایجان

«گشت میراثی» در آذربایجان

بازار تبریز و کلیساهای کهن آذربایجان

تابستان رو به پایان است و به احتمال زیاد قصد دارید سفری داشته باشید تا با تجربه‌ای نو، تجدید قوا کنید و به زندگی‌تان طراوت و تازگی ببخشید. نگران گرمای هوا نباشید چون شما که اهل سفر هستید، بهتر می‌دانید ایران ما برای هر فصلی منطقه‌ای مناسب پیش‌روی شما می‌گذارد و کیست که در تابستان به فکر خطه آذربایجان نیفتد؛ سفری که طی آن می‌توانید آثار میراث جهانی این دیار شامل بازار تبریز، قره‌کلیسا و کلیسای سنت استپانوس و چندین اثر طبیعی و تاریخی را ببینید...

تابستان رو به پایان است و به احتمال زیاد قصد دارید سفری داشته باشید تا با تجربه‌ای نو، تجدید قوا کنید و به زندگی‌تان طراوت و تازگی ببخشید. نگران گرمای هوا نباشید چون شما که اهل سفر هستید، بهتر می‌دانید ایران ما برای هر فصلی منطقه‌ای مناسب پیش‌روی شما می‌گذارد و کیست که در تابستان به فکر خطه آذربایجان نیفتد؛ سفری که طی آن می‌توانید آثار میراث جهانی این دیار شامل بازار تبریز، قره‌کلیسا و کلیسای سنت استپانوس و چندین اثر طبیعی و تاریخی را ببینید.

سفر از تبریز آغاز می‌شود و چه چیز بهتر از صرف صبحانه در باغ «ایل گلی». باغ ایل گلی یا شاه‌گلی در جنوب شرقی تبریز واقع شده است. گوئل در زبان ترکی به معنی استخر است و شاه گوئلی به معنی «استخر شاه» ترجمه شده است. احداث بنای اولیه این آبگیر را به زمان پادشاهان آق قویونلو و توسعه آن را به زمان صفویه نسبت می‎دهند. شاهزاده قهرمان‌میرزا، پسر هشتم نایب‎السلطنه عباس میرزا، هنگام فرمانروایی در تبریز این استخر را تعمیر و خیابان‌بندی کرد و عمارت ۲ طبقه زیبایی وسط آن ساخت. او در نظر داشت این بنا را کاخ ییلاقی خود قرار دهد، اما اتفاقی باعث شد تا محل را بدیمن بداند و آن را رها کند. از آن تاریخ به بعد، استخر شاه فقط برای ذخیره آب آبیاری مزارع و باغ‌های شهر در تابستان‌ها مورد استفاده قرار گرفت. در این بنا در بهار سال ۱۳۰۹ شمسی از طرف شهرداری تعمیراتی انجام شد و به صورت گردشگاه عمومی شهر درآمد و در سال ۱۳۴۹ عمارت دو طبقه با همان طرح قبلی ساخته شد. ضمن گشت‌وگذار در این باغ مصفا می‌توانید در عمارت اصلی که تبدیل به رستوران شده صبحانه‌تان را میل کنید.

● نه برای خاطر کار اداری

سری به شهرداری تبریز بزنید و ساختمانی را ببینید که در دوره پهلوی اول به دست مهندسان آلمانی، مشابه ساختمان‌های آلمانی در آن دوره ساخته شده و برج ساعت آن شباهتی به «بیگ بن لندن» دارد. کاخ شهرداری تبریز از ابتدای احداث به‌ عنوان ساختمان شهرداری مورد استفاده قرار گرفته‌ است. بنای بعدی، یکی از بلندترین دیوارهای تاریخی کشور و نماد شهر تبریز، ارگ علیشاه است. این ارگ در مرکز شهر تبریز قرار دارد و امروزه مصلای بزرگ تبریز در این مکان احداث شده ‌است. این مجموعه تاریخی در برگیرنده مدرسه، مسجد و خانقاه بوده که در قرن هشتم هجری ساخته شده است. ارگ علیشاه و مجموعه آن در زمان ساخت، شاخص‌ترین بنای شهر تبریز بوده و به نوشته جهانگردان تاریخی، تنها بنایی بوده که از دوردست دیده می‌شد. زلزله ویرانگر تبریز در قرن دهم که شهر تبریز را ویران کرد، بخش اعظم این مجموعه را نیز از بین برد و فقط بخشی از دیوارهای بلند این مجموعه بر جای ماند تا یادگار پایداری در برابر این پدیده طبیعی مهیب باشد. در زمان مشروطیت و قیام مردم تبریز، این بنای تاریخی سنگر مبارزان مشروطه‌خواه و نیروهای ستارخان و باقرخان بود و در برابر شلیک توپخانه محمدعلی شاه قاجار ایستاد.

یکی از آثار معروف تبریز، مسجد کبود است. مسجد جهانشاه یا مسجد کبود (گوی مسجید) از آثار ابوالمظفر جهانشاه بن قرا یوسف از سلسله ترکمانان قراقویونلو است که فردی زیباپسند و شاعر بوده و در۸۷۰ هجری به همت و نظارت جان بیگم خاتون زن جهانشاه پایان یافته است. تنوع و ظرافت کاشیکاری و انواع خطوط به کار رفته در آن و همچنین زیبایی و هماهنگی رنگ‌ها، باعث شده به «فیروزه اسلام» شهرت یابد. زلزله سال ۱۱۹۳ قمری، باعث فروریختن گنبدها و خرابی آن شده است. مسجد کبود تبریز با توجه به قدمت آن و نظر به اینکه از معدود بناهایی است که در زمین‌لرزه‌های بزرگ شهر تبریز به طور کامل تخریب نشده، بسیار بااهمیت است. از دیگر نقاط دیدنی شهر تبریز، می‌توان موزه این شهر را نام برد. این موزه از سال ۱۳۴۱ مورد بهره‌برداری قرار گرفته و آثار به نمایش گذاشته شامل اشیاء باستانی از دوران‌های مختلف تاریخی، آثار مردم‌شناسی و آثار مشروطیت می‌شود.

● گردش در بازار

وقت آن است که سری به بازار تبریز بزنید که یکی از آثار میراث جهانی کشور است. مجموعه بازار تبریز یکی از بازارهای بزرگ تاریخی و زیبای ایران و خاورمیانه است که عواملی مانند سبک معماری، آرایش مغازه‌ها، کثرت تیمچه‌ها، کاروانسراها، دالان‌ها، راسته‌ها و همچنین انواع مشاغل و حرفه‌ها، وجود تعداد بسیاری مدرسه و مسجد که عمدتا از سابقه تاریخی برخوردارند، این بازار را به نمونه عالی مجهز تجارت، کسب و زندگی اسلامی و شرقی تبدیل کرده است. در طول تاریخ تبریز، بازار این شهر، همواره مورد توجه تجار و جهانگردان ایرانی، عرب و اروپایی مانند مقدسی، یاقوت حموی، زکریا محمد قزوینی، ابن بطوطه، حمدا... مستوفی، اولیا چلبی ترک، مارکوپولو، کلاویخو، تاورنیه و شاردن بوده که به تفصیل مطالب ارزنده‌ای درباره بازار تبریز در سفرنامه‌های خود ذکر کرده‌اند. بافت اصلی بازار تبریز از دو راسته سرپوشیده شمالی–جنوبی و شرقی-غربی تشکیل شده است. میان گنبد بازار، گنبد تیمچه امیر و زیباترین قسمت آن تیمچه مظفریه است. حالا که در بازار هستید برای صرف ناهار به یکی از کبابی‌های معروف بروید. نشانی کبابی حاج‌علی را از هرکس بپرسید راهنمایی‌تان می‌کند. حاج‌علی فقط ناهار می‌دهد و برای اینکه مطمئن باشید به شما غذا می‌رسد، بهتر است دیر نرسید.

● خانه‌ای به نام مشروطه

سفر به تبریز، بدون یادی از مشروطه و بازدید از خانه مشروطه ممکن نیست. خانه مشروطه در یکی از محله‌های قدیمی شهر در غرب بازار تبریز قرار گرفته و در اوج انقلاب مشروطه محل تصمیم‌گیری‌های سرنوشت‌ساز سران مشروطه بوده است. این بنا که به سبک معماری دوره قاجار ساخته شده، ملک شخصی حاج‌مهدی کوزه‌کنانی یکی از بازرگانان خوشنام شهر تبریز بوده است که سال‌ها بعد به یاد مجاهدت مردم و افرادی مانند ستارخان و باقرخان خانه مشروطه نام گرفت. از ویژگی‌های منحصر به‌فرد خانه مشروطه می‌توان به پنجره‌های ارسی، در‌های منبت‌کاری‌شده، غلام‌گردش، کلاه‌فرهنگی و نورگیر اشاره کرد. در این خانه عکس‌ها، مجسمه‌ها و اشیایی که مورد استفاده قرار می‌گرفت به نمایش گذاشته شده است. از مهم‌ترین آثار تاریخی این موزه می‌توان به سلاح کمری ستارخان، فرش مشروطه، وسایل شخصی سران مشروطه و دیگر مدارک مرتبط با انقلاب مشروطه و همچنین مجسمه و عکس‌های آن دوران اشاره کرد.

● در میان شاعران

اثر دیدنی دیگر شهر تبریز که نامش حتما برای شما آشناست، مقبره‌الشعرا است، این بنای یادبود زیبا آرامگاه یکی از مهمترین شاعران معاصر کشورمان «شهریار» را در خود جای داده است. علاوه بر او از معروف‌ترین آرمیدگان مقبره الشعرا می‌توان از اسدی طوسی، قطران تبریزی، مجیرالدین بیلقانی، خاقانی شیروانی، ظهیرالدین فارابی، شاپور نیشاپوری، شمس‌الدین سجاسی، ذوالفقار شروانی، همام تبریزی، مانی شیرازی و شکیبی تبریزی نام برد.

● فراتر از تبریز

شهر تبریز آثار متعددی دارد و می‌توان مسافرت را منحصر به تبریز کرد ولی این بار، طبق برنامه سفر ظهر از تبریز خارج شده و به طرف مرند و پس از آن ماکو حرکت کنید. پیش از رسیدن به ماکو اثری تاریخی هست که باید دید؛ قره‌کلیسا یا کلیسای تادئوس، یکی از مجموعه کلیساهای ثبت شده میراث جهانی در ایران.

قره‌کلیسا در شمال ‌شرق شهرستان چالدران و جنوب ماکو از توابع استان آذربایجان ‌غربی واقع شده است. این کلیسا از معتبرترین و پرنقش‌ونگارترین کلیساهای ارمنی‌ها در ایران است و از شهرت جهانی برخوردار است. تادئوس یا طاطائوس (طاطاوس) یکی از حواریون مسیح است که در سال ۴۰ میلادی به ارمنستان آمد و به تبلیغ مسیحیت پرداخت. بنا بر عقیده ارامنه کلیسای طاطائوس اولین کلیسایی است که به دستور مبشرین و حواریون مسیح در دنیا ساخته شده است. اثر دیدنی دیگر ماکو، عمارت کلاه‌فرنگی است که قسمتی از مجموعه ساختمان‌های بزرگ و قدیمی ماکو به‌شمار می‌آید. ساختمان به اواخر دوره قاجاریه مربوط می‌شود. قسمت داخل از نظر شیوه معماری، به‌خصوص با گچبری‌های الهام گرفته از طبیعت و آیینه‌کاری‌های بسیار ارزنده، اثری جالب و دیدنی است.

لازم نیست نگران باشید، مهمانسرای جهانگردی در شهر ماکو اقامت مناسبی برای شما رقم می‌زند. روز بعد بهتر است صبح زود بیدار شوید تا زمان کافی برای دیدن آثار تاریخی و طبیعت زیبای منطقه داشته باشید.

از ماکو که حرکت کردید با رسیدن به پلدشت بقیه مسیرتان در امتداد مرز و همچنین رودخانه و دریاچه سد ارس خواهد بود. طبیعتی که شما را مسحور خواهد کرد. این دریاچه بین دو کشور ایران و جمهوری آذربایجان واقع شده و محل آن در منطقه قزل قشلاق و در ?? کیلومتری شهرستان جلفا به پلدشت است.

● آماده ماهیگیری باشید

در ادامه مسیر و در ۱۵ کیلومتری غرب شهر جلفا، کلیسای سنت استپانوس، دومین کلیسای مهم ارامنه ایران را می‌توان دید که از نظر اهمیت بعد از قره‌کلیسا قرار می‌گیرد. کلیسای استپانوس مقدس در ۶ کیلومتری روستای دره‌شام و در کناره رودخانه ارس و در دامنه بلندی‌هایی به نام ماغارد بنا شده است. استپانوس قدیس، یکی از اولین افرادی بود که به دین مسیح گرویده و به دست حواریون آن حضرت غسل تعمید یافت.

● مسیرهای پیشنهادی

با دیدن این آثار شگفت‌انگیز و آشنایی با بخش دیگری از تاریخ و فرهنگ ایران به تبریز بازمی‌گردید تا رهسپار دیار خود شوید. چند نکته را مدنظر داشته باشید، آثار و زمان‌بندی بازدید از آنها بستگی به مدت زمانی دارد که برای سفرتان معین کرده‌اید. یکی از مزایای این سفر، آن است که سفر به تبریز با وسایل مختلف ممکن است. اتوبوس‌های متعددی از تهران و شهرهای دیگر به تبریز تردد دارند. فرودگاه تبریز نیز برای آنها که زمان محدودی دارند، یک انتخاب است اما اگر قصد سفر گروهی دارید شاید بهترین گزینه سفر با قطار باشد. از تبریز به بعد بهتر است ماشین در اختیارتان باشد چون بعضی آثار خارج از شهر هستند و همچنین زمان‌بندی سفر کاملا در اختیار شما خواهد بود و لازم نیست مسیری را ۲ بار طی کنید. فقط به یاد داشته باشید، گروه‌تان ۳ یا ۴ نفره و در حد سواری یا در حد مینی‌بوس باشد چون ماشینی مانند ون برای جاده‌ها مناسب نیست. اگر زمان برنامه‌ریزی برای چنین سفری را نداشتید، می‌توانید از دفتر مسافرتی بخواهید تا هماهنگی‌ها را انجام دهد.

● اینجا؛ جلفا

به مسیر ادامه می‌دهید تا به جلفا می‌رسید؛ شهری کوچک که تمیزی‌اش شما را متعجب می‌کند. اگر فرصت دارید و می‌خواهید شبی در جلفا بمانید، می‌توانید بازارچه مرزی جلفا را در برنامه بگنجانید در غیر این صورت به طرف جاذبه طبیعی زیبای منطقه، آسیاب خرابه حرکت کنید. آسیاب خرابه یکی از زیباترین مناظر دیدنی آذربایجان شرقی، حدود ?? کیلومتری هادی‌شهر و در ? کیلومتری روستای منجن‌آباد در حاشیه رود ارس واقع شده است. این آبشار به علت وجود ویرانه‌های یک آسیای آبی به آسیاب خرابه معروف است. حال که تا رود ارس و جلفا پیش آمده‌اید، بهتر است سری به اشتبین، یکی از روستاهای پلکانی کشور بزنید. در میان روستاهای اطراف رود ارس، روستای اشتبین شهرت خاصی دارد.

 

منبع: aftabir

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.